Jedná sa o prvotinu štúdia The Parasight, ktoré je situované v poľskom Krakove. Jedná sa o veľmi nenápadný titul, ktorý poriadne nemal ani reklamu a celkovo nebol ani veľmi ukazovaný, čo je rozhodne pre štúdio a aj pre hru škoda. Pritom vydavateľom je silné štúdio Focus Entertainment, ktoré má čuch na zaujímavé hry a dokáže ich naozaj dobre zastrešiť. V poslednej dobe vydali vo Focus hry ako Evil West alebo A Plague Tale: Requiem. No Blacktail potrebnú reklamu nedostal, pritom má hra na Metacritic priemer z recenzií veľmi pekných 80%. Jedná sa o FPS adventúru, v ktorej máte pohľad z vlastných očí a ovládate luk a pár kúziel. Príbeh rozpráva o mladej Babe Jage, áno jedná sa o slávnu čarodejnicu zo slovanských legiend. Celkovo bola táto čarodejnica takmer vždy vykresľovaná ako zlá, že požierala deti, kradla, zabíjala a podobne. Tu sa však stretávame s mladou Babou Jagou, ktorá začína svoju púť fantasy svetom tým, že musí uloviť jeleňa a najesť sa. Postupne bude len na vás, aké skutky budete konať a na akú stranu sa skôr prikloníte. Môžete robiť skutky dobré a pomáhať zvieratkám či iným bytostiam a môžete robiť skutky zlé a robiť všade zlobu. To potom následne ovplyvňuje aj príbeh a udalosti. V príbehu odkrývate postupne svoju minulosť.

Vašou hlavnou zbraňou je luk a šípy, ktoré si vyrábate sami zbieraním dreva a pierok. Celkovo v hre zbierate veľké množstvo surovín, ktoré sú potrebné na výrobu predmetov a aj na získanie nových vylepšení či schopností (vyrábať viac šípov, silnejšie šípy, atď…). Postupne dostanete do svojej výzbroje viacero druhov šípov, no začínate s jednoduchými drevenými. K tomu máte aj nejaké tie čarodejnícke schopnosti, ale v prvom rade je to hlavne o luku a šípoch. Strieľanie je spravené dobre a celkovo ma táto zbraň v akcii bavila, ale ja mám celkovo túto zbraň v hrách veľmi rád. Svet v ktorom sa pohybujete je pestrofarebný a pripomína rozprávky, aj keď postupne bude svet a aj farby temnejšie. Svet môžete preskúmavať, zbierať rôzne suroviny, popri tom bojovať s nepriateľmi ako škriatkovia, trolovia, vybuchujúce včely a tak podobne. Nepriateľov mohlo byť rozhodne viac druhov, takto sa celkom rýchlo prejedia. Inak na vás čakajú aj adventúrne prvky a to rozhovory s rôznymi bytosťami ako hovoriace huby či kráľovná mravcov a aj plnenie úloh ako zabitie draka, získanie špeciálnej červenej ruže, nazbieranie určitého počtu surovín a tak podobne. Spoločnosť vám robí aj čierna mačka, ktorú nájdete pri ohniskách a funguje na teleportovanie k vášmu domčeku na stračej nôžke, v ktorom si môžete vylepšovať schopnosti. Graficky vypadá hra veľmi pekne a hlavne svet je vymodelovaný naozaj famózne a podarila sa stvoriť naozaj perfektná atmosféra takých tých trochu temnejších rozprávok, ktoré nie sú len pre deti. Celkovo je svet rozsiahlejší a je vám umožnené jeho preskúmavanie a ponúka viacero pekných scenérií. Rozhodne príjemné prekvapenie, ktoré určite skúste. Koľko vám hra zaberie? To záleží len na vás, ak sa budete motkať po svete a preskúmavať ho, tak aj viac hodín. Ak pôjdete hlavne príbeh, tak do 5 hodín budete mať hotovo.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows

Žáner: Akčná adventúra/FPS

Multiplayer: Nie.

Hru vyrobili:

Hru vydali:

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Blacktail je rozhodne veľmi príjemným nenápadným prekvapením. Bola by veľká škoda, keby táto FPS adventúra zapadla. Rozpráva príbeh o mladej Babe Jage v temnom rozprávkovom svete, v ktorom vy rozhodnete o osude našej dobre známej čarodejnice. Záleží len na vás, či budete za dobro alebo budete páchať zlo. Luk a rôzne šípy sú vašou hlavnou zbraňou a to všetko vo veľmi peknej pestrofarebnej grafike. Rozhodne to skúste.

Autor – Rado