Čisto stealth akcií už síce veľa nevzniká, ale vždy sa nejaká kvalitná raz za čas objaví. Jedná sa však väčšinou o menšie tituly podobne ako je to aj v prípade nenápadného titulu Ereban: Shadow Legacy. Ak teda máte radi stealth hry, určite si Ereban skúste, myslím si, že budete spokojní. Netreba však mať prehnane veľké očakávania v rámci grafického spracovania. Nejedná sa totiž o AAA titul ako som už spomenul, ale graficky hra aj tak vypadá dobre a 3D prostredie je vymodelované naozaj pekne. Rozhodne ma prekvapila aj kvalita postáv, jednoducho to vypadá celé lepšie ako by som od podobnej hry s menším rozpočtom čakal.

Príbeh sa odohráva ďaleko v budúcnosti, hráte tu za postavu s menom Ayana, ktorá je posledná z rasy Ereban. Táto mýtická rasa dokáže ovládať podstatu temnoty a tieňa. Hlavná postava sa dokáže prevteliť do temnoty naokolo a byť neviditeľná na určitú dobu pokiaľ je v tieni. Akonáhle sa dostane v tomto prevtelení na svetlo, zhmotní sa. Mega korporácia Helios má o našu hlavnú hrdinku záujem, lebo sa jedná vlastne o dokonalú špiónku, ktorú naozaj ťažko zbadať. Ayanu chcú teda chytiť a ona sa vydáva na útek. Jej cesta bude viesť cez viaceré prostredia, ktoré majú väčšinou väčšie mapy a budete tak musieť využívať svoje špeciálne schopnosti v prostredí, ktoré je preplnené hliadkujúcimi robotmi, ktorí sa dajú zlikvidovať od chrbta. Inak ak Ťa zbadajú a chytia, tak si okamžite spacifikovaný a začínaš od posledného checkpointu. Občas to dokáže byť frustrujúce a nepomáha tomu ani ovládanie, ktoré je občas príliš krkolomné. Inak sú však mechaniky vyriešené dobre a pohyb aj so špeciálnymi schopnosťami je zábavný a aj celková stealth interakcia so svetom. Nepriateľskí roboti majú svetelné reflektory a tak ak sa ako tieň dostaneš do ich zorného poľa, v momente si prezradený a útek je naozaj veľmi ťažký, keďže sú roboti rýchlejší. Jendoducho je potrebné si správne načasovať svoj pohyb a využívať svoje špeciálne stealth schopnosti. Loziť vieš ako tieň aj po stenách, ale občas je neprehľadné, že kde sa vlastne loziť dá a kde zasa nie. Čo sa týka vylepšení, tie budete nachádzať postupne a môžete si vylepšovať svoje schopnosti ako prevtelenie do tieňa, Sonar, ktorý vám ukáže nepriateľov a objekty v prostredí, skoky a tak podobne. Vylepšení je viac.

Hlavná sila hry spočíva aj v znovuhrateľnosti, keď si za každú prejdenú úroveň hodnotený a môžeš získať medaile sa štýl, akým si danú úroveň prešiel. Pamätám si, ako som bol dakedy úplne vžitý do postavy Hitmana v sérii Hitman a hlavne v druhom diely som prechádzal všetky úrovne dovtedy, kým som nemal najlepšie možné hodnotenia. Ak máte stealth hry radi, určite to bude s vami podobné a budete chcieť danú úroveň prejsť čo najlepšie. Hra obsahuje potom až tri odlišné konce a záleží len na vás, k akému sa dopracujete. Celkovo pôsobí hra naozaj dobre, mechaniky sú chytľavé a dobre zakomponované a prostredia pekné. Občas ale vidieť, že predsa len tvorcovia nemali nafukovací rozpočet a napríklad to ovládanie alebo skákacie pasáže sú občas nepekne frustrujúce a nepresné. Podobne je to aj s animáciami, ktoré nie sú predsa len na najvyššej úrovni. Inak však hru odporúčam a určite sa jedná o príjemné prekvapenie.

Oficiálna stránka hry.

Hra vyšla na: Xbox One, Microsoft Windows, Xbox Series X a Series S.

Žáner: 3D stealth adventúra.

Multiplayer: Nie.

 

 

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Ereban je prekvapivo prepracovaná a kvalitná stealth 3D adventúra. Grafický štýl je pekný, prostredia vypadajú naozaj dobre a celkovo to vypadá celé lepšie ako by ste od podobnej menšej hry čakali. Samozrejme hra nie je bez chyby a má slabšie animácie a ovládanie a skákanie nefunguje úplne najlepšie. Vynahrádzajú to však chytľavé stealth mechaniky a rozhodne hru fanúšikom stealth žánru odporúčam.

Autor – Rado