Batman v černé a bílé je zborník, v ktorom sa zišli tí najlepší scenáristi a kresliči z komiksového odvetvia. Každý z nich dostal jednoduchú úlohu, vytvoriť čiernobiely príbeh o Batmanovi na 8 strán. Oslovení boli naozaj legendárni autori a viacerí z nich nikdy na Batmanovi predtým nepracovali. Ktorá iná postava by však mohla byť pre najlepších tvorcov tak lákavá a zaujímavá, keď nie tá celosvetovo najobľúbenejšia? Batman je vo svete komiksu obrovský pojem a vlastne vďaka mimoriadne úspešným filmom pozná túto postavu takmer každý na svete. Je tu s nami už od roku 1939, kedy sa táto postava prvýkrát objavila v komikse Detective Comics #27.

Kto sú tí najslávenjší autori, ktorí sa podieľali na tomto čiernobielom zborníku? Scenáristi ako Brian Azzarello, Brian Bolland, Paul Dini, Chuck Dixon, Warren Ellis, Neil Gaiman, Dave Gibbons, Archie Goodwin, Joe Kubert, Katsuhiro Otomo, Bill Sienkiewicz či Bruce Timm a mnohí iní. Za kresbou stoja napríklad Simon Bisley, Brian Bolland, Enrique Breccia, Howard Chaykin, Gene Colan, Richard Corben, José Luís Garcia-López, Gary Gianni, Dave Gibbons, Joe Kubert, Jim Lee, Katsuhiro Otomo, Alex Ross, Bill Sienkiewicz, Walter Simonson, Bruce Timm a mnohí iní. Všetci dostali rovnaké zadanie, vytvoriť krátky príbeh s Batmanom, na 8 strán. Vytvorilo sa tu viacero spoluprác, kde spolupracovali scenáristi s kresličmi alebo si to niektorí napísali a nakreslili sami. V prvom rade sa jedná o službu fanúšikom, ktorí žerú komiksy s Batmanom a sú aj vášnivými zberateľmi. Jedná sa naozaj o výnimočnú publikáciu, ktorá by pravdepodobne s inou postavou veľmi vzniknúť nemohla alebo by nemala taký úspech. Zo začiatku to bol riskatný projekt, predsa len, čiernobiele komiksy nie sú až tak kupované a obľúbené (ak sa teda nejedná o mangu). Výsledok však predčil očakávania a komiks bol aj komerčne úspešný. V tejto publikácii nájdete rôzne príbehy, niektoré sú hororové, iné zasa čisté kriminálky, ďalšie sú humorné či poriadne uletené. Je tu naozaj rozličný výber a nejedná sa len o témy prébehov, miešajú sa tu aj rôzne grafické štýly a techniky. Niektoré sú viac klasické a iné zasa poriadne abstraktné, až je problém rozoznať, čo presne na obrázku vlastne je. Niektorí autori išli skôr na istotu a iní zasa pustili uzdu svojej fantázii. Naozaj tu nájdete všetko možné.

Veľkým kladom je práve tá rozmanitosť tém a grafickej štylizácie. Bavilo ma si tým listovať, ale prišiel som na to, že je tá rozmanitosť zároveň aj najväčším mínusom tejto publikácie. Trpí totiž veľmi nevyrovnanou kvalitou. Niektoré príbehy majú skvelé a nápadité pointy, niektoré sú však úplne klasické a nezaujímavé. Tak isto je to aj s kresbou, ktorá v niektorých príbehoch je naozaj veľmi kvalitná, aby potom v inom bola príliš abstraktná a prehnaná, či príliš obyčajná a nezaujímavá. Veľkým problémom je aj už spomínaná 8 stranová krátkosť príbehov, pre niektoré je to jednoducho veľmi málo, ale zasa boli aj také príbehy, pre ktoré je to príliš veľa 🙂 Jednoducho nevyrovnaná kvalita je tým najväčším problémom.

Musím však pochváliť celkové spracovanie, predstavovanie autorov v pár vetách, rôzne skice a prvotné rozloženia strán či scén, to všetko aj s poznámkami dokáže potešiť a dáva tejto publikácii naozaj punc výnimočnosti. Ak ste fanúšikom Batmana alebo len máte radi viacero kvalitných autorov na jednej kope, tak je tento zborník rozhodne pre vás to pravé. Ak však hľadáte ucelenejšie a kvalitou vyrovnané príbehy, pravdepodobne budete sklamaní. Hlavne za svoju výnimočnosť si však kniha pozornosť určite zaslúži.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 416

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: John Arcudi, Brian Azzarello, Brian Bolland, Alan Brennert, John Byrne, Howard Chaykin, Chris Claremont, Paul Dini, Chuck Dixon, Warren Ellis, Harlan Ellison, Neil Gaiman, Dave Gibbons, Archie Goodwin, Alan Grant, Andy Helfer, Klaus Janson, Robert Kanigher, Joe Kubert, Paul Levitz, Ted McKeever, Dennis O’Neil (Denny), Katsuhiro Otomo, Tom Peyer, Paul Pope, Kelly Puckett, Steve Seagle, Bill Sienkiewicz, Walter Simonson, Jan Strnad, Ty Templeton, Bruce Timm, Matt Wagner, Kent Williams

Kresba: Kyle Baker, Jordi Bernet, Simon Bisley, Brian Bolland, Enrique Breccia, Mark Buckingham, John Buscema, John Byrne, Howard Chaykin, Gene Colan, Richard Corben, Ronnie Del Carmen, José Luís Garcia-López, Gary Gianni, Dave Gibbons, Gene Ha, Klaus Janson, Teddy Kristiansen, Joe Kubert, Jim Lee, John Paul Leon, Tanino Liberatore, Ted McKeever, José Antonio Muñoz (Muñoz), Kevin Nowlan, Katsuhiro Otomo, Tom Palmer, Paul Pope, Eduardo Risso, Paul Rivoche, Alex Ross, Steve Rude, Tim Sale, Tony Salmons, Marie Severin, Bill Sienkiewicz, Walter Simonson, Brian Stelfreeze, Bruce Timm, Daniel Torres, Matt Wagner, Kent Williams, Jorge Zaffino

Preklad: Martin Královec, Ľudovít Plata (Turlogh), Richard Podaný, Darek Šmíd, Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Výnimočná publikácia, ktorá na našom trhu nemá obdobu. Viaceré legendárne scenáristické mená či viacerí výnimoční komiksoví kresliči sa tu zišli, aby vytvorili tematicky a graficky rôznorodé krátke príbehy o Batmanovi. Síce trpí kniha poriadne kolísavou kvalitou či už scenárov alebo kresby, no už len kvôli tej výnimočnosti toľkých zvučných mien na jednom mieste si zaslúži svoju pozornosť.

Autor – Rado