Máme tu ukončenie 5-dielnej série Azimut a v prvom rade musím napísať, že som nesmierne rád, že tu túto sériu v Crew vydali v originálnom veľkom formáte. Predsa len mohol Azimut skončiť kľudne aj v edícii MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) alebo v edícii Modrá Crew a to by znamenalo, že bude táto krásna kresba zmenšená. Celkovo sa mi páči, že v Crew niektoré európske komiksy vydávajú aj v originálnej veľkosti. Týmto spôsobom tu už vydali Requiem, Královskú krev alebo Krásnu temnotu a dúfam, že sa podobných veľkých formátov dočkáme aj do budúcna.

Séria Azimut je inak v európskych frankofónnych krajinách veľmi úspešná ako predajmi tak aj u kritikov. Prvý diel obsadil v hlasovaní čitateľov v rebríčku o najobľúbenejší komiks roku 2012 pekné 42. miesto v TOP100 vydaných komiksov. Druhý diel obsadil 11. miesto v TOP100 za rok 2014. Tretí diel obsadil fenomenálne 2. miesto za rok 2016 a štvrtý diel obsadil 5. miesto za rok 2018. Posledný diel série obsadil v hlasovaní 11. miesto za rok 2019. To všetko dokazuje obrovskú popularitu tejto série a som veľmi rád, že takto úspešný, obľúbený a oceňovaný komiks sa objavil aj u nás. Rozhodne to patrí ku žiarivým komiksovým klenotom, ale rozhodne je komiks veľmi špecifický a svojou fantasy bizarnosťou veru nie je pre každého.

Príbeh série Azimut sa točí okolo času a starnutia. Čas rýchlo letí, to vieme všetci a tu ten čas letí doslova. Sú tu totiž špeciálne živočíchy, ktoré dokážu ovplyvňovať čas a všetko sú to zvieratá čo lietajú, ako vtáci, hmyz či dokonca lietajúce ryby. V tomto svete sa viacero jeho obyvateľov snaží zostarnúť čo najmenej, snažia sa získať večnosť, nesmrteľnosť alebo aspoň nezostarnúť tak rýchlo. Druhá kniha ukončuje príbeh našich postáv a sledujeme tu znovu viacero príbehových liniek. Z cestovateľa Quentina Laperďousa sa stáva rytier, profesor Aristid Beloquinte spozná cestovanie pomocou obrieho hada anachrondy, krásna Manipu so svojou družinou zažíva rôzne dobrodružstvá a stretne sa aj so svojou žiarlivou matkou, ktorá ju chce zabiť…Všetky príbehové linky sa uzavrú a vadilo mi len to, že to nemalo ešte aspoň o pár strán viac.

Aj tentokrát sa dočkáme obrovskej a hravej fantázie tvorcov, ktorá pripomína knihy od Terryho Pratchetta alebo Lewisa Carrolla. Veľa všemožných bizarných postavičiek, z ktorých viacero je natoľko výrazných a vydarených, že na nich určite tak skoro nezabudnem. Aj tentokrát ma veľmi bavilo otáčať jednotlivé stránky komiksu, lebo som sa vždy tešil na tú hravú pestrofarebnú smršť originálnych nápadov. Je to jeden z mála komiksov, kde takmer nikdy neviete dopredu, čo sa vlastne bude diať a tá hravosť tvorcov je kúzelná. Wilfrid Lupano stvoril zaujímavý originálny svet, ktorý je natoľko svieži, že mi bolo ľúto po dočítaní a chcel by som z tohto sveta viac. Jeho postavičky majú svoje čaro a jedinou chybou je, že niektoré dostali možno až príliš málo priestoru. Za kresbu a farby je zodpovedný Jean-Baptiste Andréae a je jednoducho fenomenálny. Krásne farby, skvelá kompozícia, no jednoducho je radosť sa na jeho výtvor pozerať. Podľa mňa jeden z najzaujímavejších komiksových výtvarníkov a budem jeho tvorbu pozorne sledovať.

Séria obsahuje dve knihy, dokopy 5 dielov a je uzavretá. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 112

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Wilfrid Lupano

Kresba: Jean-Baptiste Andréae

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Azimut je jednoducho perfektnou originálnou sériou, ktorá je plná hravej fantázie na štýl Terryho Pratchetta alebo Lewisa Carrolla. Jasné, bizarností je tu dosť a určite to nie je pre každého, ale ak máte radi knihy od spomenutých autorov alebo len hľadáte fantasy plnú fantázie, ale už ste unavení z drakov, elfov a trpaslíkov, dajte Azimutu šancu. Je to európsky klenot, séria vysoko vážená, oceňovaná a veľmi obľúbená. Dokazuje to aj umiestnenie jednotlivých dielov v hlasovaní o najobľúbenejšie frankofónne komiksy za daný rok, kde sa umiestnili niektoré diely na 2. a 5. mieste v rebríčku TOP100 komiksov. Chcel by som z tohto pestrofarebného sveta viac príbehov, škoda, že už je koniec.

Autor – Rado