Battletoads je pre dnešných hráčov určite veľká neznáma a sám som sa s touto značkou za moju hernú kariéru od roku 1992 nestretol. Pre niektorých sa však jedná o kultovú záležitosť a tieto bojové ropuchy vznikli už v roku 1991 a do roku 1994 sa objavili vo viacerých hrách. Od konca roku 1994 boli až do roku 2020 v kryospánku. Síce za tie roky mali občas v nejakej hre svoje cameo, či už sa jedná o plošinovku Shovel Knight alebo bojovku Killer Instinct, ale to bolo všetko. Battletoads sa však vrátili na scénu pomocou Microsoftu a stojí to aj po tých dlhých 26 rokoch ešte za to?

Hra je veľmi špecifická a ak si ju vyskúšate, uvidíte, že podobných hier veľa nie je. Vlastne sa jedná o animovaný bláznivý film, v ktorom takmer polovicu času tvoria animované filmečky a druhú polovicu herné pasáže. Hlavnými postavami sú tri bojové ropuchy Rash, Zitz a Pimple. Rash je frajer v slnečných okuliaroch, ktorý je posadnutý slávou, Zitz je vodca a Pimple je z nich najpomalší, ale aj najväčší a najsilnejší. Battletoads boli pôvodne vytvorené, aby konkurovali obľúbeným Teenage Mutant Ninja korytnačkám a vlastne sa im to aj darilo. Dnes sa tvorcovia k hre vrátili, lebo mali pocit, že nastala doba, kedy sa niečo takéto môže na scénu vrátiť a môže to byť aj úspešné. Príbeh u tohoto štýlu hier zo žánru beat ‚em up nehrá hlavnú úlohu a aj tu je skôr epizodický, ale na štýl tohoto žánru je až prekvapivo rovnocenný tej hernej časti. Príbeh je plný animačiek a mne to vôbec nevadilo, hlavní hrdinovia sú totiž nahláškovaní a dosť zábavní. Celkovo mi ten uletený humor hry veľmi sadol a viackrát som sa dobre zasmial. Nečakal som to, ale to bol hlavný dôvod, prečo ma hra bavila. Herná náplň je totiž dosť kontroverzná. Síce v prvej polke hry zažijete dostatok bitiek, ktoré sú vďaka rôznym animáciám hrdinov a rýchlosti akcie dostatočne zábavné, ale až príliš často sa do nich miešajú rôzne minihry. Či už sa jedná o jazdu na motorkách, ktorá je síce fajn spestrením, ale trvá príliš dlho a zažijete si ju rovno dvakrát, aj keď úplne inak alebo bitky prerušujú hackovacie pasáže, ktoré sú otravné už hneď prvýkrát a opakovať ich budete do zblbnutia. Druhá polovica hry prekvapí, lebo bitky vystriedajú plošinovkové pasáže, v ktorých skáčete za žabiaka a vyhýbate sa prekážkam a zastrielate si poriadnu dávku minút aj z vesmírnej lode na štýl hry Raptor: Call of the Shadows. Nevravím, že to je úplne zle, ale oproti prvej polke hry, kde boli tie bitky zábavné, tak tieto pasáže v druhej polovici hry sú skôr zdĺhavé a nudné. Aj tu nájdete viacero minihier, či už sa jedná o bitku, v ktorej len stláčate tlačítka v správny čas alebo o obľúbenú hru žabiakov, ktorá pripomína kameň, papier, nožnice. Samozrejme je tu aj naďalej dostatok humoru a animačiek, ktoré to všetko zachraňujú.

Hra má 2D kreslený grafický štýl a pripomína animované seriály z dielne Cartoon Network. Síce sú tie animačky nakreslené jednoducho, bez rôznych efektov a podobne, ale na ten bláznivý humor to úplne stačí. Hlavní hrdinovia sú sympaťáci a ak máte po ruke kamarátov, zahrať si môžete traja na jednej obrazovke v lokálnej kooperácii. Stále sa tomu čudujem, že v dnešnom online svete vzniká množstvo hier s lokálnou kooperáciou, bez možnosti hrania online. Pripisujem to k častým problémom a ťažšiemu vývoju online kooperácie, no aj tak je mi v dnešnej dobe vynechanie tejto možnosti hrania prinajmenšom divné. Battletoads je teda hra hlavne pre fanúšikov plošinoviek a beat ‚em up žánru. Hra je dostatočne variabilná a ponúka naozaj rôzne úrovne a herné štýly po vzore hier značky Battletoads zo začiatku 90. rokov. Určite to nesadne každému, ale ak obľubujete bláznivý humor, divokú hrateľnosť, spomenuté herné žánry a v ideálnom prípade máte aj podobne postihnutých kamarátov, tak sa pri tejto hre veľmi dobre zabavíte.

Hra zatiaľ vyšla na: Xbox One, PC

Žáner: Akčná, beat ‚em up, plošinovka.

Herná doba: Zhruba 4 hodiny.

Multiplayer: Lokálny pre 3 osoby.

Hru vytvorili:

 

  • 70%
    - 70%
70%

Hodnotenie

Battletoads je ideálna hra ak máte ešte dvoch strelených kamošov na kooperáciu. Čaká vás totiž veľmi dobrá oldschool zábava. Ak si však chcete hru užiť sám, tak vám rozhodne pomôže ak ste fanúšik série, beat ‚em up, plošinoviek, množstva minihier a streleného humoru. Ak fanúšik týchto spomenutých vecí nieste, tak pre vás bude Battletoads skôr utrpenie.

Autor – Rado