Psy a mačky vyšetrujúce paranormálne javy? Tak to tu ešte v komikse nebolo. Rozhodne originálny nápad a celé to pôsobí veľmi sviežim dojmom. Prvá poviedka vznikla už v roku 2003, keď autor scenára Evan Dorkin dostal zákazku napísať hororovú poviedku a mal písať o strašidelnom dome, ale nechcel to napísať tak klišoidne a tak vymyslel poviedku o psej búde, v ktorej straší. Na kresbu nahovoril Jill Thompsonovú, lebo on sám zvieratá kresliť nevie a Jill je v tom dobrá a tak vznikla prvá 8 stranová poviedka Zakopaný pes. Dosiahla úspech a tak sa tvorcovia pustili do ďalších hororových dobrodružstiev zvieracej partičky.

Najvydarenejšia hláška komiksu:

NAKRÁČÍ SI SEM ĎÁBEL V KRAŤASECH S BOUCHAČKOU VELKOU JAK TLAMA PITBULA, DAMIÁNA SI K NĚMU PŘIČICHNE A NAJEDNOU JSME JAKO KÁMOŠI?!

Partičku tunajších zvieracích vyšetrovateľov tvorí Jonáš, Rex, Kápo, Punťo, Mops, čo sú všetko psy, ale pomáha im aj kocúr Tulák a po prvej knihe aj čierna mačka Damiána, ktorá prešla z temnej strany na tú svetlú. Séria mimochodom povyhrávala veľký počet prestížnych komiksových cien Willa Eisnera, konkrétne ich za tie roky séria vyhrala 8. Dostala ich za najlepší príbeh, najlepšiu kresbu (viackrát), najlepšiu séria pre mladých a podobne. Zvieracích hrdinov si čitatelia obľúbili a vôbec sa im nečudujem, séria je totiž dostatočne nápaditá, vtipná, ale aj napínavá. Aj druhá kniha je zložená z ôsmich poviedok, niektoré na seba nadväzujú viac a iné zasa menej. V druhej knihe sa k scenáristovi Evanovi Dorkinovi pridali aj Sarah Dyerová a slávny Mike Mignola. Celú knihu kreslí Jill Thompsonová, ale poslednú poviedku kreslí Ben Dewey, ktorý potom kreslí aj celú tretiu knihu.

Hneď v prvej poviedke s názvom Oběť sa dočkáme najväčšieho tromfu druhej knihy a to hosťovania slávneho Hellboya. Tento pekelník tu výrazne pomáha našim štvornohým hrdinom a nebiť jeho, tak by táto poviedka tak dobre určite pre chlpáčov nedopadla. Druhá kniha má samozrejme tiež tie svoje poviedky v rôznej kvalite a síce nie je ani jedna vyslovene zlá, niektoré ma bavili predsa len menej, ale to bude pre každého čitateľa dosť subjektívne. Prvá je teda vďaka Hellboyovi asi najzaujímavejšia a vyslovene na nej vidieť, že sa tvorcovia veľmi dobre pri písaní a kreslení bavili. Má 24 strán a aj vďaka tomu má Hellboy dostatok priestoru. Druhá poviedka s názvom Křístek má hlad už je vyslovene krátkou jednohubkou, 9 strán je v tomto prípade málo, nasleduje Pohádka na dobrou noc, ktorá má ešte o jednu stranu menej a považujem ju za najhoršiu v celej knihe. Štvrtou poviedkou je rovnako krátky príbeh Mučení jehňátek, ktorý tiež vyšumí do prázdna. Nasledujú dlhšie a hlavne vydarenejšie poviedky, ktoré na seba už príbehom nadväzujú.

Celkovo sú hrdinovia dostatočne zaujímaví, hláškujú, sú zábavní a je síce škoda, že kniha obsahuje z ôsmich poviedok aj dve vyslovene slabé, no našťastie tie ostatné sú príjemnou fantasy dobrodružnou zábavou. Hororové prvky sú výrazné, ale celé je to aj napriek občasnej brutalite ladené do uvoľnenejšieho štýlu. Je to niečo ako filmová séria Krotitelia duchov, tiež to má aj napriek komediálnym scénam výrazné hororové prvky, ale báť sa toho asi nikto nebude. V každom prípade je to príjemná séria a som veľmi rád, že je na našom trhu.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: Pevná s prebalom

Jazyk: český

Scenár: Evan Dorkin, Sarah Dyerová, Mike Mignola

Kresba: Ben Dewey, Jill Thompson

Preklad: Alexandra Niklíčková

Redakcia: Ondřej Černý, Barbara Doe (Warneke), Václav Dort, Ladislav Niklíček, Martin Trojan, Milena Vojtková

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

4

Hodnotenie

Aj druhá kniha je príjemnou dobrodružnou fantasy zábavou s hororovými prvkami. Je to celé v takej uvoľnenej atmosfére a síce sa tu nachádza aj pár drsných scén, rozhodne od toho nečakajte seriózny horor. Zvierací hrdinovia sú sympaťáci a poteší aj hosťovanie Hellboya. Z ôsmich poviedok mi prišli dve vyslovene slabé, ale pri ostatných som sa bavil veľmi dobre.

Autor – Rado