Psy a mačky vyšetrujúce paranormálne javy? Tak to tu ešte v komikse nebolo. Rozhodne originálny nápad a celé to pôsobí veľmi sviežim dojmom. Prvá poviedka vznikla už v roku 2003, keď autor scenára Evan Dorkin dostal zákazku napísať hororovú poviedku a mal písať o strašidelnom dome, ale nechcel to napísať tak klišoidne a tak vymyslel poviedku o psej búde, v ktorej straší. Na kresbu nahovoril Jill Thompsonovú, lebo on sám zvieratá kresliť nevie a Jill je v tom dobrá a tak vznikla prvá 8 stranová poviedka Zakopaný pes. Dosiahla úspech a tak sa tvorcovia pustili do ďalších hororových dobrodružstiev zvieracej partičky.

Partičku tunajších psov tvorí Jonáš, Rex, Kápo, Punťo, Mops a Tulák, všetko až na tuláka sú psy a Tulák je kocúr. Táto partička dáva pozor na predmestie mestečka Burden, v ktorom sa nejak často dejú divné alebo priam desivé udalosti. Raz z neba padajú žaby, inokedy zasa behajú po uliciach zombie psy, majú dočinenia s krvilačným vlkolakom alebo zápasia s armádou čiernych mačiek, ktoré pomáhajú čarodejniciam. Ľudia o týchto nebezpečenstvách nemajú ani zdanie a väčšinou ich psy vyňuchajú a zastavia skôr, ako si niečoho všimnú.

Celá kniha je zložená z 8 kratších poviedok, ktoré na seba voľne nadväzujú. Kým tie prvé sú veľmi krátke a majú len 8 alebo 12 strán, poviedky v druhej polke knihy už majú cez 20 strán. Žánrovo sa jedná o dobrodružné fantasy príbehy s hororovou tematikou, občas je to ladené viac do komédie, no niekedy je to až prekvapivo drsné (psy roztrhajú a usmrtia chlapca). Prekvapí aj občasná krvavosť knihy, kde nie je núdza ani o odtrhnuté končatiny. Niekedy je to naozaj temné a hororové, ale väčšinou takým tým neškodným spôsobom a vždy sa to odľahčuje aj humorom a hláškami, za čo je zodpovedný hlavne Mops, malý zlostný mopslík, ktorý je všeobecne asi najobľúbenejším členom tejto nevšednej partičky. Aj keď sú v hlavných úlohách zvieratká, nejedná sa prekvapivo o detský komiks a vekové odporúčanie na knihe je 14+, čo už je možno až príliš, kľudne to môžu čítať aj mladšie deti, tie hororové dobrodružstvá plné paranormálnych javov ich určite majú šancu zaujať.

Ako som už spomenul, scenáristom je Evan Dorkin, u ktorého sa jedná o jeho najznámejšie dielo a vlastne si týmto komiksom tak trochu splnil sen, lebo ho to vždy ťahalo k hororom a chcel ich písať. Jill Thompsonová je nadaná a kreslila už aj slávnejšie série, pracovala napríklad na sérii Sandman a pre DC napríklad na Wonder Woman a Bažináčovi. Bestie burdenské nakreslila veľmi príjemne a jej akvarelové farby sú pestré a striedajú milé rozjuchané strany ako z rozprávky s tými naozaj ponurými a hororovými. Zvláda to perfektne. Dobre sa pohrala aj s výzorom hlavných hrdinov a ich mimikou. Komiks (ale aj séria celkovo) vyhral aj množstvo cien Willa Eisnera, čo je vlastne komiksový Oscar a to hlavne za kresbu. V druhej knihe série už ale postupne miesto Jill preberá štafetu Ben Dewey.

Ak vás komiks zaujal, kúpiť ho môžete na stránkach najväčšieho predajcu kníh Panta Rhei.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Evan Dorkin

Kresba: Jill Thompson

Preklad: Alexandra Niklíčková

Za komiks Bestie burdenské 1: Historky z psíšeří ďakujeme: Panta Rhei.

4

Hodnotenie.

Bestie burdenské 1 sú veľmi príjemným dobrodružným fantasy. Často je to až hororové, čo mne osobne veľmi sedelo a páčilo sa mi, že to nebolo stále len zábavné a plné farieb, ale dokázalo to aj pritvrdiť. Tri poviedky z ôsmich mi však prišli trochu slabšie, inak však perfektná zábava s partičkou sympatických zvieracích hrdinov.

Autor – Rado