Máme tu európsky komiks hlavne pre detských čitateľov, ale neurazí ani dospelých. Dobrodruh Timo sa svojím grafickým spracovaním veľmi podobá na animovaný film Brendan a tajemství Kellsu, ktorý je veľmi dobre hodnotený, bol nominovaný aj na Oscara a jedná sa o príjemný animovaný film z prostredia Keltov. Timo je pekne spracovaná kniha a Crew ju tu vydala v originálnom prevedení a je dobre, že ju nezmenšovali.

Príbeh komiksu je o Timovi, malom chlapcovi, ktorý žije v osade na kraji lesa a zatiaľ nič iné, ako svoju rodnú osadu ani nevidel. Rodičia ho chránia a nechcú ho do nebezpečného sveta pustiť. Timo je však milovník dobrodružných kníh a keď príde na to, že už všetky dobrodružné knihy v osade prečítal, tak sa rozhodne z domu utiecť a zažiť si vlastné dobrodružstvá, o ktorých možno raz napíše knihu. Na jeho ceste mu pôjde viackrát o život a zažije viac dobrodružstva ako by chcel.

ZABLOUDIL JSI V CHRÁMU, ZACHRÁNIL JSI MĚ, JÁ ZACHRÁNIL TEBE…TEĎ SI ZASE BĚŽ CVRNKAT KULIČKY.

Dobrodruh Timo má rozhodne dobrú tému o dobrodružstve. Veď ktorý malý chlapec nesníva o bojovaní s drakom, o hrdinstve, o záchrane ostatných ľudí pred hrozivou príšerou, o putovaní svetom, o mocnej zbrani pred ktorou budú nepriatelia utekať a o mnohých iných rozličných dobrodružstvách? Povedzme si na rovinu, takí chlapci možno na svete ani nie sú. Timo má preto šancu zaujať mladých čitateľov a pre rodičov sa jedná o vhodný darček pre svoje malé ratolesti. Hlavný problém celého komiksu však vidím v postavách. Okrem Tima a jeho zvieracieho spoločníka Brulfa tu sú totiž ostatné postavy veľmi krátko a okrem hlavnej dvojky, ktorá však tiež v niektorých častiach komiksu nepôsobí práve sympaticky si tu deti nemajú koho poriadne obľúbiť. Je to však farebné, občas aj jemne humorné a má to aj dostatočne svižný scenár. Oproti iným detským komiksom ako je séria Kůstek alebo Amulet je to však príbehom príliš jednoduché. Chýba tu väčší počet zaujímavejších postáv a aj tých veľkých dobrodružstiev. Inak sa to však číta príjemne a rýchlo to ubehne.

Je dobré, že tu podobné knižky pre deti vychádzajú a že ich učia k láske ku komiksom. Crew si tu vychováva nádejnú budúcu generáciu čitateľov a je dobre, že dostanú možnosť si prečítať aj niečo iné, ako superhrdinov. Rozhodne sa jedná o dobrý darček pre dieťa a príjemná je aj cena. Musím pochváliť aj preklad, ktorý sa veľmi vydaril. Jedná sa o uzavretú knižku.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jonathan Garnier

Kresba: Yohan Sacré

Preklad: Lucie Šavlíková

Redakcia: Filip Gotfrid, Richard Podaný

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Dobrodruh Timo je príjemný komiks pre deti. Síce nedosahuje kvalít kultového Kůstka, ale vždy je dobré mať ďalšiu novú dobrodružnú knižku, aby sa nestalo, že vám deti odídu za dobrodružstvami do sveta, lebo už doma prečítali všetky knižky 🙂

Autor – Rado