Ghostrunner zaujal od prvej chvíle, ako bol ohlásený. Už z prvých ukážok bolo jasné, že sa jedná o kombináciu viacerých hier a to presnejšie Dishonored, Mirror’s Edge a Shadow Warrior. Mix je to ale veľmi vydarený, odohráva sa v cyberpunkovom svete a aj napriek výraznej inšpirácii už spomenutými hrami hra pôsobí dostatočne sviežo. Na hre pracovalo viacero tímov, hru vytváralo poľské štúdio One More Level, ktoré má zatiaľ za sebou akčnú hru God’s Trigger, z ktorej viacero prvkov používa aj Ghostrunner. Poliakom pri vývoji pomáhali aj skúsení veteráni z legendárneho 3D Realms a vývojári zo Slipgate Ironworks, ktorí vytvorili viacero hier práve pre 3D Realms. Hru zastrešili skúsení vydavatelia 505 Games a All in! Games. Už len táto spolupráca viacerých štúdií sľubovala zaujímavý zážitok a stalo sa!

Ghostrunner sa vydaril. Príbeh hry sa odohráva v budúcnosti, kde svet zasiahla apokalypsa a zvyšok ľudí môže prežiť len v megastavbe zvanej Dharma Tower. Hlavným protagonistom je Ghostrunner, s menom Jack. Ide o člena elitnej policajnej jednotky kyborgov vytvorených na udržanie poriadku. Hneď v úvodnej ukážke je však náš hlavný hrdina porazený hlavnou záporáčkou, ktorá tejto veži šéfuje. Pád do hlbín však Jack prežije a zobúdza sa bez spomienok na minulosť. Spojí sa s ním však umelá inteligencia zosnulého vodcu, ktorý sa ho snaží nasmerovať za splnením cieľa v ktorom zlyhal, tentokrát však bude náš Ghostrunner lepšie pripravený.

Toľko k príbehu, ktorý je tu vlastne dosť okrajový, aj keď to tak priamo v hre nevyzerá, lebo popri neustálej akcii vám do toho stále kecá pár postáv a vysvetľujú vám, čo sa vlastne deje a ako sa príbeh okolo vás posúva. Je to dosť škoda, že si tvorcovia zvolili takýto štýl rozprávania príbehu, na jednej strane jednoducho hráte a zabíjate v šikovne navrhnutých leveloch, ale na druhej strane hra obsahuje aj pár štýlových súbojov s bossmi a pár štýlových príbehových momentov a keby sa na to tvorcovia zamerali viac, mohlo sa jednať o naozaj nezabudnuteľnú hru. Hlavný hrdina je totiž veľmi fajn, je dobre vymyslený, má charizmatický hlas a poriadne ostrú katanu. Keby hra obsahovala aj viacero príbehových momentov a ešte viac špeciálnych súbojov, bolo by to ešte celé o úroveň lepšie. Čo už. Tvorcovia sa rozhodli, že bude hra v prvom rade o hraní a to splnili na výbornú. Hra obsahuje viacero šikovne vystavaných levelov, v ktorých budete poriadne využívať svoje naučené schopnosti a celé to bude hlavne o vašej šikovnosti a schopnostiach. V hre sa musíte prebojovať na vrchol samotnej veže a na tejto ceste budete stretávať stále šikovnejších nepriateľov. Kým zo začiatku to bude hlavne o zabíjaní jednoduchších protivníkov s pištoľou, postupom budete stretávať nepriateľov s rýchlopalnou zbraňou, nindžou, robotou, vybuchujúcich mutantov, či iných nepriateľov v schpnostiach podobných nášmu Ghostrunnerovi. Do toho bude viacero levelov plných rôznych prekážok a pascí. Budete teda nútení sa postupom hrou naučiť a používať nové finty skákania či rýchleho presúvania sa. Nebude to jednoduché a umierať budete často, dôležité je totiž skombinovanie schopností, načasovanie, rýchle reflexy a prehľad. Je to však tak návykové, že nebudete mať problém umierať viackrát, lebo viete, že vás vaša smrť posunie ďalej. Skúsite to totiž rýchlejšie, nápaditejšie a možno trochu iným štýlom. Akcia je rýchla a jediný hit nepriateľa či náraz do prekážky spôsobí vašu smrť. Občas to bude frustrujúce, ale ak sa budete rýchlo učiť, bude z vás poriadne ničivá zbraň na zabíjanie a váš parkúr po stenách bude ako smrteľný balet. Dôležitým prvkom je aj spomalenie času v skoku a uhýbanie sa tak objektom či smrteľným projektilom od nepriateľov. Ide vlastne o trojrozmernú akčnú parkúrovú plošinovku, v ktorej budete zabíjať nepriateľov ale občas budete len behať po nastavených parkúrových tratiach plných smrteľných prekážok.

Akciu vlastne brzdí len pár levelov, kedy sa presúvate do sveta umelej inteligencie, kde vás bude hlas vášho sprievodcu učiť novým fintám. Občas je to až zbytočne pomalé a budete tu riešiť niekedy hádanky s presúvaním objektov. Celkovo to však až tak nevadí a okrem tohoto akciu nič iné nebrzdí. Jednotlivé levely sú rozsiahle a máte možnosť likvidácie nepriateľov vlastným štýlom. Buď môžete používať špeciálne schopnosti, ktoré sa naučíte behom hrania, vylepšovať si vaše schopnosti alebo budete používať katanu, ktorá je tu vlastne vašou jedinou zbraňou. Audiovizuálne spracovanie sa podarilo na výbornú. Na hru sa naozaj dobre pozerá a síce sú si prostredia dosť podobné, vypadajú jednoducho dobre. Hudba sa vydarila tiež a len podporuje štýlovosť celej hry. Viacero kyberpunkových melódií je dosť chytľavých a určite si ich ešte pustím aj samostatne. Hra sa naozaj vydarila a k samotnej hrateľnosti nemám výhrady. Jediná škoda je naozaj to, že ten príbeh nie je prepracovanejší a mohol ponúknuť viacero štýlových momentov a z hlavného hrdinu tak spraviť nesmrteľnú a originálnu postavu, ktorá by sa umiestňovala v rebríčkoch obľúbených herných postáv. Veľká škoda.

Hra zatiaľ vyšla na: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch.

Žáner: Akčná FPS.

Herná doba: Záleží na vašej šikovnosti (od 3 do 7 hodín).

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

  • 90%
    - 90%
90%

Hodnotenie

Ghostrunner je veľmi vydarená akčná hra v ktorej záleží na vašej šikovnosti. Pripravte sa, že budete často umierať, ale ak sa naučíte správne používať schopnosti a budete mať dostatočne rýchle reflexy, tak to bude z vašej strany dokonalý parkúrový balet smrti. Pekná grafika, skvelý cyberpunkový soundtrack a rýchla akcia. Perfektný titul na odreagovanie.

Autor – Rado