Okrem edície ERB, ktorá je jednoducho skvelá a myslím si, že si tu nájde každý milovník kvalitných komiksov minimálne jedného svojho favorita, tu začal pán Vybíral vydávať aj brožovanú menšiu edíciu. Komiksy s kvalitným papierom a za veľmi nízku cenu. Celkovo u nás nie sú žiletky (tenké komiksy v tvrdej väzbe a vo veľkom formáte) až tak populárne a preto tu skúsil inú cestu v ktorej tu veľmi v podobnom formáte vychádza napríklad Asterix. Prvou takouto brožovanou sériou, ktorú tu začal vydávať je dobrodružno-detektívna séria Čtyřka z Baker Street, z ktorej tu už vyšli diely Štvorka z Baker Street 1: Případ U Modré záclonky (Recenzia), Čtyřka z Baker Street 2: Aféra Rabukin (Recenzia)a Čtyřka z Baker Street 3: Slavík ze Stepney (Recenzia) a Čtyřka z Baker Street 4: Londýnští sirotci (Recenzia). V tejto zošitovej edícii začala vychádzať aj westernová séria Lonesome, z ktorej prvý diel nesie názov Kazatelova stezka (Recenzia) a druhý diel má názov Rufiáni (Recenzia) a dostalo sa aj na fantasy od Arlestona a to sériu Danthrakon (Recenzia). Ja som len rád, lebo európskych kvalitných komiksov je obrovské množstvo a aj vďaka Nakladatelství Josef Vybíral tu vyjde aspoň niekoľko z nich.

Dokopy, by mala mať séria Čtyřka z Baker Street 12 dielov. Vo Francúzsku zatiaľ vyšlo 9 dielov z ktorých si zatiaľ všetky podľa hodnotení udržujú veľmi vysokú kvalitu. Čtyřka z Baker Street 5: Moriartyho nástupci je u nás zatiaľ posledným dielom, ktorý tu vyšiel, ale samozrejme sa v sérii bude pokračovať a ďalší rok by tu mali vyjsť ďalšie dva diely. Vo švrtom diely umrel Sherlock Holmes a našich malých detektívov z Baker Street to poriadne emotívne zasiahlo, rozhádali sa a každý si z nich išiel vlastnou cestou a každému z nich išlo o život. Bloody Percy sa vrátil na scénu a znovu ukázal, že je to nebezpečný protivník, naši hrdinovia Čierny Tom, Billy, Charlie a mačka Watson sa však znovu spojili keď to bolo nevyhnutné a Percyho porazili. Piaty diel prináša znovu napínavý príbeh, v ktorom budú musieť malí detektívovia vyriešiť prípad s únosom malého dieťaťa zazobanej rodine, od ktorej si únoscovia žiadajú obrovské výkupné. Únos bol plánom profesora Moriartyho, ten už však nežije, no v jeho diabolskom pláne pokračujú jeho nasledovníci, medzi ktorými je aj zákerný plukovník Moran, ktorý so svojou presnou puškou zabil viac tigrov, ako ktorýkoľvek Angličan a viac Angličanov, ako tigrov. Znovu to nebude mať štvorka z Baker Street jednoduché a dostanú sa do poriadneho nebezpečenstva.

Zatiaľ bol jediným slabším dielom v sérii diel druhý, ktorý bol až príliš ukecaný, odvtedy je však každý diel veľmi kvalitný a dynamický. Zaujímavé scenáre, v ktorých hrozí našim hlavným hrdinom nemalé nebezpečenstvo sú dostatočne pútavé a páči sa mi zameranie na dospelejšieho čitateľa. Samozrejme je to však aj vhodné čítanie pre väčšie deti. Piaty diel predstavuje viacero nových postáv, z ktorých niektoré sa konca tohto dielu ani nedožijú. Zatiaľ je tu aj najdlhšia akčná scéna z doterajších dielov. Prostredie príbehu sa bude tentokrát odohrávať v pár uličkách a v pár domoch. Dej skáče z jedného domu do druhého, od domu únoscov, cez dom objednávateľov únosu, dom rodiny, ktorým dieťa uniesli, až po dom spojenca malých detektívov, ktorým je samotný Sherlock Holmes, áno, znovu sa vracia na scénu. Na konci tohto dielu máte aj prvýkrát jednu stranu venovanú zaujímavostiam a vysvetleniu obodbiu zvanému Veľký hiát, v ktorom bol Sherlock Holmes akože mŕtvy. Celkovo som s touto sériou spokojný a dúfam, že sa jej bude dariť stále viac.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 60

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand

Kresba: David Etien

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Jan Havlíček (Gmork), Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

 

 

4

Summary

Čtyřka z Baker Street 5: Moriartyho nástupci je znovu pútavo napísaným dielom, v ktorom sa na scéne objaví niekoľko nových postáv a na scénu sa vracia aj samotný Sherlock Holmes. Tentokrát nás čaká prípad únosu dieťaťa bohatej rodine a naši malí hrdinovia majú pozorne sledovať podozrivé postavy, zachytiť čo najviac informácií a pokúsiť sa vypátrať skrýš. Čtyřka z Baker Street ma baví a dúfam, že si táto kvalitná séria nájde stále viac a viac spokojných čitateľov, zaslúži si to.

Autor – Rado