Berserk je celosvetový kult. Autor Kentaro Miura vytvoril fantasy manga sériu, ktorá má už vo svete 40 dielov a vznikol podľa nej anime seriál, filmy a hry. Jedná sa o veľmi obľúbenú mangu, ktorá ovplyvnila aj viacero iných značiek ako napríklad úspešnú hernú sériu Dark Souls. Na Animefestu v roku 2018 vydavateľstvo Crew spustilo hlasovanie pre fanúšikov mangy a hlasovalo sa medzi  sériou Zaslíbená Země Nezemě a Berserk. Obidve veľmi obľúbené série vo svete a hlasovanie u nás vyhrala Zaslíbená Země Nezemě zhruba v pomere 65% ku 35%. Crew však vypočuli žiadosti veľkého počtu fanúšikov a nakoniec tu začína vychádzať aj dospelý fantasy kult. Podľa dostupných dát sa predalo do roku 2016 viac ako 40 miliónov výtlačkov po celom svete, čo je obrovské číslo a len svedčí o veľkej popularite tejto série.

O čom vlastne Berserk je? Je to temné fantasy plné bojov a odseknutých končatín. Rozhodne to nie je vhodné pre deti, ale nácťročné prevažne chlapčenské publikum z toho bude úplne unesené. Je to však rozhodne viac pre dospelých čitateľov hlavne kvôli už spomenutej brutalite. Príbeh rozpráva o čiernom šermiarovi s menom Guts, ktorý sa potuluje stredovekou krajinou podobne ako Geralt zo Zaklínača a zabíja príšery, ktoré k nemu priťahuje jeho znamenie. Putuje so svojím obrovským mečom a kovovou rukou, z ktorej si vie spraviť ničivý kanón či rýchlopalnú kušu. Na svojej ceste stretáva rozličné osobnosti, tie dobré a slabé, ktoré budú rýchlo umierať a aj tie zlé a temné, s ktorými bude dlho bojovať. Spoločnosť mu robí malý ukecaný lietajúci Elf s menom Puk.

KDEPAK JE TEĎ TVÁ BOJOVNOST, CO? DAL SES NA ÚTĚK, PROTOŽE TI KONEČNĚ DOŠLO, ŽE MĚ NEDOKÁŽEŠ PORAZIT?

Druhý diel začína presne tam, kde ten prvý skončil a to pri starom znetvorenom Vargasovi, ktorý pred siedmimi rokmi ušiel aj spolu so ženou a deťmi z hradu, lebo sa už nemohol pozerať na zabíjanie a teror tunajšieho grófa. Pri úteku ho však chytili a gróf mu to náležite oplatil. Jeho znetvoril a pred jeho zrakom rozpáral a zožral jeho ženu aj deti. Podarilo sa mu však ujsť a grófovi ukradol vzácny predmet Behelit, ktorý slúži ako kľúč do inej dimenzie plnej hnusných monštier. Gróf posadne veľkého bojovníka, ktorého už Guts v minulom diely porazil a tento po pomste túžiaci bojovník ich vystopuje. Začína sa poriadne tvrdý súboj a Guts to tentokrát nebude mať také jednoduché!

Masaker. Slovo, ktoré vystihuje druhý diel Berserka asi najlepšie. Poteší hlavne nadmieru nechutný a hnusný záporák v podobe grófa, skvelá temná atmosféra, nápadité a poriadne čvachtavé súboje a hlavne ten posledný je veľkolepý, nekompromisná brutalita a sympatická priamočiarosť. To je druhý Berserk. Od štvrtého dielu sa má rozbehnúť hlavný príbeh tejto série, ktorý sľubuje väčšiu hĺbku a už to nebude len o priamočiarom masakry, ale bude to aj viac o postavách. Mne sa však veľmi páčili aj prvé dva diely a som veľmi zvedavý na tretí diel. Naďalej robí hlavného spoločníka elf Puk, ktorý sa stará o tie odľahčenejšie monenty. Obrovskou prednosťou tejto série je kresba, ktorá je jedným slovom perfektná. Detailná, perfektne nakreslené postavy a monštrá, prehľadná akcia, no jednoducho sa na to pozerá naozaj veľmi dobre. Autor Kentaro Miura sa vraj bude každým dielom zlepšovať, tak to som veľmi zvedavý, čo predvedie v sérii v kresbe ďalej. Ja nemám najmenšie výhrady ku kresbe už teraz.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 235

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kentaro Miura

Kresba: Kentaro Miura

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Masaker! Poriadne hnusný záporák, čvachtavé a časté súboje, nekompromisnosť a priamočiarosť. Veľmi vydarené temné fantasy, ktoré som nevedel položiť z rúk, kým som ho nedočítal celé. Na našom komiksovom trhu nám niečo podobné chýbalo. Ja len dúfam, že tie predaje budú pre Crew uspokojivé, čaká nás totiž ešte veľa dielov a dospelé tituly to u nás nemajú ľahké.

Autor – Rado