Cagaster je 6 dielna manga séria šikovnej autorky Kachou Hashimoto, ktorá si celú sériu sama napísala aj nakreslila a oboje jej ide celkom dobre.

Autorka Kachou Hashimoto

Príbeh Cagastera je o svete, ktorý postihla zákerná choroba s názvom Cagaster, ktorá mení ľudí v obrovský ľudožravý hmyz a ľudské veľkomestá sa zo dňa na deň premenili na trosky plné týchto oblúd. Viac ako dve tretiny ľudstva už nežije, je rok 2125 a príbeh sa odohráva v juhozápadnej Ázii. Ľudia žijú v komunitách v strážených mestečkách a vznikli aj nové profesie ako likvidátori. Sú to ozbrojení a vycvičení dobrovoľníci, ktorí sú za správnu odmenu ochotní nasadiť vlastný život na ochranu druhých. Jedným z nich je aj 17 ročný hlavný hrdina Kidou, ktorý pri jednej z výprav narazí na mladé 14 ročné dievča Ilie a to mu zmení jeho život.

CAGASTEŘI  NEJSOU LIDÉ. NENASLOUCHEJ NAKAŽENÝM, NEB NEJDE O NÁŘEK ČLOVĚKA. BEZ ZAVÁHÁNÍ JIM SRAZ HLAVU. 

Cagaster má teda rozhodne zaujímavú tému a tou svojou nákazou a premenami pripomína Walking Dead. Tiež je tu hmyz upozadený a všetko sa sústredí hlavne na postavy. Tie sa rozhodne vydarili a okrem hlavných postáv Kidoua a Ilie sú tu aj vydarené vedľajšie postavy ako Jin, ktorý je takou tou zábavnou postavičkou. Podobnú úlohu spĺňa aj majiteľ baru transvestita Mário a sú tu okrem iných aj viaceré postavy detí, ktoré sú však tiež príjemne napísané a nepôsobia otravne. V tomto je Cagaster dostatočne silný, sympatické postavy sú vo viacdielnom komikse veľmi dôležité a tu sa to autorke podarilo. Kidou je taký ten typicky drsný hrdina, ktorý sa nebojí žiadneho súboja a pred ktorým majú všetci rešpekt a Ilie je zasa romantické, bojazlivé dievča, ktoré sa do Kidoua zaľúbi a postupne jeho ľadové srdce obmäkčuje. Prvý diel je hlavne o zoznamovaní a predstavovaní hlavných a vedľajších postáv. Hlavný problém celého prvého dielu je v tom, že hlavná hmyzia hrozba sa tu takmer ani neukáže a to je veľmi veľká škoda. Číta sa to celé veľmi dobre, ale tú hlavnú hrozbu tu nie je veľmi cítiť. Akcia je dokopy možno na 15 stranách a to je z celkového počtu 200 strán veľmi málo. Síce je svet vytvorený zaujímavo a obsahuje aj sympatické postavy, vadilo mi, že som sa narozdiel od Walking Dead o postavy vôbec nebál. Všetko je to tu skôr také uvolnené, vtipné a romantické.

Obálka druhého dielu

To sa však mení druhým dielom, ktorý pritvrdí, pridá na vyskytovaní sa vraždiaceho hmyzu, pridá na akcii a prekvapí aj nečakanou smrťou jednej z postáv. Okrem pokračovania hlavného príbehu tu je aj návrat do minulosti a ukázanie detstva hlavného hrdinu a toho, ako sa z neho stal obávaný likvidátor.

Celkovo majú prvé dva diely Cagastera pútavý dej, dobre napísané postavy a príjemnú kresbu až na akčné pasáže, pri ktorých poriadne nevidno, čo sa vlastne na obrázku deje. Potešilo by aj viac napätia a väčší počet hmyzích Cagasterov. Druhý diel dáva prísľub, že sa to v ďalších dieloch zlepší.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa. KUPUJTE TU

 

Počet strán: Prvý diel 200, druhý diel 224

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kachou Hashimoto

Kresba: Kachou Hashimoto

Preklad: Jan Schejbal, Veronika Nováková, Kateřina Strnadová

Redakcia: Jan Schejbal, Veronika Nováková

Vydavateľstvo:  ZANIR

4

Hodnotenie

Cagaster je zatiaľ príjemným čítaním a autorka zvláda scenár aj kresbu. Sympatické postavy, dobre vymyslený svet, len tej akcie je málo a samotný smrtiaci hmyz sa zatiaľ objavoval len zriedka. Druhý diel však oproti prvému pritvrdil a dáva prísľub napínavejších udalostí.

Autor – Rado