Carto je príjemnou nenásilnou adventúrou o putovaní malého dievčatka po svete. Hru vytvorilo Taiwanské štúdio Sunhead Games a hru zastrešilo Humble Games, ktoré sa sústreďuje na zaujímavé indie hry a snaží sa im pomôcť na svetlo sveta. Carto je hrou, ktorá dokáže zaujať vo viacerých smeroch. Či už sa jedná o príjemné grafické spracovanie, množstvo zaujímavých postavičiek alebo o samotnú originálnu puzzle mechaniku otáčania jednotlivých dielikov sveta.

Príbeh hry je jednoduchý a odohráva sa bez hovoreného slova. Babička a malé dievčatko bývajú vo vzducholodi v ktorej má babička špeciálny systém pretvárania krajiny. Raz tento systém malej Carto ukáže, že ak nejaký malý dielik otočí podľa svojich predstáv, tak to zmení krajinu pod nimi a napríklad tam kde bolo more môže byť pevnina a podobne. Malej Carto sa to veľmi zapáči a tak to chce vyskúšať. Babička spí a malá Carto spojí bez toho aby si uvedomila čo spôsobí dieliky búrky a  vzducholode a to spôsobí vzducholodi veľké problémy. Carto zo vzducholode počas búrky vypadne a zobudí sa dole na pevnine a tým začína dobrodružstvo.

Hneď v úvode sa naučíte používať mechaniku pretvárania krajiny. Funguje to naozaj jednoducho, ale musíte nájsť potrebné dieliky, ktoré sa nachádzajú niekde v krajinke okolo vás. To hlavne zo začiatku nie je vôbec náročné, keďže je krajinka veľmi malá. Ak jednotlivé dieliky správne pootáčate a dáte ich na mape na správne miesto, otvorí to pre vás cestu krajinou alebo rovno to vytvorí dôležité miesta. Tak napríklad ak je niekde more a neviete tým smerom prejsť, ak máte dielik na ktorej je pevnina, môžete si v mape cestu upraviť. Neprechodnú vodu vymeníte za pevninu a môžete sa dostať ďalej. Na tomto princípe funguje celá hra, ale nie je to až také jednoduché. Hra obsahuje výrazné adventúrne prvky a nie je to len o chodení a pretváraní krajinky. Vo svete sa totiž nachádzajú aj iné postavičky, s ktorými je potrebné sa porozprávať a niekedy vám dajú špeciálne úlohy alebo vďaka nim zistíte, ako ďalej a ako je potrebné krajinu upraviť. Tak napríklad hneď na začiatku vám zábudlivý dedko povie, že kde sa nachádza jeho dom, že je to na východe, ale sám nevie, kde ten východ je. Stratil sa a vy mu musíte pomôcť nájsť cestu domov. Správnym pootáčaním dielikov a správnym umiestnením to dokážete a tak sa zábudlivý dedo vráti domov. Takto tu fungujú jednotlivé puzzle, že preskúmavate krajinku, spoznávate nové postavy a tie vám dávajú úlohy. Napríklad malý pastier oviec prišiel o ovečky a vy ich budete mať nájsť a doniesť mu ich naspäť. Pomocou upravenia krajinky, pozbierania správnych bobuliek ich prilákate k nemu. Ak krajinku správne zložíte, často sa na mapke objaví nový objekt alebo nová postava.

Jedná sa o adventúru a tak je prítomný aj inventár, v ktorom sa vám budú hromadiť predmety, ktoré budete využívať na splnenie jednotlivých úloh. Budete prehľadávať krajinku, otáčať ju a rozprávať sa so zaujímavými postavičkami. Hre nechýba ani jemný humor a tak je celá hra veľmi príjemná. Hra obsahuje viacero prostredí, začínate v prímorskej oblasti, pozriete sa do lesov, do púšte, či do zimnej krajinky. V lese sa stretnete s medveďom, na púšti budete sledovať stopy a v zimnej krajinke sa budete šmýkať na ľade. To nie je ani zďaleka všetko a čaká vás toho oveľa viac. Herná dobra je zhruba 6 hodín a všetko sa to odohráva v peknej roztomilej grafike, na ktorú sa dobre pozerá.

 

Hra zatiaľ vyšla na: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch.

Žáner: Puzzle adventúra.

Herná doba: Okolo 6 hodín.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Carto je príjemnou malou puzzle adventúrou. Pekne vypadá, používa originálnu hernú mechaniku otáčania jednotlivých dielikov sveta, obsahuje zaujímavé postavičky, jemný humor a celkovo sa jedná o príjemne relaxačný titul bez akéhokoľvek násilia.

Autor – Rado