Berserk je celosvetový kult. Autor Kentaro Miura vytvoril fantasy manga sériu, ktorá má už vo svete 40 dielov a vznikol podľa nej anime seriál, filmy a hry. Jedná sa o veľmi obľúbenú mangu, ktorá ovplyvnila aj viacero iných značiek ako napríklad úspešnú hernú sériu Dark Souls. Na Animefestu v roku 2018 vydavateľstvo Crew spustilo hlasovanie pre fanúšikov mangy a hlasovalo sa medzi  sériou Zaslíbená Země Nezemě a Berserk. Obidve veľmi obľúbené série vo svete a hlasovanie u nás vyhrala Zaslíbená Země Nezemě zhruba v pomere 65% ku 35%. Crew však vypočuli žiadosti veľkého počtu fanúšikov a nakoniec tu začína vychádzať aj dospelý fantasy kult. Podľa dostupných dát sa predalo do roku 2016 viac ako 40 miliónov výtlačkov po celom svete, čo je obrovské číslo a len svedčí o veľkej popularite tejto série.

O čom vlastne Berserk je? Je to temné fantasy plné bojov a odseknutých končatín. Rozhodne to nie je vhodné pre deti, ale nácťročné prevažne chlapčenské publikum z toho bude úplne unesené. Je to však rozhodne viac pre dospelých čitateľov hlavne kvôli už spomenutej brutalite. Príbeh rozpráva o čiernom šermiarovi s menom Guts, ktorý sa potuluje stredovekou krajinou podobne ako Geralt zo Zaklínača a zabíja príšery, ktoré k nemu priťahuje jeho znamenie. Putuje so svojím obrovským mečom a kovovou rukou, z ktorej si vie spraviť ničivý kanón či rýchlopalnú kušu. Na svojej ceste stretáva rozličné osobnosti, tie dobré a slabé, ktoré budú rýchlo umierať a aj tie zlé a temné, s ktorými bude dlho bojovať. Spoločnosť mu robí malý ukecaný lietajúci Elf s menom Puk. Tretí diel však ukazuje výraznú zmenu v rozprávaní. Dej sa totiž vracia do Gutsovej mladosti a Elf s menom Puk sa tam ešte nevyskytuje.

Aký je tretí diel kultovej manga série? Takmer celú knihu tvorí dohrávka súboja s monštrom z druhého dielu. Hlavným nepriateľom je stále nechutný Gróf, ktorý v podobe prerasteného slimáka dokáže Gutsovi poriadne zatopiť. Dej sa presúva vďaka schopnostiam tajomného a veľmi silného predmetu s názvom Behelit do inej dimenzie, kde sú hlavnými postavami piati démoni. Tu sa autor očividne inšpiroval príchodom pekelníkov z filmovej hororovej série Hellraiser. Démoni v Berserkovi sú tak isto už na pohľad dosť hnusní, ale vzbudzujú aj zvedavosť. Tým najsilnejším, okrídleným je Griffith, s ktorým má hlavný hrdina Guts nevyrovnané účty a vidno, že sa už tieto postavy navzájom poznajú a práve to je takým mostíkom k návratu do minulosti, do Gutsovej mladosti, kde dospieval, formoval sa jeho charakter a učil sa bojovať. Tu sa stretne aj s postavou s názvom Femt, čo je vlastne samotný Griffith. Čo sa však s týmito postavami stalo? Čo spôsobilo, že sa udatný rytier zmenil na démona? Čo spôsobilo, že sa mladý Guts stal lovcom démonov? To všetko sa postupne dozvieme, od štvrtého dielu sa už v sérii odohráva návrat do minulosti, kde budeme sledovať prvé Gutsove boje s monštrami a celkovo jeho vývoj.

Som na to sám veľmi zvedavý, čo prinesie hlavný príbeh celej série a Gutsova mladosť. Lebo prvé diely Berserka sa mi páčili hlavne kvôli neustálej akcii, nekompromisnosti a priamočiarosti, dúfam, že nebudem mať s hlavným príbehom problém a doterajší štýl tejto mangy sa veľmi meniť nebude. Pevne dúfam, že si ďalšie časti Berserka udržia nastolenú vysokú úroveň.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 236

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kentaro Miura

Kresba: Kentaro Miura

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Tretí diel prináša dohrávku boja s nechutným Grófom a zároveň aj odhalenie hlavného Gutsovho protivníka. Príbeh sa ku koncu knihy vráti do Gutsovej minulosti a ukazuje nám jeho prvé kroky, formovanie charakteru a aj prvé súboje. Ďalšie diely sa budú odohrávať v minulosti a ja len dúfam, že sa ten nekompromisný štýl a množstvo akcie z prvých dielov zachová aj v hlavnom príbehu série. Som zvedavý na ďalšie časti.

Autor – Rado