Piaty diel obľúbenej pretekárskej série je tu a znovu sa jedná o perfektnú hru. Prvý diel série nám prvýkrát predstavil túto odnož série Forza Motorsport s názvom Horizon v roku 2012. Hra vyšla na Xbox360 a predstavila fiktívny festival Horizon určený všetkým milovníkom rýchlych vozidiel konajúci sa na cestách Colorada. Druhý diel v roku 2014 sa presunul do južného Francúzska a severného Talianska a priniesol znovu kvalitné preteky. Tretí diel z roku 2016 sa presunul do Austrálie a štvrtý z roku 2018 sa presunul do Veľkej Británie s poriadne premenlivým počasím. Postupne bol každý diel stále kvalitnejší a prepracovanejší. Séria si získala veľkú obľubu a hráčom ponúka záruku kvalitného pretekania s veľkou prepracovanosťou. Piaty, teda aktuálny diel sa presúva na samotný začiatok série a vracia nás na Americký kontinent, ale tentokrát do Mexika, ktoré má ako krajina celkovo jednu z najkrajších prírodných scenérií. Takže sa tentokrát tešte na pralesy, púšte, pláže, hory a aj na typické mexické osady. Mexiko predstavuje doteraz najväčší herný svet v sérii Horizon a treba priznať, že je doslova preplnený herným obsahom. Na každom kroku vás čaká nejaká aktivita – či už ide o misie, preteky rôznych typov alebo o všemožné radary, rýchlostné a driftovacie úseky.

Tentokrát sa však piaty diel výrazne podobá na ten štvrtý a nie je tu až tak veľký rozdiel. Čo je samozrejme pre niekoho mínus, pre iného to môže byť plusom. Nie je potrebné sa starať o žiadny tím, najímať vodiča alebo mechanikov. Stačí si len vybrať auto, jemne vylepšiť a ide sa pretekať. Áno, také jednoduché to je. Naozaj nie je veľmi čo kritizovať. Pre tých čo ešte nikdy nehrali sériu Forza Horizon nastal práve čas do tejto série naskočiť. Pre hráčov čo najazdili desiatky hodín vo Forze 4 je to trochu ťažšie, pretože herne a ani graficky to nie je tak výrazný rozdiel, hra neponúka žiadny veľký krok vpred. Levelovanie postavy je identické, rôzne akrobatické či jazdné štýly prinášajú body za ktoré si hráč môže otvoriť perky majúce vplyv na výkon auta. Každé auto má vo veľkej miere rozdielne perky. Jedno poriadne vylepšené auto bude dávať extrémne mnoho bodov za šialenosti na ceste, iné zase bude viac odmeňovať za preteky. Hra pôsobí ako gigantické DLC pre štvrtý diel, ale samozrejme maximálne prepracovaný a kvalitný. Síce tu nie sú až také novinky, ale je to podobne ako napríklad so sériou FIFA, príde každý rok, ponúka vlastne takmer stále to isté a hráči na celom svete až na pár výnimiek sa prevažne veľmi dobre zabavia a kým príde nová verzia, tak majú o herný futbal vystarané. S Forzou je to tentokrát veľmi podobne, ale načo meniť veci ktoré fungujú skvelo? K tomu ponúka hra naozaj masívny obsah, kde nájdete takmer 570 všemožných ciest a viac ako 550 áut rôznych značiek. 

Najväčšou výhodou série je sloboda, ktorú táto séria ponúka. Jednoducho si v nej môžete robiť na čo máte zrovna chuť. Nie je to typická automobilová hra, ktorá sa obmedzuje iba na preteky na okruhoch. Ak chcete len skúmať herný svet, môžete, chcete jazdiť na okruhu? Môžete. Radšej by ste chceli jazdiť z bodu A do bodu B? Vybavené. Máte toho dosť a máte chuť na off-road? Je tu. Chcete pretekať so živými hráčmi? Máte to! Stačilo a radi by ste samotu? Tak si jazdite sami po svete. Všetko v tejto hre máte a jazdiť môžete v stovkách krásnych áut. Tie sú samozrejme tiež rozdelené a asi každý si nájde to svoje obľúbené. Máte na výber zo starých veteránov, ale aj z moderných drahých športiakov. Výber je naozaj široký a prepracovanosť doslova vyráža dych. Herné režimy sú tiež dostatočne bohaté, ale najväčšou novinkou je asi režim EventLab, v ktorom si môžete upravovať svet naokolo a zanechať v ňom svoju stopu. Môžete výrazne upravovať trate, výzvy, kaskadérske kúsky a svoje autá si môžeš prispôsobovať viac ako kedykoľvek predtým. Jednoducho sa vo Forza Horizon 5 môžete doslova hrať s čím chcete. K tomu si prirátajte aj dynamické počasie, ročné obdobia a kolobeh dňa a noci. Jednoducho sa hra neustále mení a vypadá pri tom famózne. Graficky je hra úžasná, farebná a patrí k vôbec tým najlepšie vyzerajúcim hrám na trhu. Grafika je takmer až fotogenická. Hráči, ktorí celkovo radi fotia počas hrania tu nebudú robiť takmer nič iné a veľakrát zabudnú aj na samotné pretekanie kvôli krásnej fotke. Grafická prepracovanosť vyráža dych, hra je však aj dobre optimalizovaná a ponúka naozaj veľmi dobrý pocit z jazdy pri 60 fps.  

Nový diel je naviac veľmi úspešný v predajoch. Hra už dosiahla viac ako 4,5 milióna hráčov od včerajška, čo je masívny úspech. Samozrejme sa do toho rátajú aj 4 dni, v ktorých bolo možné hrať Forzu skôr ako vyšla v early access verzii. No každopádne od 5.11. do dnes má hra už takmer 5 miliónov hráčov a napríklad aj na Steame (PC) hru hralo viac ako 70 000 hráčov v tú istú dobu, čo je jednoducho masaker. Ak teda máte radi pretekárske hry, Forza Horizon 5 patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v tomto žánri vôbec doteraz urodilo a momentálne je to kráľ žánru.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: Xbox Series X a Series S, Xbox One, Microsoft Windows.

Žáner: Pretekárska.

Multiplayer: Áno.

Hru vytvorili:

Ďakujeme za poslanie review verzie hry Microsoft/Xbox.

 

  • 90%
    - 90%
90%

Hodnotenie

Forza Horizon 5 sú jednoducho momentálne najlepšie preteky na trhu. Je to momentálne kráľ žánru a všetci hráči, ktorí tento žáner obľubujú, si jednoducho musia Forza Horizon 5 zahrať. Aj keď neprináša toľko noviniek, ako by sme možno chceli, ten základ je tak kvalitný, že absencia výraznejších zmien sa dá bez problémov prehliadnuť.

Autor – Rado