Michelangelo Merisi de Caravaggio bol taliansky barokový maliar a zároveň jedna z najvýznamnejších osobností svetového umenia. Za svoj pomerne krátky život (zomrel ako 38 ročný dosť nešťastným spôsobom) vytvoril viacero veľmi známych a obdivovaných diel. Výrazným spôsobom prehovoril do dejín svetového umenia a po jeho smrti sa jeho tvorbou inšpirovalo hneď niekoľko svetovo uznávaných umelcov ako napr. Rubens alebo Rembrandt. Bol to však aj kriminálnik odsúdený na trest smrti a svojimi dielami sa snažil vykúpiť si milosť.

Caravaggio

Milo Manara

 

Milo Manara je žijúca legenda komiksovej tvorby. Tento talian má za sebou známe a kvalitné komiksové diela, ktoré vyšli vo vydavateľstve Crew ako Klik, Indiánske leto, alebo Borgia.

Milo Manara sa vyznačuje hlavne erotikou vo svojich dielach. Niektoré sú čisto erotické, iné sú zase historické, ale s veľkou dávkou erotiky. Jeho komiksy sú plné perverzností a nahotiniek, ale Caravaggio je v tomto trochu iný. Je oveľa krotkejší ako už spomenuté autorove diela. Síce tu nájdete typické pekné ženy, ktoré sú pre Manaru trademarkom, tak isto tu nájdete pár nahotiniek a prítomné sú aj nejaké tie jemné perverznosti, ale všetko je tu ešte v rámci normy. Milo Manara kreslí o jednom z najväčších umelcov Talianska s úctou a ukazuje jeho najzásadnejšie roky tvorby od roku 1592 keď prišiel do Ríma a začal sa ako maliar presadzovať a začali ho dôležití ľudia uznávať, Manara ukazuje aj Caravaggiovu veľmi rebelskú povahu, kvôli ktorej sa dostal do nejedného problému až musel z Ríma v roku 1606 ujsť. Ďalej komiks ukazuje pobyt umelca v Neapole, na Malte a na Sicílii a ukazuje aj umelcov nešťastný koniec v roku 1610.

Komiks je Manarom písaný dostatočne pútavo a síce sa väčšinu času maľuje, udalosti okolo toho sú dostatočne búrlivé, aby to zaujalo aj čitateľov, ktorí očakávajú rýchlejší dej alebo akciu. Milo Manara je v zachovaní histórii presný a tak sa tu udalosti dejú podľa toho, čo je o Cravaggiovi známe a uchované. Niekde si síce udalosti prispôsobuje svojmu pohľadu, ale o to je to zaujímavejšie a inak tu nájdete všetky hlavné udalosti a maliarove slávne výtvory. Manara si samozrejme komiks aj sám nakreslil a to on vie veľmi dobre. Nie nadarmo je jedným z najzásadnejších komiksových autorov všetkých čias. Jeho kresba je pútavá, plná detailov, ženy sú krásne a poteší aj viacero reálnych prostredí či stavieb.

ODSOUZENÝ K SMRTI…ODSOUZENÝ K TOMU BÝT POZŘEN TEMNÝMI HEMŽÍCÍMI SE DÉMONY…UŽ ŽÁDNÁ MILOST…ŽÁDNÁ SPÁSA…ŽÁDNÁ NADĚJE…JENOM DÉMONI A TEMNOTA…

Caravaggio je vydareným dielom žijúcej talianskej legendy, ktorá kreslí a píše o nežijúcej talianskej legende. Ideálny komiks pre milovníkov histórie a umenia, ak vám samozrejme nevadí typická Manarova kresba a jeho nahotinky. Je to uzavretá kniha.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa. KUPUJTE TU

 

Počet strán: 120

Väzba: brožovaná alebo tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Milo Manara

Kresba: Milo Manara

Preklad: Denisa Streublová

Redakcia: Martin Kužel, Filip Gotfrid

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Caravaggio sa môže na prvý pohľad zdať ako nudný komiks, ale nie je tomu tak. Je veľmi pútavý a aj napriek tomu, že sa väčšinu času maľuje, udalosti okolo toho sú dostatočne pikantné, aby vás to celé bavilo. Ak máte radi Mila Manaru, históriu alebo umenie, nie je o čom rozmýšlať.

Autor – Rado