Astonishing X-Men je jeden z najlepších X-Menovských komiksov, ktoré vznikli a u nás sa jedná o najlepší komiks, aký tu s týmito mutantmi vyšiel. Napísal ho Joss Whedon, čo je veľmi obľúbený filmový a seriálový scenárista, ktorý napísal také seriály ako Buffy, premožiteľka upírov, Firefly, filmový horor Chatu v horách a režíroval aj filmy Avengers 1 a 2. Jeho komiksový scenár pre Astonishing X-Men 1: Nadaní síce nie je ničím výnimočným alebo originálnym, no perfektne pracuje s postavami a vymyslel zaujímavú zápletku, ktorá drží príbeh pohromade a nie je úplne jasné, ako sa bude vyvíjať.

LOGANE. TEĎ SE TI BUDE TEN REGENERAČNÍ FAKTOR OPRAVDU HODIT.

Tentokrát je šéfom tímu Cyclops a Emma Frostová, ktorí tvoria aj pár a chcú, aby mali ľudia X-Menov radi. Preto chcú verejnosť dostať na svoju stranu tým, že ich ohromia v nejakej záchrannej akcii. Plány im však prekazí vakcína, ktorá dokáže vyliečiť mutantov a spraviť z nich normálnych ľudí bez špeciálnych schopností. Síce je fajn vedieť lietať alebo čítať druhým ľuďom myšlienky, no ak máte schopnosť, že môžete hocikedy vybuchnúť alebo ste chlpaté zubaté zviera, ktorého sa ľudia boja, tak si to možno rozmyslíte a tú vakcínu si pichnete aby ste boli zasa obyčajný človek. Takto rozmýšľajú aj niektorí mutanti a tento liek proti mutantstvu ich rozdeľuje na dva tábory, niektorí berú to, že sú mutanti ako dar a poslanie a niektorí už toho zasa majú dosť a radi by viedli normálne životy. Do toho vstupuje ešte aj tajomný Ord, ktorý chce X-Menov vyhubiť.

K príbehu nemám takmer žiadne výhrady, je hlavnou silnou stránkou komiksu a Whedon to celé napísal naozaj kvalitne. Je len škoda, že sa tu nevysvetlia udalosti, ktoré sa stali, lebo tu dosť často postavy riešia profesora Xaviera, že od X-Menov odišiel a velenie nechal na Cyclopsovi a Emme a že postava Jean je mŕtva. Je to zbytočne mätúce a mohlo to byť aspoň pár vetami normálne vysvetlené. Okrem tohoto však nemám príbehu čo vytknúť. Je dostatočne pútavý, dialógy medzi postavami sú svižné, vtipné a sú rozumne napísané. Páčil sa mi aj výber postáv a síce je znovu hlavnou hviezdou drzý Wolverine, rozhodne si sympatie získali aj Cyclops a Beast. Akcie je prekvapivo málo, ale je to celé tak čtivé a pútavo napísané, že som si to ani nevšimol a nepostrehol som, že by mi chýbalo viac akcie. V niektorých superhrdinských komiksoch sú tie rozhovory príliš dlhé a nudné, príbehy sú tiež dosť často bez nápadu, ale tu to našťastie vôbec neplatí. O kresbu sa postaral John Cassaday, od ktorého u nás vyšli napríklad dva diely komiksu Planetary. Kresba je taký ten marvelácky priemer, nenadchne, ale ani neurazí.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 156

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Joss Whedon

Kresba: John Cassaday

Preklad: Jiří Pavlovský

Redakcia: Filip Gotfrid, Martin Kužel

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

V rámci superhrdisnkých komiksov sa jedná o prvú ligu. Asi najlepší X-Menovský komiks, ktorý má kvalitné a svižné dialógy, pútavý príbeh a vystupujú v ňom sympatickí hrdinovia. Spokojnosť.

Autor – Rado