Psy vyšetrujúce paranormálne javy? Rozhodne originálny nápad! Prvá poviedka vznikla už v roku 2003, keď autor scenára Evan Dorkin dostal zákazku napísať hororovú poviedku a mal písať o strašidelnom dome, ale nechcel to napísať tak klišoidne a tak vymyslel poviedku o psej búde, v ktorej straší. Na kresbu nahovoril Jill Thompsonovú, lebo on sám zvieratá kresliť nevie a Jill je v tom dobrá a tak vznikla prvá 8 stranová poviedka Zakopaný pes. Dosiahla úspech a tak sa tvorcovia pustili do ďalších hororových dobrodružstiev zvieracej partičky. V treťom diely ale Jill nahradil v kresbe Ben Dewey, ktorý kreslil na konci druhej knihy poslednú poviedku. Séria Beste burdenské pozbierala množstvo komiksových ocenení hlavne za predošlé poviedkové príbehy. Tretí diel tejto série prináša ucelený príbeh a tentokrát sa zameriava na trochu iných hrdinov.

Najvydarenejšia hláška komiksu:

PŘISÁMPES, KDYBY NESHOŘEL NA POPEL, S CHUTÍ BYCH OZNAČKOVAL JEHO MRTVOLU.

Tretí diel sa tentokrát zameriava na tých najskúsenejších a to na čaropsov, ktorí sa vydávajú vyčistiť pensylvánsku oblasť od nadprirodzených javov. Celé sa to začína lesným požiarom, za ktorý môže ohnivý mlok, ktorý sa chytil do pasce a v panike podpálil nechcene celý les. To však bude pre našich hrdinov ešte ten najmenší problém, chystá sa totiž niečo hrozné a temné sily získavajú nevídanú moc. Proti našim štvornohým hrdinom budú tentokrát stáť ľudskí čarodejníci a nimi vyvolané monštrá. Tentokrát nahradili už dobre známych psov a mačky z minulých dielov Ludvík, Edmond,  Miranda, Don a Brigit. Všetko sú to psy a každý má tak trochu iné schopnosti. Ludvík je malý bradáč a je síce veľmi múdry a silný v čarovaní, no je aj malý, má krátke nohy a preto nepatrí k tým najrýchlejším. Don je jeho presný opak, jedná zbrklo, ale je zasa dobre stavaný, rýchly a silný. Miranda patrí síce k tým menej skúseným, ale zasa ovláda veľmi dobre ohnivé kúzla a takto by sme mohli pokračovať.

Tretia kniha s názvom O čaropsech a podivných dvounožcích prináša ucelený príbeh. Krátke niekoľkostranové poviedky, v ktorých sa jednalo takmer vždy o nový paranormálny prípad tentokrát nahradil len jeden prípad, ale je na celú knihu. Kým rpedošlé knihy mali tak trochu nevyrovnanú kvalitu, aj keď tie naozaj dobré poviedky prevažovali. Tu je našťastie dostatočne pútavý a vydarený scenár a zaujímavý prípad, ktorý musia štvornohí hrdinovia vyriešiť. Tentokrát je to dokonca výrazne temnejšie ako v predošlých knihách a takmer bez humoru. Nie je tu totiž Mops, ktorý sa o tú zábavu neustále svojimi hláškami staral, ale vôbec to nevadí a nijako to neuberá knihe kvalitu. Miesto humoru je tu totiž pútavý a drsný príbeh, v ktorom dôjde na vybuchnuté hlavy, vypadnuté črevá a tak podobne. Pre malé deti to nie je, nech vás nemýlia zvieratká v hlavných úlohách, tu sa naozaj nehrá na roztomilosť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Pevná s prebalom

Jazyk: český

Scenár: Evan Dorkin

Kresba: Ben Dewey

Preklad: Alexandra Niklíčková

Redakcia: Veronika Černá, Radek Chaloupka, Barbara Doe (Warneke), Václav Dort, Tomáš Náprstek, Ladislav Niklíček, Martin Trojan, Milena Vojtková

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

 

 

 

4

Hodnotenie

Bestie burdenské nestrácajú ani svojim tretím dielom na kvalite a tentokrát prinášajú ucelený príbeh na celú knihu. Ak sa vám páčili krátke poviedky a vyšetrovanie rôznych paranormálnych javov v predošlých knihách, tak budete možno trochu sklamaní, mne to však sadlo veľmi. Úplne sa zmenili aj hlavní štvornohí hrdinovia, pridalo sa na temnote a ubralo na humore. O to je to však napínavejšie, krvavejšie a u mňa sa jedná zatiaľ o najlepší diel série.

Autor – Rado