Ateliér špičatých klobouků je vo svete veľkým manga hitom. Začal vychádzať v roku 2017 a do dnešného dňa má 8 dielov a séria nie je ukončená. Zatiaľ sa z nej predalo viac ako 2 milióny výtlačkov a čísla pôjdu určite ešte poriadne hore. Séria povyhrávala množstvo ocenení, či už v Japonsku, ale aj celosvetovo. Vyhrala Eisnerovu a aj Harveyho cenu za najlepšiu manga sériu. Som rád, že vydavateľstvo Crew siahlo práve po Ateliéri špičatých klobouků a dúfam, že si táto sympatická séria nájde dostatočne veľký počet čitateľov.

Dokáže mladá Coco prekonať všetky skúšky a vyslobodiť svoju zakliatu matku, ktorá skamenela? Na scénu prichádza magická dozorná rada a Coco je obvinená z používania zakázanej mágie. Používanie zakázanej mágie sa trestá stratou pamäti, takže by sa mohlo ľahko stať, že na svoju mamu a jej vyslobodenie úplne zabudne. Zvládne mladá Coco presvedčiť dozornú radu o svojej nevine? Alebo ju potrestajú a vymažú jej spomienky? Našťastie ju pre tentokrát zachráni jej učiteľ Qifrey, ale dozorná rada sa ten incident chystá dôkladne vyšetriť a na Coco si chcú poriadne posvietiť. Stále jej teda hrozí nebezpečie a Qifrey vie toho viac a sleduje svoje vlastné záujmy.  

Veľmi sa mi na tejto manga sérii páči, aký komplexný svet si šikovná autorka Kamome Shirahama pre tento príbeh vymyslela. Všetko tu zatiaľ dáva zmysel a fungovanie sveta, jeho reálie a spôsob kúzlenia sú naozaj prepracované. Autorka si na tom dala záležať a vidno, že ju baví tento svet pomaly čitateľom odhaľovať. Minulý diel som chválil hlavne kvôli tomu, že ponúkol viacero zaujímavých a dynamických momentov. Či už to bol úvod s drakom alebo finále s rozbúrenou riekou a kočiarom, malo to grády a potrebnú pútavosť. Tretí diel však takéto silné momenty nemá a okrem úvodu s magickou dozornou radou to ani nič zaujímavejšie neponúka. To pútavejšie z deja je tentokrát Qifrey a jeho nejasný charakter, pravdepodobne to nebude až taký dobrý čarodejník ako sa zo začiatku zdalo. Príbeh sa tentokrát zameriava aj na mladého chlapca s menom Tarto, ktorý má strieborný zákal a vidí tak celý svet okolo seba v striebornom opare. Skamaráti sa s Coco a pravdepodobne ešte bude hrať dôležitú úlohu v nasledujúcich dieloch. Celkovo má tretí diel veľmi pomalé tempo a síce je to zaujímavé čítanie, tentokrát som sa bavil menej ako v predošlých dieloch. Kamome Shirahama však kreslí naozaj skvelo a aj vďaka kvalite kresby si tretí diel udržoval moju pozornosť až do konca. Každopádne je Ateliér špičatých klobouků zaujímavou a dobre vymyslenou čarodejníckou mangou.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 196

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kamome Shirahama

Kresba: Kamome Shirahama

Preklad: Michala Kropáčková

Redakcia: Filip Gotfrid, Veronika Kursová

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Ateliér špičatých klobouků 3 výrazne spomaľuje svoje tempo a tentokrát neobsahuje žiadne veľkolepejšie momenty. Kým predošlý diel mal skvelý úvod s drakom a aj napínavé finále s rozbúrenou riekou, tretí diel také scény neobsahuje a je omnoho komornejší. Kamome Shirahama však rozohráva zaujímavý príbeh, v ktorom postavy nie sú čiernobiele a pravdepodobne nám ešte ukáže v budúcnosti dostatok napínavých scén. Jej kresba je skvelá a aj kvôli tomu sa oplatí dať tejto mange šancu. 

Autor – Rado