Pôvodné Bright Memory vyšlo 12. januára 2019 v early access verzii na Steam. Hra si okamžite získala veľkú popularitu aj kvôli malej cenovke a naozaj dobrej technickej stránke. Hru vytvorilo čínske štúdio FYQD-Studio, čo bol len jeden vývojár a vyrábal hru vo svojom voľnom čase. Ako som už spomenul, hra si získala veľkú popularitu aj napriek tomu, že ponúkala krátku hrateľnosť, no za sympatickú cenu ponúkla naozaj dobrú akciu a veľmi peknú grafickú stránku hry. Hra bola dokončená v novembri 2020 a už skôr sa začalo pracovať na väčšej hre z tohto sveta s názvom Bright Memory: Infinite, ktorá zabrala vývojárovi nakoniec 3x toľko času, ako pôvodné Bright Memory. Hra používa Unreal Engine 4.

Príbeh je jednoduchý, v roku 2036 sa objavili veľmi divné veci na oblohe, pripomínajúce čiernu dieru, ktorá do seba vťahovala svet a zapríčiňovala nevysvetliteľné veci, ako keby bol svet zložený zrazu z dvoch odlišných svetov. Jeden reálny a druhý pradávny. Našou hlavnou hrdinkou je Shelia, ktorá je členkou tajnej organizácie, ktorá podobné zjavy prešetruje, Shelia je aj poriadne vycvičená bojovníčka a tak ju vysielajú danú anomáliu prešetriť. Ako sama zbadá, dejú sa naozaj veľmi divné a nebezpečné veci a čaká na ňu poriadny zástup nepriateľov, ktorí sa ju rozhodli zlikvidovať.

Príbeh je samozrejme maximálne béčkový a podobne sú na tom aj dialógy, ktoré sa takmer nedajú počúvať, veď posúďte sami – Shelia sa pýta neznámeho pradávneho bojovníka – Kto si? A on jej odpovedá – Poraz ma a poviem Ti to! Podobných dialógov je viac a scenár naozaj nie je silnou stránkou tejto hry, ale o ten tu ani tak nejde. Dej je zasadený do čínskeho prostredia, čo v FPS hrách nie je veľmi časté a tak to pôsobí celé dostatočne sviežo a neobohrato. Môžete sa pripraviť na rôzne čínske dedinky s ich peknou architektúrou, ale pozriete sa aj do džungle, bambusových lesov, do chrámov a čaká na vás napríklad aj horiace lietadlo. Náplň hry je samozrejme výrazne akčná a tak sa pripravte na poriadnu dávku strieľania kombinované so sekaním. Celá hrateľnosť je totiž založená na kombinovaní strelných zbraní s tými na blízko. K tomu budete využívať množstvo špeciálnych útokov, či špeciálne náboje. Zbraní je málo a používať budete len meč, pištoľ, samopal a sniperku. Z toho však meč má viacero špeciálnych útokov a blokovaní, ktoré si môžete odomknúť za špeciálne body v hre a samopal má tiež viacero druhov nábojov a tak môže strieľať ako samopal, ale aj ako brokovnica, či raketomet. Celkovo je akcia svieža a dobre zvládnutá a je to najsilnejšia stránka hry spolu s peknou grafikou. Hrateľnosť je plná strieľania, ale okrem toho hra obsahuje aj kratšiu stealth pasáž, kde sa musíte uhýbať pohľadu nepriateľov a zabíjať ich budete len sekáčom na mäso a čaká na vás aj ovládanie špeciálneho bojového auta. Hra je krátka a nezaberie vám viac ako 2 hodiny a aj na tak krátkej hernej dobe sa hrateľnosť viackrát mierne zmení. Čaká na vás viacero špeciálnych útokov ako napríklad – pritiahnutie si k sebe nepriateľa, vykopnutie ho do vzduchu a následne ho rozsekáte mečom, z meča viete na diaľku vyslať seknutia ako keby to boli strely a podobne. Je toho na tak krátku hernú dobu naozaj dosť.

Nepriatelia sú dostatočne rôznorodí, aj keď hlavne tí ľudskí sú si predsa len podobní, no tiež majú rozličné vybavenie a rozličnú výdrž. Základné jednotky zabijete veľmi rýchlo, tie vám idú po krku len samopalmi, potom sú tu však takí, čo po vás vystrelia raketu a následne si to s vami idú rozdať na blízko a majú väčšiu výdrž, ďalej sú tu jednotky, ktoré majú štít a podobne. To sa kombinuje so starodávnymi bojovníkmi, občas sa totiž prepne doba okolo vás a zrazu bojujete proti bojovníkom s mečmi, proti sochám alebo rôznym iným starodávnym bojovníkom. Celkovo to vypadá efektne a akcia je dostatočne zábavná. Po grafickej stránke vypadá hra veľmi dobre, deje sa toho na obrazovke celkom dosť, stále poletujú vzduchom nejaké častice, úlomky, vkuse niečo trieska, vybuchuje, horí a do toho stále niekto po vás strieľa a vypadá to jednoducho dobre. Ak teda máte chuť na dobre spravenú FPS, nevadí vám lacný príbeh a ani krátka herná doba, určite Bright Memory: Infinite skúste.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PlayStation 4, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows, PlayStation 5, Xbox One (Zatiaľ je hra dostupná len na PC)

Žáner: FPS.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 75%
    - 75%
75%

Hodnotenie

Bright Memory: Infinite je síce krátka a poriadne béčková FPS, no perfektne vypadá a má veľmi sviežu a návykovú akciu. FPS prvky sú jednoducho skvelé a ak máte chuť na tak trochu iné strieľanie, rozhodne si hru skúste, je to dielo jediného autora a síce má svoje chyby, zaslúži si uznanie.

Autor – Rado