Berserk je fenomenálna fantasy manga séria. Kultová a poriadne drsná, ktorá vychádza vo svete už od roku 1990 a má už 49 dielov. V nakladateľstve Crew ešte budú mať čo robiť najbližšie roky, momentálne vydávajú 4 Berserkov ročne a podarilo sa im zatiaľ vydať 10 dielov, čo znamená, že ak budú vydávať v rovnakom počte každý rok, potrvá im to ešte minimálne 8 rokov, kým dobehnú aktuálny stav 42 dielov vo svete. Masaker! Ale tak to už chodí s dlhými sériami, Berserk je však veľmi kvalitná manga a som rád, že sa do toho pustili. Celosvetovo sa predalo už viac ako 50 miliónov výtlačkov. Príbeh desiateho dielu samozrejme pokračuje presne tam, kde skončil naposledy a tak sa Guts a Casca spolu intímne zbližujú a následne plánujú aj spolu s družinou Jastrabov záchranu Griffitha. Vydajú sa na záchrannú misiu, v ktorej majú veľmi dôležitého informátora v podobe princezny, ktorá je schopná spraviť všetko, len aby bola znovu spolu s Griffithom. Ten je však väznený na samom spodku temnej veže…

Perfektný, dokonalý a celkovo možno najlepší diel, aký doteraz Berserk mal. Samozrejme sa to hodnotí veľmi ťažko, lebo tých skvelých bolo naozaj veľa, ale desiaty diel má dokonalú dych vyrážajúcu akciu. Síce je prvá polovica hlavne o tom plánovaní, no už to je dostatočne pútavé a následne je tu aj pár odkazov na úplne prvé diely série, v ktorých bol už Guts sám, skúsený a bojoval proti monštrám. Akonáhle však vstúpi partička do temnej veže na záchrannú misiu, tak začína pekelne temná atmosféra a potom to pokračuje nonstop brutálnou našlapanou akciou až do konca. Vždy ma udivuje, ako to mal celé autor Kentaro Miura scenáristicky premyslené, aké sympatické sú postavy, ako im fandíte, ako dokážu heroické Gutsove súboje proti presile strhnúť. Naozaj majstrovské dielo, ktoré si jednoducho fanúšik brutálnej dospelej fantasy nemôže nechať ujsť a je jedno, že nemá rád mangu. Miura má premyslené aj akčné scény, ktoré sú stále trochu iné a aj tu je hlavne tá záverečná akčná scéna v úzkej chodbe perfektne vymyslená. Tento diel jednoducho nemá chybu a je veľká škoda, že autor minulý rok zomrel, viem si predstaviť, že to vyvolalo u fanúšikov naozaj smutné pocity. Neviem ako bude séria pokračovať, predsa len tých dielov je veľa a teraz vravím, že podľa mňa neexistuje, že si takúto fenomenálnu úroveň séria dokáže uchovať, ale zatiaľ je to záruka kvality a považujem Berserka za jednu z najlepších komiksových sérií, aké som kedy čítal. Od druhej polovice tejto knihy som ani nedýchal a záver sľubuje aj v jedenástom diely poriadne zaujímavé udalosti.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 240

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Kentaro Miura

Kresba: Kentaro Miura

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydalo: CREW

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

 

5

Hodnotenie

Dokonalosť a zatiaľ najlepší diel série. Prvá polovica knihy zaujímavé chystanie sa na dôležitú záchrannú misiu a budovanie atmosféry a druhá polovica knihy totálny nonstop masaker. Perfektne vymyslené akčné scény, úžasné a prekvapivé nápady, sympatické postavy a kvalitná kresba. Všetka česť vydavateľstvu Crew, že to tu začali vydávať aj napriek tomu, že v hlasovaní Berserk nevyhral a pevne verím, že sa na sériu namotal a namotá dostatočne veľký počet čitateľov, aby sa vydávali aspoň tie 4 knihy ročne aj naďalej.

Autor – Rado