Už dlhšiu dobu som dúfal, že tu Crew vydá tento vydarený komiks. Keď som videl, že sa pustili do edície DC Black Label, v ktorej tu už vydali kresbou zaujímavý, ale scenárom slabší komiks Batman: Zatracení alebo po všetkých stránkach skvelú Harleen, tak som si bol viac ako istý, že dôjde aj na Bieleho rytiera.

Po dlhšom čase sa jedná o prvotriedny komiks s obľúbeným Batmanom a u mňa sa jedná o jeden z najlepších komiksov, aké som vôbec s týmto hrdinom čítal. Výrazne vybočuje z klasických mantinelov tohoto univerza a predstavuje nečakane originálny a veľmi pútavý príbeh v ktorom sa úplne otočí karta. Z Batmana sa stáva neželaný zločinec a z Jokera zasa spasiteľ mesta a rešpektovaný inovátor. Jokerovi sa totiž podarí vyliečiť sa zo svojho šialenstva a stáva sa z neho úplne nový človek, ktorý si svojim rozumom a nápadmi dokáže získať davy ľudí a aj Batmanových priateľov na svoju stranu. Jeho hlavným cieľom je však zdiskreditovať Batmana a ovládnuť tak mesto Gotham mierovou cestou bez násilia. Zahrá totiž na korupčnú strunu a ukáže obyvateľom Gothamu ako veľmi je ich mesto korupčne prehnité a potrebuje uzdraviť. Stáva sa hrdinom mesta, ale Batman na jeho uzdravenie neverí, podozrieva ho z nekalých plánov a aj kvôli ťažko chorému Alfredovi sa nevie v akcii a vo svojom jednaní krotiť a prekračuje hranice únosnosti. Trpezlivosť s Batmanom dochádza už aj komisárovi Gordonovi.

Batman: Bílý rytíř je príbehovo perfektne premyslený a sám som bol pri čítaní veľmi prekvapený aké je to celé rafinované a svieže. Tá otočená karta dokáže naozaj prekvapiť a to sa tu objavuje poriadne veľké množstvo postáv. Objaví sa tu každý výraznejší Batmanov záporák a aj viacero iných postáv. Môže to vypadať chaoticky a sám to nemám na týchto komiksoch rád, keď sa v nich vyskytuje takmer všetci zloduchovia, ale tu je to pekne zosúladené so scenárom. Každá postava tu má svoje miesto a nemal som ani raz pocit, že je ich tu zbytočne veľa a sú tu len pre efekt. Autor komiksu Sean Murphy sa so scenárom ukážkovo pohral a vidieť, že ho táto práca veľmi bavila a postavy si užíval. Dialógy majú svoju hlavu a pätu a nejde tu o silené a prázdne hláškovanie ako v toľkých superhrdinských komiksoch. Tu jednoducho slová majú svoju váhu a celkovo je príbeh veľmi komplexný a prepracovaný. Murphy skvelo zvláda aj kresbu, postavy majú svoj špecifický štýl a je potrebné si na neho zo začiatku trochu zvyknúť, no ja som z kresby nadšený. Mimika postáv, kompozícia, prostredia, ponuré farby, to všetko vypadá veľmi dobre. Komiks obsahuje aj viacero batmobilov z filmov a celkovo autá a techniku nakreslil Murphy priam ukážkovo. Celkovo je Bílý rytíř ukážkovo vystavaným komiksom, ktorý neobsahuje slabé prvky. Kresba, scenár, príbeh, práca s postavami, to všetko je tu zvládnuté ukážkovo. Ak teda hľadáte kvalitný komiks s Batmanom, lepší na našom trhu už dlho nevyšiel. Pochváliť musím aj preklad a spracovanie knihy, Crew tu odviedla perfektnú prácu.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Jedná sa o uzavretý príbeh.

Počet strán: 236

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Sean Gordon Murphy

Kresba: Sean Gordon Murphy

Preklad: Štěpán Kopřiva

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Hľadáte kvalitný komiks s Batmanom? Našli ste ho. Bílý rytíř je jeden z najkvalitnejších za posledné roky! Originálna zápletka, svižný scenár, štýlová kresba a perfektne napísané postavy. Sean Murphy stvoril kultové dielo.

Autor – Rado