Cagaster je rozhodne zaujímavou manga sériou. Témou je zo začiatku Cagaster podobný slávnemu Walking Dead, aj tu je svet, v ktorom úradoval vírus a vyhubil značnú časť populácie a premenil ich nie na zombíkov, ale v tomto prípade na ľudožravý hmyz. Na rozdiel od Walking Dead sa tu však táto téma v prvých dieloch objavovala skôr okrajovo a hlavnou témou boli postavy a ich vzťahy medzi nimi. Dosť často tu bol aj humor a celé to bolo prekvapivo uvoľnené. Každým novým dielom to však bolo serióznejšie a srandovné vedľajšie postavy sa dostali do pozadia a nahradili ich boje na všetkých frontoch. V strede série sa ukázalo jedno zásadné a pre mňa veľmi prekvapivé odhalenie, ktoré celý príbeh nasmerovalo iným smerom a sám som bol veľmi zvedavý, ako sa príbeh skončí a čo sa s postavami bude diať.

CAGASTER 5 – Štvrtý diel ma veľmi bavil a považujem ho za najlepší v celej sérii. Množstvo akcie, cagasterov, súbojov a viacero vydarených scén. Vlastne bol celý diel zložený len z akcie, to čo mi predošlé diely nedali a tak veľmi som to očakával, som konečne dostal. Objavil sa konečne vo väčšej miere aj vražedný hmyz a všetko vypadalo, že posledné dve knihy budú tvoriť veľkolepé finále. Piaty diel začína tam, kde štvrtý skončil a všetko teda vypadá tak, že sa pokračuje v prvotriednej akcii. Príbeh sa odohráva na dvoch frontoch podobne ako v predošlom diely a tak je Kidou spolu s Ilie v hniezde cagasterov, ktoré slúži na výskum a na ciele Harba Adhama, ktorý je za tento hmyzí sektor E zodpovedný. Kidou sa pri zachraňovaní Ilie zraní a tak má nasledujúce súboje do značnej mieri sťažené a na jeho ceste ho čaká Adham a Acht a obaja ho majú v pláne zabiť. Ilie sa snaží dostať k trónu a vidieť svoju mamu, kráľovnú tohoto hniezda. Acht, ktorý je na pol cagaster a na pol človek zatiaľ zabíja a požiera vojakov v hniezde až kým sa nestretne s naším hlavným hrdinom. Na druhom fronte zatiaľ prebiehajú boje v meste. Všetko je to intenzívne a dosť pútavé a preto ma veľmi nepríjemne zarazilo, keď sa príbeh v najlepšom usekne a zrazu je pred čitateľa po 120 napínavých stranách hodená poviedka z úplne iného času a síce sú tam tie isté postavy, podľa mňa sa to sem vôbec nehodilo. Tá poviedka nie je zlá, ale mňa zaujímal hlavný príbeh a tak som si ju prečítal s dosť veľkým nezáujmom. Inak je piaty diel znovu veľmi kvalitný, len škoda, že má iba 120 strán, lebo poviedku sem nerátam.

NOVÉ KRÁLOVNĚ VĚNUJI JAKO KORUNOVAČNÍ DAR TVOU HLAVU NA STŘÍBRNÉM PODNOSE.

CAGASTER 6 – Záverečný diel sleduje súboj Kidoua s Achtom, Ilie sa dostane k svojej mame a v meste sa končia zúrivé boje. Finále je umiernené, čakal som ho epickejšie a mierne ma to sklamalo. Stále sa jedná aj napriek tomu o vydarený diel a je to príjemná rozlúčka s týmto svetom a postavami. Kniha obsahuje aj dve krátke poviedky, ktoré sa sem tentokrát hodia oveľa viac ako v predošlom diely. Autorka kreslí veľmi pekne a vidieť u nej od prvého dielu poriadne zlepšenie a to aj ten prvý diel bol kvalitne kreslený.

Obálka šiesteho dielu

Séria Cagaster ma príjemne prekvapila, nečakal som totiž, že ma to bude celé tak veľmi baviť. Zaujímavá téma, sympatické postavy, v prvej polovici série je síce menej akcie a cagasterov, ale v tej druhej je naopak akcie aj hmyzu naozaj dostatok. Ideálne pre ľudí, čo majú mangu radi a hľadajú kratšiu sériu, ale je to veľmi vhodné aj pre ľudí, ktorí mangu nevyhľadávajú, lebo téma, príbeh a aj kresba sú dostatočne zaujímavé a tým, že to má len 6 dielov, tak sa tu dej zbytočne nenaťahuje.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa. KUPUJTE TU

 

Počet strán: Piaty diel 192, šiesty diel 176

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kachou Hashimoto

Kresba: Kachou Hashimoto

Preklad: Jan Schejbal, Zuzana Lochmanová

Redakcia: Jan Schejbal, Veronika Nováková

Vydavateľstvo:  ZANIR

4

Hodnotenie

Finále sa vydarilo a je to príjemná rozlúčka s touto kvalitnou pekne kreslenou manga sériou.

Autor – Rado