Zaujímavé, že tu tento Vianočný Batman od roku 2012 ani raz nevyšiel. Síce sa nejedná o nijak zásadné dielo, ale spojenie Batman, Vianoce a skvelý Bermejov vizuál by u nás určite dokázali zaujať. BB/art posledné mesiace veľa komiksov veru nevydal a trochu sa odmlčal, no na Vianoce nám doprial tak trochu iného Batmana, ktorý je inšpirovaný Vianočnou koledou od Charlesa Dickensa. Síce v USA a vo Veľkej Británii sa jedná o milovanú rozprávku, ktorá mala už niekoľko filmových spracovaní, u nás to zasa až tak známe dovolím si tvrdiť, že nie je a rozhodne sa u nás nejedná o nejakú Vianočnú klasiku. Tento špeciálny námet na Batmana ma však dosť zaujal a celkové spracovanie je naozaj kvalitné.

Ako som už napísal, sú Vianoce v Gothame  a Joker znovu ušiel z väzenia. Samozrejme ho chce Batman chytiť, nemá však žiadne stopy a preto prenasleduje jedného bezvýznamného poslíčka, ktorý s Jokerom spolupracuje. Batman mu preto prekazí jeho kšeft a poslíček príde o Jokerove peniaze a tým sa stáva automaticky terčom a Batmanovou návnadou na Jokera. Poslíček má chorého syna a preto bolo toto gesto od Batmana naozaj dosť zákerné a práve v duchu Vianočnej koledy dostane Batman hneď niekoľko nečakaných návštev, ktoré mu nastavia zrkadlo.

Lee Bermejo je známy hlavne ako komiksový ilustrátor, no v tomto titule dokázal, že ho treba brať vážne aj ako šikovného scenáristu. Som rád, že tu konečne vyšiel aj jeho autorský komiks ku ktorému písal aj scenár. Síce je tu znovu výrazná vizuálna stránka, ktorú Bermejo zvláda naozaj na výbornú, čo sa môžete presvedčiť napríklad aj v komikse Batman: Zatracení od Crew, ale zaujímavý je aj príbeh. To spracovanie v štýle Vianočnej koledy od Dickensa je hravé a vo vedľajších úlohách v komikse nájdete napríklad Supermana alebo Catwoman. Všetko sú to naozaj špeciálne stretnutia, Batman je tu totiž poriadne nachladnutý, neustále kašle a má podráždenú zlostnú náladu. Práve Batman tu dostal rolu sebeckého Ebenezera Scroogeho z Vianočnej koledy, čo je síce prekvapivé, ale dáva to dokonalý zmysel. Naviac je skvelé, že si tu autor drží temnú atmosféru a nadhľad a nemáme tu presladené Vianočné blbosti ako to v takýchto Vianočných príbehoch inak takmer všade zvykne byť. Bermejo kreslí Batmana naozaj skvelo, celé je to také hravé a celú dobu tu pekne sneží. Nie je to síce nič výnimočné, ale radosť to Batmanovým fanúšikom určite urobí. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke Comicspoint.cz.

KUPUJTE TU

Počet strán: 112

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Lee Bermejo

Kresba: Lee Bermejo

Preklad: Richard Klíčník

Redakcia: Mirka Jarotková, Pavel Kořínek

Vydavateľstvo: BB/art

4

Hodnotenie

Vianočný Batman na štýl Dickensovej Vianočnej koledy. Je to temné, hravé a krásne kreslené. Lee Bermejo ukázal, že okrem perfektnej kresby dokáže písať aj zaujímavé scenáre a jeho Batman je poriadne zatrpknutý zlostný chlap, ktorý prechladol, je mu zima a kašle. Svojou atmosférou to Batmanových fanúšikov určite dostane.

Autor – Rado