Tvorca komiksov Luiz Eduardo De Oliveira (známejší pod pseudonymom Leo) je veľmi obľúbeným hlavne vo Francúzsku, kde jeho sci-fi diela vychádzajú už od roku 1994, kedy vyšiel prvý diel sci-fi s názvom Aldebaran, ktoré to aj celé začalo. Aldebaran už tiež vyšiel v obľúbenej edícii MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu), ktorá je tu s nami už od roku 2010, kedy to celé začalo slávne fantasy Výprava za ptákem času. Crew si predajnosť tejto edície pochvaľuje a hlavne pevná väzba sa takmer vždy veľmi rýchlo vypredá. Určite túto edíciu poznáte a ak nie, tak to veľmi rýchlo napravte, určite si tam v bohatom zástupe titulov od legendárnych európskych autorov niečo vyberiete.

Leo píše tieto sci-fi komiksy dosť zaujímavo. Je to hlavne o spoznávaní planét, o ľudských kolóniách, neustálych problémoch v komunite, o ľudskej nevraživosti, žiarlivosti, sexualite a v neposlednom rade je to aj o poriadne bizarnej a divokej flóre a faune nových planét. Taký bol Aldebaran a podobne je na tom aj Betelgeuse. Tentokrát sa pozrieme na planétu Betelgeuse-6, kde je znovu ľudská kolónia rozdelená na dva znepriatelené tábory a do toho za pripletie ešte aj záhadná rasa jumov, o ktorých ľudia polemizujú, či je to naozaj inteligentná rasa alebo sú to ,,len,, zvieratá. Vracia sa aj hrdinka prvej série s menom Kim, mladá a sebavedomá čiernovláska, ktorá znovu pomotá hlavu nejednému chlapovi.

Betelgeuse je celkovo svojím štýlom veľmi podobné predošlej knihe. Znovu tu nájdeme ľahkú erotiku, viaceré intrigy v ľudskom spoločenstve, viacero rozdielnych ľudských charakterov, rôzne nebezpečné a neznáme zvieratá a síce je to podobne ako Aldebaran skôr pomalšie inteligentné sci-fi, je nesmierne pútavé. Neustále sa totiž v príbehu niečo deje, niekam postavy putujú, preskúmavajú novú planétu alebo riešia nejaké intrigy či problémy prežitia alebo lásky. Niekto má s niekým románik, sex, hádku, problém, ľudia tu umierajú a to ich buď zabije nejaké divoké zviera alebo sa zabijú navzájom. Je to ako taký sci-fi seriál, kde postavám neustále niečo hrozí a Leo sa nebojí nahoty ani občas až prekvapivej brutality. Postáv je tu znovu celkom dosť a možno sa vám občas budú aj pliesť, aj keď sú našťastie dostatočne rozdielne nakreslené. Leo si to aj sám kreslí a síce je kresba taká skôr staromódna, pre príbeh je dostačujúca a všetky tie rôznorodé formy života sú v Leovom podaní dosť zaujímavé. Aldebaran sa predával naozaj možno až prekvapivo dobre a verím, že to bude podobné aj s pokračovaním. Zatiaľ najnovší rebríček predajnosti od Crew nasvedčuje tomu, že sa aj Betelgeuse bude veľmi dobre predávať, odštartoval totiž na 2. mieste.

33. kniha v edícii Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK)

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 260

Väzba: Mäkká/Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Luiz Eduardo De Oliveira (Leo)

Kresba: Luiz Eduardo De Oliveira (Leo)

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Alena Tejnická (Sarah), Jolana Tichá

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Ak sa vám páčil od Lea Aldebaran, tak sa vám bude určite páčiť aj Betelgeuse. Je to totiž takmer to isté. Aj tentokrát tu máme viacero rôznych postáv, kolóniu na planéte, divoké neznáme zvieratá, veľa intríg a všemožných problémov v komunite. K tomu nejaké tie nahotinky a občas prekvapivo brutálne úmrtia. Kvalitné inteligentné sci-fi.

Autor – Rado