Nová séria komiksov s Barbarom Conanom je už znovu pod Marvelom, kde aj Conan svoju dlhú púť komiksami začal v roku 1970 a vychádzal tu až do roku 1993. Niekoľko rokov potom bolo ticho a v roku 2003 si potom hrdinu pod svoje krídla zobralo vydavateľstvo Dark Horse a to ho vydávalo do roku 2018. Tu sa práva na Conana znovu vracajú do Marvelu. Barbar Conan je u nás a aj vo svete veľmi populárnou postavou a veľkej obľube sa tešia aj komiksy. Tie tu začali ešte čiernobiele vychádzať koncom 80. rokov a následne farebne od Semic-Slovartu začiatkom 90. rokov. Conan sa potom vrátil aj v Comicsových legendách, kde vyšlo viacero jeho príbehov od roku 2002 po 2011 kde to spoločne vydávali Crew a Netopejr. Do vydávania Conana sa následne zamiešalo aj Comics Centrum, ktoré tu v roku 2006 vydalo komiks Dcera pána mrazu a další povídky. Následne tu Comics Centrum vydalo monumentálny 1264 stranový komiks Kolosální Conan a odvtedy sa to tu s Conanom znovu poriadne rozbehlo. Momentálne ho u nás vydáva práve Comics Centrum, ktoré vydáva americké príbehy (aktuálne od Marvelu) a Argo, ktoré vydáva adaptácie od francúzskych tvorcov.

Prvé dve knihy napísal obľúbený scenárista Jason Aaron, od ktorého už na našom trhu vyšiel veľký počet komiksov. Momentálne tu máme nový príbeh s Conanom a Aaron to napísal dosť zaujímavo, lebo aktuálny príbeh nerozpráva o Conanovom živote, ale o jeho smrti…Na Conana vymyslela Karmínová čarodejnica naozaj kvalitnú a vo svojej podstate veľmi jednoduchú pascu, pekná žena totiž Conana vždy zaujme a malé deti Conan nezabíja. Dokonca v tejto knihe uvidíme aj bitku Conana so samotným Cromom, Bohom, ktorého zvykne Conan spomínať, ale ešte sa k nemu nikdy nemodlil.

Príbeh pokračuje podobne ako v prvej knihe a tak hlavná dejová linka je o Conanovej smrti, ale okrem nej obsahuje kniha viacero rôznych poviedok v rôznych časoch. Tá prvá ukazuje Conana s viacerými peknými ženami, ktoré si zobral tento obávaný a poriadne prešibaný bojovník do svojho tímu, aby mu pomohli s jeho nepriateľom. Druhá poviedka ukazuje Conanov návrat domov, kde sa však všetci zbláznili a chcú ho zabiť a to dokonca aj jeho vlastná babka.Tretia poviedka je o bojoch v hlbinách sveta a tie ďalšie už ukazujú Conanov aktuálny príbeh o jeho smrti. Jason Aaron to napísal celé dostatočne pútavo, síce mi trochu vadilo, že je hlavný príbeh odsunutý a riešia sa poviedky, ktoré toho s hlavným príbehom až tak spoločné nemajú, no aj tie boli napokon dostatočne zaujímavé a bavili ma. Ak máte radi Conana, nie je čo riešiť, Aaron to poňal zaujímavo a aj keď je to v konečnom dôsledku stále o tom istom, hnevať sa za to nebudem aj kvôli príjemnej kresbe od Mahmuda Asrara.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Jason Aaron

Kresba: Mahmud Asrar, Gerardo Zaffino, Garry Brown

Preklad: Alexandra Niklíčková

Redakcia: Ondřej Černý, Radek Chaloupka, Barbara Doe (Warneke), Václav Dort, Ladislav Niklíček, Martin Trojan, Milena Vojtková

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

 

4

Hodnotenie

Dokončenie príbehu od Jasona Aarona o smrti Barbara Conana. Scenár napísal Aaron pútavo a je tu pár zaujímavých udalostí a to v prvom rade Conan naozaj umrie, v druhom rade si to následne v súboji rozdá so samotným Cromom. Rozhodne dve najvýraznejšie udalosti komiksu a okolo toho je ešte naviac pár podarených poviedok. Bavil som sa a aj keď je to v konečnom dôsledku stále o tom istom, hnevať sa za to nebudem aj kvôli príjemnej kresbe od Mahmuda Asrara.

Autor – Rado