Ateliér špičatých klobouků je vo svete veľkým manga hitom. Začal vychádzať v roku 2017 a do dnešného dňa má 7 dielov a séria nie je ukončená. Zatiaľ sa z nej predalo viac ako 2 milióny výtlačkov a čísla pôjdu určite ešte poriadne hore. Séria povyhrávala množstvo ocenení, či už v Japonsku, ale aj celosvetovo. Vyhrala Eisnerovu a aj Harveyho cenu za najlepšiu manga sériu. Som rád, že vydavateľstvo Crew siahlo práve po Ateliéri špičatých klobouků, určite to u nás bude veľký hit.

O čom je príbeh? Malá Coco sa vždy túžila stať čarodejníčkou, ale k tomu sú potrebné vrodené schopnosti a preto jej neostáva nič iné, len ďalej o čarodejníkoch a čarovaní snívať. Všetko sa však zmení, keď k nim do dedinky zavíta čarodejník a malá Coco ho uvidí pri vykonávaní čarodejníckeho rituálu. V minulosti dostala od zvláštneho čarodejníka obrázkovú knižku a až doteraz nevedela, čo tie obrázky v knihe znamenajú, ale ako videla čarodejníkov rituál, všetko odrazu pochopila. V tej knihe sú obrázky rún a ak ich človek správne nakreslí, vyvolajú kúzlo. Coco sa o to teda pokúsi, ale nemá ani šajnu, čo nakreslením kúzla vyvolá. V poslednej chvíli ju z domu zoberie čarodejník Qifrey, ale pohroma už bola napáchaná a tak je dom malej Coco zničený a jej mamka premenená na skalu. Čarodejník však zoberie malú Coco k sebe do ateliéru a chce z nej spraviť čarodejníčku, aby mohla svoju mamu zmeniť naspäť, čarodejnícka kniha totiž ostala v tom dome a runu, ktorú nakreslila si už presne nepamätá. To je základný príbeh prvého dielu a pravdepodobne aj hnací motor celej série.

Coco sa teda ocitá v Ateliéri špičatých klobouků a učí sa čarovať. O tom je prvý diel a okrem tej nešťastnej udalosti z úvodu, sa tu toho veľa neudeje. Je tu ešte pár iných postáv, tiež mladých čarodejníčok, ale tie zatiaľ nie sú až tak zaujímavé, až na jednu, ktorá chce Coco vyštvať z Ateliéru. Posledná tretina knihy je však znovu zaujímavejšia, Coco sa dostáva na ostrovy, ktoré sa vznášajú vo vzduchu a tu má splniť svoju dôležitú skúšku. Samotný záver knihy ukazuje tiež veľký potenciál série a sám som veľmi zvedavý, kam to bude všetko smerovať. Pevne dúfam, že budú ďalšie diely o niečo dynamickejšie a ukážu nám zaujímavé scenérie, miesta a aj bytosti. Autorka Kamome Shirahama to totiž kreslí úžasne a je sa naozaj na čo pozerať. Postavy sú sympatické, ich vzhľad a emócie kreslí s prehľadom, ale čo ma potešilo najviac, veľmi pekne kreslí aj okolie, exteriéry a interiéry. Celkovo vie kresliť na vysokej úrovni a dúfam, že nám ešte v sérii predvedie veľkolepo nakreslené veci. Vidieť tu inšpiráciu u nás veľmi obľúbeným Harry Potterom, ale aj animovanými filmami z dielne štúdia Ghibli. Som zvedavý, ako sa bude príbeh ďalej vyvíjať.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 212

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kamome Shirahama

Kresba: Kamome Shirahama

Preklad: Kristýna Metličková

Redakcia: Filip Gotfrid, Anna Křivánková

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Ateliér špičatých klobouků 1 je nádejným úvodom do čarodejníckej série. Autorka kreslí veľmi kvalitne a scenár tiež dokáže zaujať. Tempo síce občas viazne, ale posledná tretina knihy sľubuje ešte veľké veci. Tak uvidíme.

Autor – Rado