Batman: Zatracení je jednou z prvých kníh, ktoré vyšli celosvetovo v edícii DC Black Label a u nás to bol úplne prvý komiks pod touto edíciou. Crew v tejto edícii pokračuje, v týchto dňoch vyšla skvelá Harleen a ešte tento rok vyjde ďalší Batman s názvom White Knight. Batman: Zatracení má za sebou slávneho komiksového scenáristu Briana Azzarella a o kresbu sa postaral šikovný Lee Bermejo. Určite malo teda veľa čitateľov kvôli týmto slávnym menám veľké očakávania. Ako to nakoniec celé dopadlo?

ČLOVĚK, KTERÝ V TOMTO MĚSTĚ ZAHUBIL VÍC LIDÍ NEŽ POKROČILÝ VĚK…JE MRTVÝ

Tak v prvom rade sa tu jedná o dosť originálny príbeh s naozaj zaujímavou myšlienkou. Toto treba Azzarellovi uznať, že myšlienka bola jednoznačne veľmi zaujímavá a určite znela dobre aj počas rozprávania, o čom by tento komiks mal byť. Že je ten obľúbený psychopat Joker mŕtvy? Kto ho zabil? Je za tým zranený Batman? Alebo niekto úplne iný? Batman si totiž nič nepamätá a snaží sa zistiť, kto Jokera vlastne zabil. Naviac mu začne vo vyšetrovaní nečakane pomáhať John Constantine. Z Batmana ide strach, vyšetrovanie ho zavedie na veľa temných miest a v myšlienkach sa vracia aj na minulosť, ktorá predchádzala osudovému momentu, keď prišiel o svojich rodičov.

Celý príbeh je veľmi nejednoznačný a dosť chaotický. Čitateľ poriadne nevie, či sa jedná v komikse o realitu alebo o snové pasáže, či o peklo alebo niečo iné. Nie je to zo situácií úplne jasné a síce je to zahrávanie sa scenáristu s čitateľom dosť pútavé, lebo sa tu objaví viacero nečakaných postáv a viaceré udalosti sú drsné, či hororové, aj tak sa však neubránim pocitu, že to Azzarellovi kus celé ušlo a určite to nepatrí scenárom k jeho najlepším výtvorom. Brian Azzarello je celosvetovo a aj v našich končinách veľmi uznávaný scenárista a za sebou má oceňovanú drsnú sériu 100 nábojov, úspešného Jokera, sériu John Constantine, Hellblazer a iné. Preto boli očakávania veľmi vysoké a síce sa nejedná o pohromu a scenár tohoto príbehu je svieži, ale predsa len aj dosť chaotický a tie očakávania ostali nenaplnené. Batman: Zatracení ťahá hore hlavne vydarená Bermejova kresba a jeho pekné farby. Naozaj sa na to veľmi dobre pozerá a hlavne kvôli kresbe ma bavilo otáčať stránkami dychtivo ďalej. Tá hororová atmosféra, drsná podoba Batmana a výrazné temné prostredia sa Bermejovi veľmi vydarili a hlavne vďaka jeho kvalitne odvedenej práci nakoniec nebude tento komiks tak zle hodnotený.

Batman: Zatracení je tak trochu kontroverzný komiks. Na jednu stranu nejednoznačný originálny hororový príbeh s naozaj skvelou kresbou, no na druhej strane to tým príbehom až tak dobré nie je a síce to má fajn niektoré scény, ako celok je to skôr chaotické a nevyvážené. Jedná sa o uzavretý príbeh.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 176

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Brian Azzarello

Kresba: Lee Bermejo

Preklad: Štěpán Kopřiva

Redakcia: Filip Gotfrid, Martin Kužel

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Zatracení dokáže určite zaujať svojím drsným až hororovým scenárom a má aj pár fajn momentov, ale ten príbeh ako celok sa až tak úplne nevydaril a v niektorých momentoch ho zachraňuje hlavne luxusná kresba.

Autor – Rado