Flying Wild Hog je Poľské štúdio, ktoré vzniklo v roku 2009 z odídencov zo štúdií CD Projekt RED, People Can Fly a City Interactive (všetko Poľské štúdiá). Štúdio je známe hlavne novo vzkriesenou sériou Shadow Warrior, kde už vydali tri diely a tento rok vydali aj samurajskú čiernobielu akčnú plošinovku Trek to Yomi. Na Evil West som sa tešil, westernové prostredie mám rád, graficky sa mi to z ukážok páčilo a aj tá krvavá akcia mala niečo do seba. Na Metacritic má hra v priemere zo všetkých recenzií momentálne 73% a to je na akčnú výplachovku slušné číslo. Hra však neodštartovala na Steame nejak výrazne, aj keď len teraz vyšla, zatiaľ ju hralo najviac v ten istý čas necelých 3 000 hráčov, čo je možno menšie číslo, ako tvorcovia čakali.

Evil West je brutálna akčná strieľačko/rúbačka z pohľadu tretej osoby. Na divokom západe sa rozmohla temnota a všade sa to hemží upírmi, vlkolakmi a inou zubatou háveďou. Hlavným hrdinom je Jesse Rentier a jeho parťák Edgar Gravenor, ktorí sú lovcami upírov a chcú túto temnotu vyhladiť a zachrániť tak Spojené štáty americké! Celkovo sa jedná o temné až hororové akčné fantasy, ktoré môžete hrať sám alebo s parťákom v online kooperácii. Príbehom je to taký mix medzi fantasy westernovými filmami Wild Wild West a Abraham Lincoln: Lovec upírů. Jasné, nie sú to práve najkvalitnejšie filmy, ale zabaviť dokážu a podobne je na tom aj Evil West, ktorý nemá veľké ambície a jedná sa v prvom rade o poriadne brutálny akčný masaker. Akčná oddychovka, pri ktorej nemusíte zapínať mozog a poviem to otvorene, ja mám tieto neambiciózne akčné béčka celkom rád. Ak tak mi však trochu vadilo, že prítomnosť upírov a iných monštier nie je úplne vysvetlená a príbeh ako taký v podstate absentuje. Samozrejme nie úplne, ale slúži skôr ako také lepidlo medzi jednotlivými prostrediami a akčnými scénami. Čaká na vás 16 misií v rôznych westernových prostrediach. Pozriete sa do mestečiek, kaňonov, podzemia, močiarov, do baní, lesov, na cintorín, k ropným vežiam a podobne. Herná doba vám zaberie okolo 8 hodín a idete len po lineárnych koridoroch a následne sa súboje odohrávajú v podstate v arénach. Počas misií môžete zbierať schované truhlice so zlatom či novými perkami a okrem toho je to už len o akcii. Je tu síce množstvo animovaných príbehových sekvencií, ale nejde v nich o nič zásadné a väčšinou sa len vysvetľuje nasledujúca akcia. Je tu aj viacero vedľajších postáv, ale po príbehovej stránke to jednoducho nie je prepracované tak, ako by mohlo. Predsa len tie prostredia sa vydarili, sú naozaj pekné a je škoda, že hra nemá trochu väčšie ambície.

Prejdime k samotnému pilieru hry a tým je akcia. Je rozhodne veľmi vydarená a zabíjanie monštier naozaj baví. Tvorcovia si dali záležať a vymysleli zaujímavú výbavu pre hlavnú postavu. Všetky zbrane máte vždy pri sebe a ovládajú sa inými tlačidlami. Máte vo výbave rýchly kolt, pušku, brokovnicu, elektrické päste, plameňomet či kušu. K tomu si prirátajte viacero špeciálnych útokov, zakončovacie brutálne útoky a vychádza z toho naozaj chytľavý spôsob likvidácie nepriateľov. K tomu tu máme aj špeciálne perky, schopnosti či updaty na zbrane. Hra má teda aj ľahšie RPG prvky, ale naozaj len minimálne. Inak je to hlavne o brutálnej akcii, kde zástupy rôznych monštier likvidujete v arénovitých prostrediach. Môžete používať aj prostredie okolo seba na ich likvidáciu, máme tu výbušniny či pichliače. Akcia je rýchla, stále na vás idú nepriatelia vo väčších počtoch a tých druhov je viacero. Nevyhnete sa ani súbojom so špeciálnymi hlavnými bossmi, ktoré nie sú nejak ťažké a našťastie ani až tak dlhé. Trochu ma sklamalo prílišné opakovanie tých menších bossov, predsa len keď už máte bojovať asi po 5x s tým istým veľkým upírom tak mi to už vadilo. Po grafickej stránke vypadá hra pekne a je aj dobre optimalizovaná, ponúka viacero pekných scenérií. Hudba a zvuky sú však priemerné. Inak však vydarená akčná hra z westernového prostredia a ak hľadáte niečo nenáročné na oddych a máte radi krvavejšie hororovejšie hry, budete určite spokojní.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows.

Žáner: Akčná. 

Multiplayer: Áno (online kooperácia pre 2 hráčov)

Hru vytvorili:

Hru vydali:

 

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Evil West je vydarenou akčnou hrou. Je to hororový fantasy western, ktorý chce predovšetkým baviť brutálnou a poriadne divokou akciou. Je síce škoda, že tvorcovia nemali väčšie ambície, no ak hľadáte oddychový akčný masaker ako za starých čias, tak budete určite spokojní. Pekná a dobre optimalizovaná grafika poteší a ja som sa celkovo dobre bavil.

Autor – Rado