Christophe Arleston (tvorí aj pod pseudonymom Scotch Arleston) je veľmi plodným francúzskym autorom, ktorý píše hlavne fantasy komiksy. Vytvoril už viacero úspešných sérií a u nás už od neho vyšli prvé 4 diely série Trollí války, ktoré tu vydal v roku 2003 BB/art spolu s Crew. No nepredávalo sa to dobre a ďalšie diely sa na náš trh už nedostali, pritom vo Francúzsku sa jedná o populárnu sériu, ktorá už má 25 dielov a stále vychádza. Aktuálne tu od neho vychádza séria Ekhö: Zrcadlový svět v edícii Modrá Crew, v ktorej bolo práve Ekhö štartovacím komiksom a pomohlo tu znovu zvýšiť záujem o európske komiksy. Z tejto série tu už vyšli 4 knihy a v každej sú po 2 diely, čiže tu už máme 8 dielov a vo Francúzsku zatiaľ vyšlo 10. Arleston si založil v roku 2019 svoje vlastné komiksové vydavateľstvo s názvom Drakoo, v ktorom dal šancu ako novým, tak aj skúseným autorom. Vyšlo tu už za ten čas viacero príbehov a žánrom sa medze nekladú. Samozrejme je Arleston rád, keď si autori pustia z uzdy svoju predstavivosť a vzniknú zaujímavé hravé príbehy z iných svetov a zatiaľ tu nájdete fantasy, sci-fi alebo steampunk. Arleston začal tvoriť v roku 1992 a v roku 1994 už vytvoril prvý diel série so svojou najkultovejšou postavou Lanfeustom z Troy. V roku 2010 bol vo Francúzsku autorom, ktorý predal 1,5 miliónov komiksov a stal sa najpredávanejším autorom v danom roku. Len do roku 2010 predal viac ako 12 miliónov komiksov. Je to jednoducho žiarivá hviezda Francúzskeho komiksu a píše odľahčené fantasy príbehy. 

Zaujal aj Vybírala a ten sa rozhodol, že od neho skúsi jeho aktuálnu sériu, ktorá je už hotová a má len 3 diely. Rozhodol sa skúsiť spoluprácu s novým Arlestonovým vydavateľstvom Drakoo (s ktorým je vraj komunikácia veľmi jednoduchá) a ako prvý komiks na našom trhu tu od nich vyšiel Danthrakon 1: Nenasytný grimoár. Vybíral sa vyjadril, že ak to bude mať uspokojivé predaje, je do budúcna možná ďalšia spolupráca s týmto vydavateľstvom, v ktorom je hlavne viacero zaujímavých krátkych fantasy sérií. Tak uvidíme, či tu bude séria Danthrakon úspešná. Žánrom je to samozrejme Arlestonove obľúbené humorné fantasy, pre ktoré napísal aj scenár.

V meste Kompiam vedľa seba žije mnoho mýtických rás. Náš hlavný hrdina sa volá Nuwan, je to človek, kuchársky učeň, ktorý býva a pracuje pre jedného veľkého mága. Krásna Lerëh ho učí čítať a on je do nej platonicky zamilovaný. Jedného večera však ostane sám v knihovni, v ktorej sa nachádza aj vzácny a tajomný grimoár (magická kniha) Danthrakon. Nuwan v nej začne listovať, no vtedy začnú písmená z knihy miznúť a vstúpia do neho. Nuwan je z toho samozrejme vydesený a nechce to nikomu povedať, práznu knihu si však všimne jeho zamestnávateľ mág a prípad začne vyšetrovať aj obávaný inkvizítor. Nuwan má ale ďalší problém, čierny atrament z knihy nahradil jeho krv, slzy a dokonca aj čúra čierny atrament. Čo s tým?

Danthrakon 1: Nenasytný grimoár je podobne odľahčená zábava ako ostatná Arlestonova tvorba. Arleston má viacero sérií, v ktorých boli prvé diely veľmi kvalitné, vtipné, svieže a postupne kvalita opadala. Veľmi silné prvé diely mali napríklad aj u nás vydané Ekhö alebo Trollí války. Danthrakon je v tomto slabší a neponúka tak prepracovaný a zábavný scenár, ako tomu je u iných známych autorových sérií. Môžu za to aj menej zaujímavé postavy, ale uvidíme, koniec príbehu ukazuje tak trochu inú podobu Nuwana a s tým by mohlo byť spojených v ďalšom diely viacero zaujímavých udalostí. Prvý diel bol zatiaľ pre mňa fajn ľahké čítanie, ale čakal som trochu viac. Predovšetkým pútavejší scenár a lepšie vykreslený svet. Arlestonove vtípky na mňa tiež tentokrát veľmi nezaberali a kresba Oliviera Boiscommuna mi prišla priemerná, hlavne keď to porovnám s Ekhöm alebo hociktorým iným komiksom od Vybírala, či už je to krásne kreslená edícia ERB, ale aj tie zošitové brožované edície v ktorých zatiaľ vychádza Čtyřka z Baker Street a Lonesome, sú oveľa kvalitnejšie kreslené. Ak však hľadáte fantasy so štipkou humoru a máte radi čarodejnícke príbehy, určite Danthrakon skúste.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 48

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Christophe Arleston

Kresba: Olivier Boiscommun

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Jan Havlíček (Gmork), Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

3

Hodnotenie

Danthrakon 1: Nenasytný grimoár je ešte len rozbeh série. Arleston však zvykol napísať pútavejšie a vtipnejšie prvé diely. Téma grimoáru, magickej knihy, ktorá vstúpi do hlavnej postavy je zaujímavá a finále prvého dielu sa vydarilo. Uvidíme čo prinesie pokračovanie. Ak hľadáte fantasy so štipkou humoru a máte radi čarodejnícke príbehy, určite Danthrakon skúste.

Autor – Rado