Je dosť možné, že ste sa stretli s anime Captain Tsubasa, v ktorom sa hral futbal dosť akčným spôsobom, ale hlavného hrdinu s menom Tsubasa Ozora si obľúbilo veľký počet detí a aj vďaka tomuto anime chceli byť viaceré deti futbalistami. Aj keď tak úplne ako v tom anime/mange to v reálnom svete nefunguje a futbal nie je až tak akčným športom a nie je v ňom možné skákať do niekoľkometrovej výšky, kopať horúce orlie strely a zrážať protihráčov ako v americkom futbale. Aj napriek tomu bolo však anime podarené a mal som ho rád.

Spoločnosť Bandai Namco vydalo hernú adaptáciu tejto kultovej mangy a ak na tento japonský prepálený filmový štýl nie ste zvyknutý, tak vás to doslova zaskočí. Hra je plná všemožných filmových animačiek, ukážok, nadpisov, je tu veľa sprievodného textu a aj veľa možností. Hra samozrejme prináša fanúšikom dobre známe postavy, príbehy, lokácie a je to poriadne akčné a prináša to aj RPG prvky. Na to, že je to futbal, tak sú tu neustále podľa animačiek až likvidačné fauly, ale postavy to takmer stále rozchodia a tak to teda nie je také hrozné, ako to na prvý pohľad zrejme vypadá, ale v reálnom živote by už mal dotyčný hráč odkopnutú hlavu alebo polámanú nohu. Nájdete tu aj množstvo špeciálnych striel a všemožných trikov, ako prejsť cez protihráča, presne podľa predlohy. Dobre sa na to pozerá a celkovo je to dosť bizarné hrať a po čase si zvyknete, ale klasický futbal ako FIFA sa hrá predsa len lepšie. Aj napriek tomu, že je hra zo začiatku poriadne chaotická a ponúka toho naozaj veľa, tie možnosti sú možno až prepálené, tak sa v tom dá vyznať a autorom sa tú filmovosť, hru a možnosti podarilo dobre skĺbiť. Veľmi výrazným aspektom hry je energia hráčov, ktorá ak sa vám minie počas behu a vyhýbaniu sa protihráčom, tak už takmer nebudete vedieť ani vystreliť, ak si však energiu ušetríte, môžete na brankára vyslať poriadne horúcu bombu.

Hra ponúka hlavné 2 príbehové kampane. Tou prvou je zameranie sa na známu postavu kapitána Tsubasu a jeho tím. Táto časť slúži aj ako tutorial a behom hrania vám bude predstavené ovládanie a možnosti streľby či iných fintičiek. Hlavnou hviezdou je tu samozrejme Tsubasa a príbeh sa zameriava hlavne na neho. Zo začiatku budete mať viackrát úlohu, aby ste loptu prihrali práve jemu a za neho aj skórovali. Zoznámite sa ale aj s ostatnými členmi tímu a každý z nich má trochu iné schopnosti. Druhá kampaň ponúka na výber z vlastnej postavy avybrať si môžete aj tím, za ktorý budete kampaň hrať. Tá prvá kampaň slúžila aj ako zoznamovacia a tentokrát vám už budú ako hráči tak aj tímy známe a môžete sa rozhodovať podľa sympatií. Tentokrát je všetko komplexnejšie a ešte viac zamerané na tím, s ktorým budete levelovať a zbierať skúsenosti a následne ich rozdelovať do viacerých koloniek, ktoré vám budú zvyšovať štatistiky. Táto kampaň je aj výrazne dlhšia a je plná všemožných výziev či misí, niektoré z nich sú dobrovoľné, iné zasa povinné. Plnením všetkého možného pozbierate viac skúseností. Levelovať si môžete osobitne aj hráčov a získavať rôzne špeciálne útoky či pohyby a tieto RPG prvy sa tu naozaj vydarili a pôsobí to dobre. Zahrať si môžete aj online s viacerými živými hráčmi v jednom tíme alebo proti inému tímu. Tak isto je tu aj lokálna kooperácia na rozdelenej obrazovke.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions nie je pre každého, ak máte radi arkádový štýl hrateľnosti a nebude vám vadiť, že sa jedná o dosť nereálny až bojový futbal, tak vás hra môže zabaviť na pekných pár hodín. Ak však hľadáte čo najreálnejší pocit z futbalu, tu ho nenájdete.

Hra zatiaľ vyšla na: PC, Nintendo Switch a PS4

Žáner: Športová arkáda.

Herná doba: Hlavný príbeh okolo 15 hodín.

Multiplayer: Áno (online a aj lokálna kooperácia)

Hru vytvorili:

 

Hru u nás vydala spoločnosť:

  • 70%
    - 70%
70%

Hodnotenie

Captain Tsubasa: Rise of New Champions nie je pre každého, ak ste však fanúšikom anime alebo mangy, tak je to možno váš splnený sen, že si môžete zahrať za vaše obľúbené postavy. V každom prípade sa jedná o akčný arkádový futbal plný špeciálnych schopností a filmových ukážok, obsahuje možnosť online multiplayeru a aj lokálnej kooperácie. Ak vás toto všetko zaujalo, určite to skúste a možno vás čaká niekoľko desiatok zábavných hodín hrania. Ak hľadáte reálny pocit z futbalu, musíte dať ruky preč.

Autor – Rado