Je to tak, Berserk je celosvetový kult. Autor Kentaro Miura vytvoril fantasy manga sériu, ktorá má už vo svete 40 dielov a vznikol podľa nej anime seriál, filmy a hry. Jedná sa o veľmi obľúbenú mangu, ktorá ovplyvnila aj viacero iných značiek ako napríklad úspešnú hernú sériu Dark Souls. Na Animefestu v roku 2018 vydavateľstvo Crew spustilo hlasovanie pre fanúšikov mangy a hlasovalo sa medzi  sériou Zaslíbená Země Nezemě a Berserk. Obidve veľmi obľúbené série vo svete a hlasovanie u nás vyhrala Zaslíbená Země Nezemě zhruba v pomere 65% ku 35%. Crew však vypočuli žiadosti veľkého počtu fanúšikov a nakoniec tu začína vychádzať aj dospelý fantasy kult. Podľa dostupných dát sa predalo do roku 2016 viac ako 40 miliónov výtlačkov po celom svete, čo je obrovské číslo a len svedčí o veľkej popularite tejto série.

O čom vlastne Berserk je? Je to temné fantasy plné bojov a odseknutých končatín. Rozhodne to nie je vhodné pre deti, ale náctileté prevažne chlapčenské publikum z toho bude úplne unesené. Je to však rozhodne viac pre dospelých čitateľov hlavne kvôli už spomenutej brutalite. Príbeh rozpráva o čiernom šermiarovi s menom Guts, ktorý sa potuluje stredovekou krajinou podobne ako Geralt zo Zaklínača a zabíja príšery, ktoré k nemu priťahuje jeho znamenie. Putuje so svojím obrovským mečom a kovovou rukou, z ktorej si vie spraviť ničivý kanón či pripevniť rýchlopalnú kušu. Na svojej ceste stretáva rozličné osobnosti, tie dobré a slabé, ktoré budú rýchlo umierať a aj tie zlé a temné, s ktorými bude bojovať. Príbeh sa bude v ďalších dieloch vracať aj do hrdinovej minulosti a bude postupne odkrývať tajomstvá, ktoré nosí Guts so sebou.

NEOPOVAŽUJ SE MĚ DOTKNOUT. NEBO TĚ ROZMÁČKNU. 

Prvá kniha je zložená z troch poviedok, ktoré na seba nadväzujú a ide v nich vlastne len o zabíjanie monštier. Mne však táto priamočiarosť veľmi sadla a prvá kniha obsahuje veľmi veľa akcie, charizmatického hrdinu a hnusných záporákov, ktorí si zaslúžia skončiť naporcovaní na kúsky. Akcia je prehľadná, obludy poriadne hnusné a hrdina je sympaťák. Spoločnosť robí Gutsovi sidekick Puk, čo je vlastne malý lietajúci ukecaný Elf. Viacero scén odľahčuje a k drsnému Gutsovi sa ako protiklad presne na putovanie hodí. Veľmi sa mi páčila nekompromisnosť scenára, ktorý je poriadne drsný a tak sa tu sekajú nepriatelia hlava nehlava a odnesú si to aj kone alebo kladné postavy. Tá temnota celého príbehu, rôzne monštrá a veľa akcie ma fakt bavili a zhltol som celú knihu ako malinu.

Autor Kentaro Miura si mangu píše a kreslí sám a bol som prekvapený, keď som čítal a počul viacero názorov na kresbu, že je skvelá, ale prvé diely série ešte tak dobre nakreslené nie sú a že treba privrieť oči a vydržať. Tá kresba je skvelá už aj v prvej knihe! Ja si na kvalitnú kresbu veľmi potrpím a tu nemám najmenšie námietky. Ľudské postavy, obludy, akcia, prostredie, výrazy tváre a aj kompozícia, to všetko vypadá naozaj dobre a ak má byť kresba v neskorších dieloch ešte lepšia tak sa vážne veľmi teším. Prvý Berserk ma veľmi milo prekvapil, čakal som, že to bude kvalitné, ale nečakal som, že až tak veľmi. Jasné, scenár je jednoduchý a priamočiari, ale mne sa to takto páči a som rád, že tu Crew začali Berserka vydávať. Séria má zatiaľ celkovo 40 dielov a zatiaľ nie je dokončená. U nás vyšiel prvý a mali by u nás vychádzať po 4 dieloch ročne.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 228

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kentaro Miura

Kresba: Kentaro Miura

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Martin Kužel

Vydavateľstvo: CREW

 

 

5

Hodnotenie

Priamočiary, nekompromisný a brutálny. Taký je prvý Berserk a ja dúfam, že bude podobná celá séria. Samozrejme budem rád, ak sa postupne rozbehne zmysluplný a napínavý príbeh a nebude to len o akčných poviedkach. Mňa to však veľmi bavilo aj takto jednoducho krvavo.

Autor – Rado