Edícia MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) je tu s nami už neuveriteľných 10 rokov! Začalo sa to všetko v roku 2010 komiksom Výprava za ptákem času, pokračovalo Večnou válkou, Incalom, Arzachom, Blacksadom či Kastou metabarónov. Za 10 rokov v tejto edícii vyšlo už 24 komiksov. Všetky v dvojakej kvalite, v brožovanej a v tvrdej väzbe, ktorá je v obmedzenom množstve a po vypredaní sa už nedotiskuje. Crew tu vydala za tie roky naozaj kultové európske diela, ktoré ovplyvnili celý komiksový svet. Aj keď až 8 komiksov je od legendárneho scenáristu Alejandra Jodorowskeho a niektorí neprajníci hovoria až o príliš veľkom zameraní sa na komiksy od tohoto autora. Samozrejme je u nás Jodorowsky obľúbený a keby sa jeho diela nepredávali dobre, pravdepodobne by tu toľko komiksov od neho ani nevyšlo. V každom prípade však v tejto edícii vyšli aj komiksy od takých slávnych autorov ako sú Milo Manara, Moebius, Serpieri, Pat Mills, Grzegorz Rosiński či Don Lawrence a to už je dosť slušný výber. Edícia MDEK tu postupne pomohla prebudiť opätovný záujem o európske komiksy a aj vďaka tejto úspešnej edícii tu vznikla európska Modrá Crew alebo iné európske komiksy od iných vydavateľstiev.

Čertův rypák a Tulipánek sú spoluprácou dvoch autorov a to amerického scenáristu s menom Jerome Charyn a za kresbu zodpovedného Françoisa Boucqa, od ktorého už u nás vyšiel western Bouncer alebo v edícii MDEK Dobrodružství Jeronýma Moucherota. Pre fanúšikov reálnejších príbehov zo života to môže byť naozaj veľmi dobrá voľba. Oba príbehy majú totiž dobre vymyslené zápletky a aj napriek absencii akcie sú podávané veľmi pútavou formou. Bál som sa, že budú oba príbehy až príliš ukecané, ale nič také sa nestalo. Slová majú svoje miesto a dokonca viacero strán je úplne bez bublín a bez akýchkoľvek výrazov. Jednoducho len sledujete kvalitnú špecifickú kresbu od šikovného Boucqa. Tá nemusí sadnúť každému, predsa len kreslí ľudské postavy dosť osobitým štýlom a jeho ľudské tváre nevypadajú práve vábne. Väčšina je na výzor vážne veľmi škaredá, ale na tento štýl sa dá zvyknúť a inak kreslí naozaj veľmi kvalitne.

Kniha teda obsahuje dva príbehy a to Čertův rypák, v ktorom sledujeme osudy chlapca s prezývkou Čertův rypák, ktorý je sirotou a je vycvičený samotnou KGB na špionáž v USA. Príbeh je dostatočne pútavý a ukazuje nám nekalé praktiky sovietskeho zväzu. Prvý príbeh je vlastne politickým thrillerom a síce má pár miest, ktoré príbeh zbytočne spomaľujú a aj hlavný hrdina nie je práve sympaťák, no príbeh je vymyslený dobre a bavilo ma to.

Druhý príbeh je Tulipánek a povedal by som, že je ešte lepší, ako Čertův rypák. Odohráva sa totiž na dvoch frontoch a v dvoch časových rovinách. Malý chlapec, ktorý neskôr dostane prezývku Tulipánek je prevezený aj s rodinou do nehostinného ruského gulagu. Z uzimeného a vystrašeného chlapca sa tu postupne stáva zviera, ktoré hľadá cestičku ako prežiť a znovu sa vidieť so svojimi rodičmi, ktorých od neho oddelili. Stáva sa tu rešpektovaným tetérom a zažíva tu kruté udalosti, ktoré formujú jeho charakter. Príbeh sa prelína s prostredím New Yourku, kde je tá istá postava už oveľa staršia a živý sa ako kreslič a pomáha polícii dostihnúť zločincov. V temných uličkách tu niekto v kostýme Santa Clausa zabíja osamotené ženy. Pre Tulipánka bude veľkým prekvapením, kto je za tie vraždy zodpovedný. Druhý príbeh je ešte pútavejší a pomáha tomu aj prelínanie dvoch úplne rozličných prostredí a príbehových liniek.

Oba príbehy sa vydarili a ak hľadáte reálnejšie, ale poriadne kruté príbehy zo života, Čertův rypák / Tulipánek je pre vás to pravé. Na výber máte pevnú väzbu, ktorá je limitovaná na 500 kusov a po vypredaní sa už nedotlačí alebo s brožovanej verzie, ktorej je viac.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 216

Väzba: Tvrdá alebo brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Jerome Charyn

Kresba: François Boucq

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Čertův rypák / Tulipánek sú dva drsné príbehy v jednom. Prvý príbeh je o ruskom špiónovi v USA, ktorý prichádza na to, že pre neho ideológia sovietskeho zväzu nie je to pravé a to je veľký problém a pôjde mu o život. Druhý príbeh sa odohráva v dvoch prostrediach a to v ruskom gulagu, kde sú podmienky pre život veľmi drsné a v New Yourku, kde úraduje sériový vrah. Oba príbehy sú dostatočne pútavé, kvalitne napísané a nakreslené.

Autor – Rado