Pôvodná 2D plošinovka Flashback vyšla ešte v roku 1993 a je vlastne považovaná za kultovú. V roku 2013 vyšiel HD remake pôvodnej hry od Ubisoftu. Jednalo sa už o 2,5D plošinovku, ktorá si však zachovávala hrateľnosť, v ktorej putujete s vašou postavou z jednej strany na druhú. Nový diel s názvom Flashback 2 už priniesol zmenu v kamere a jedná sa už naozaj o 3D grafické spracovanie. Vývojárom je už však Francúzske Microids, ktoré na tejto hre pracovalo už nejakú dobu. Aj napriek tomu je však najnovší diel veľmi zle hodnotený a dostal naozaj nízke známy v recenziách.

Ako to teda s hrou vlastne je? Je naozaj tak zlá ako sa o nej tvrdí? Na Steame má hra podpriemerné hodnotenia a na Metacritic má priemer zo všetkých recenzií 36% a najlepšie hodnotenia získala len mierne nadpriemerné a to necelých 60%. Hra je totiž dosť zabugovaná, obsahuje grafické glitche a kamera nie je naozaj najšťastnejšie vyriešená a lepšie by vývojári spravili, keby ponechali tú klasickú z predošlých verzií. Lenže chceli hru spraviť veľkolepejšou a preto sa postava vie pohybovať viacerými spôsobmi a nie len z jednej strany na druhú. Príbeh hry nie je nejak extra nápaditý a vlastne sa jedná o jednoduchú premisu s nepriateľmi z originálu, ktorí sa volali Morfovia, proti ktorým hlavný hrdina Conrad bojoval už v predošlom diely. Naviac ako keby to nestačilo, unesený bol aj Conradov kamarát Ian a Conrad bude musieť prísť na to, kto ho vlastne uniesol a prečo. Jedná sa o akčné sci-fi, ale hra ponúka aj prekvapivo veľa interakcií s ostatnými postavami. Prostredí nie je veľa a jedná sa vlastne o mesto, vesmírnu loď či džungľu. Medzi týmito lokáciami cestujete a plníte nejaké tie úlohy ako získanie plyšového medveďa pre malé dievča alebo zabitie nebezpečného robota a podobne.

Po technickej stránke má hra ako som už spomenul nemalé problémy a naozaj ešte potrebovala doladiť. Problémom je aj nemotorné ovládanie, čo by som prirovnal napríklad k Trine 3, čo bol síce pekný diel dobre známej série a tvorcovia si tam skúšali tiež plne 3D/2,5D prostredie, no tiež to nedopadlo úplne najlepšie. Tiež bol hlavne problém s ovládaním, keďže aj tam bola väčšia hĺbka obrazovky a vaša postava mohla pobehovať aj do hĺbky, čiže nie len zo strany na stranu a spôsobovalo to v ovládaní dosť veľké nepresnosti hlavne pri skokoch či inej akcii. Podobne je na tom aj nový Flashback 2 a naozaj to nepôsobí úplne dobre. Samotná hrateľnosť nie je úplne zlá a hra má aj zaujímavú sci-fi atmosféru či kulisy, ale celkovo sa jedná naozaj o priemer. Ak máte radi pôvodný Flashback, určite novú verziu skúste, ale cenovka je nastavená až príliš vysoko a Microids za hru pýta 40 euro, čo nie je úplne šťastné. Odporúčam preto počkať na nejakú zľavu.

Oficiálna stránka hry.

Hra vyšla na: Microsoft Windows, Xbox Series X a Series S, PlayStation 5.

Žáner: 3D plošinovka.

Multiplayer: Nie.

  • 50%
    - 50%
50%

Hodnotenie

Nový Flashback mal vysoké ambície, bohužiaľ sa ich však vývojárom nepodarilo úplne naplniť. Hra má síce fajn sci-fi atmosféru a po stránke hrateľnosti dokáže zabaviť, ale trpí technickými problémami a neohrabaným nepresným ovládaním.

Autor – Rado