Azimut bol v edičáku Crew rozhodne nemalým prekvapením. Aj keď od nich dostáva v posledných rokoch európsky komiks oveľa viac pozornosti ako kedysi, podobné knihy (v originálnom formáte) stále nie sú u nich tak bežné. Preto dúfam, že sa bude Azimut slušne predávať, aby vydávali podobných európskych kníh v nezmenšených formátoch stále viac. Podobne tu od Crew vyšli perfektne kreslené komiksy Requiem, Královská krev alebo Krásná temnota.

Príbeh série Azimut sa točí okolo času a starnutia. Čas rýchlo letí, to vieme všetci a tu ten čas letí doslova. Sú tu totiž špeciálni živočíchovia, ktorí dokážu ovplyvňovať čas a všetko sú to zvieratá čo lietajú, ako vtáci, hmyz či dokonca lietajúce ryby. V tomto svete sa viacero jeho obyvateľov snaží zostarnúť čo najmenej, snažia sa získať večnosť, nesmrteľnosť alebo aspoň nezostarnúť tak rýchlo. Svet je plný bizarných miest, postavičiek a medzi hlavné postavy patrí profesor Aristid Beloquinte, ktorý tieto živočíchy študuje, ďalej je tu cestovateľ Quentin Laperďous, ktorý sa už dva roky márne plaví po mori, aby objavil novú zem a tak po dvoch rokoch zakotví na tom istom brehu, z ktorého vyplával a myslí si, že objavil nový svet. U všetkých je za blázna a dozvie sa, že orientáciu na mori mu prekazilo zmiznutie severného pólu, o ktorom nikto nevie kam sa podel. Potom tu máme krásnu Manipu, ktorá kradne mužom srdcia a aj ich čas, aby ostala stále mladá a krásna. Ďalej je tu major Orestes Klovall, ktorý chce Manipu nájsť a priviesť ju domov k jej mame, ktorá na ňu mimochodom veľmi žiarli a chce ju zabiť…Mohol by som pokračovať, no bolo by to zbytočné, ten príbeh je jednoducho skvelo vymyslený a ak máte radi originálne a hravé príbehy, budete pravdepodobne nadšení.

Žánrom sa jedná o fantasy, ale úplne iné, aké by ste si pod týmto pojmom predstavili. Zabudnite na elfov, trpaslíkov či drakov, toto je fantasy na štýl spisovateľa Lewisa Carrolla a jeho Alicu v krajine zázrakov. Veľké množstvo bizarných postavičiek, pestrofarebnosť, viacero humorných situácií a plno fantázie a sviežich nápadov. Najviac ma na knihe bavilo, že som sa bavil už len tým, že som bol nedočkavý a veľmi zvedavý na to, čo si autori pripravili a vymysleli na ďalšiu stranu. Toto je naozaj tak natrieskané nápadmi, je to zaujímavo napísané, postavičky sú skvelo vymyslené, má to rôzne lokácie a všetky doslova hýria hravosťou. Bol by som rád, keby tu od scenáristu Wilfrida Lupana vyšli aj niektoré z jeho ďalších komiksov, tento človek má jednoducho veľmi zaujímavé predstavy a má naozaj bujarú fantáziu. K tomu tu je krásna kresba od autora s menom Jean-Baptiste Andréae, ktorý to kreslí celé veľmi osobitne. Tie jeho rozprávkové až karikatúrne postavičky, krásne scenérie, farby, to všetko má svoj osobitý štýl, ktorý asi nesadne každému a ja sám som s ním chvíľu zo začiatku bojoval, no potom som sa chytil. Azimut považujem za jeden z najkrajších komiksov, aké u nás vyšli a za to môže predovšetkým tá hravosť a sviežosť celého diela. Som veľmi zvedavý na dokončenie príbehu a pevne dúfam, že sa to tu bude dobre predávať aj napriek tomu, že je to možno až príliš iné ako ostatné komiksy na našom trhu.

Crew to tu plánuje vydať v dvoch knihách. Séria má 5 dielov a v prvej knihe nájdete rovno tri z nich. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 152

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Wilfrid Lupano

Kresba: Jean-Baptiste Andréae

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Ak máte radi bizarné svety, postavičky a máte chuť na svieži fantasy titul, v ktorom je plno hravej fantázie, tak Azimut by ste si mali prečítať. Je to jeden z mála titulov, v ktorých ma fantázia tvorcov tak bavila, že som sa tešil na každú novú stranu. Jeden z najlepších komiksov, aké u nás vyšli, a to prosím pekne nie len v tomto roku. Som veľmi zvedavý na dokončenie príbehu.

Autor – Rado