Asterix je hlavne v západnej Európe veľmi obľúbený, ale veľkú popularitu má aj u nás. Prvýkrát sa Asterix objavil v roku 1959 a následne v roku 1961 vyšiel jeho prvý diel dlhej a úspešnej série, ktorá vychádza dodnes. Už pri nej však nie sú jej samotní otcovia Goscinny a Uderzo, z ktorých už obaja zomreli. Kým Goscinny bol geniálny scenárista, no umrel už vo veku 51 rokov v roku 1977, tak Uderzo bol kreslič a zomrel v roku 2020 vo veku 92 rokov. Goscinny stvoril viaceré kultové postavy ako Lucky Luke, Vezír Iznougud, indián Umpa-Pa alebo malý Mikuláš. Síce si najväčšiu popularitu získal z jeho tvorby práve Asterix, aj ostatné komiksy boli veľmi populárne. Asterix samozrejme vďaka veľkej popularite vychádza aj naďalej, aj keď to mal hlavne po smrti slávneho scenáristu ťažšie, lebo scenáre už boli predsa len o niečo slabšie. Aj napriek tomu sa však niektoré diely vydarili a síce v posledný rokoch znovu séria kvalitatívne upadala, Asterix a gryf je prekvapivo veľmi kvalitný a spomenul som si pri ňom na tie najkvalitnejšie čísla. Tentokrát sa naši obľúbení hrdinovia Asterix, Obelix, Panoramix a pes Idefix vydávajú na východ na zle zmapované územie barbarov. Ich šaman totiž potrebuje pomoc, jeho vnučka bola zajatá Rimanmi a tí sa snažia nájsť a chytiť na ich území bájneho gryfa. Toto stvorenie je z polovice orol a z polovice lev a Cézar ho jednoducho musí mať…

Prekvapivo vydarený diel a spomenul som si pri jeho čítaní na tie najlepšie staré diely, pri ktorých som sa pravidelne uchechtával a prvých komiksových Asterixov považujem dodnes za jednu z najvtipnejšie napísaných vecí. Samozrejme aj tam boli niektoré diely slabšie, ale stále boli omnoho lepšie ako Asterix v posledných rokoch. Aj preto ma Asterix a gryf veľmi prekvapil. Úspech dosiahol aj vo svojom rodnom Francúzsku, kde sa v hlasovaní o TOP100 komiksov roka 2021 umiestil na skvelom 37. mieste. V prvom rade má najnovší diel veľmi príjemnú zápletku, pekné zimné prostredie, zábavné nové postavy a čo je dôležité, má aj vydarené vtípky. Najnovší diel je znovu perfektne nakreslený, Didier Conrad kreslí Asterixa už od 35. čísla a naozaj mu to ide veľmi dobre. Tu sa doslova vyhral so zimným prostredím a je radosť sa na jeho tvorbu pozerať. Scenár je tiež dostatočne zábavný a jeho zápletka pútavá, predsa len od začiatku vôbec nie je jasné, čo vlastne ten gryf vlastne bude. K tomu však potešili vtípky so ženskými bojovníčkami, s Idefixom a vlkmi, krásnou vnučkou o ktorej stráženie sa Rimania bijú medzi sebou a tak ďalej. Znovu som sa pri Asterixovi smial nahlas a to sa cení. Za mňa veľmi vydarený diel a zaslúži si plný počet.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 48

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Jean-Yves Ferri

Kresba: Didier Conrad

Preklad: Michal Lázňovský

Redakcia: Stanislav Kadlec, Alena Mrázová

Vydalo: Egmont ČR (Albatros Media a.s.)

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

 

5

Hodnotenie

Veľké prekvapenie a najnovší Asterix mi kvalitou pripomenul kultové staré diely. Jasné, nie je to síce až taká nálož vtípkov, ale je to naozaj veľmi príjemný diel, pri ktorom som sa smial nahlas. Pekné zimné prostredie, vydarené vedľajšie postavy, zaujímavá zápletka s gryfom a aj ten humor tu funguje. Veľmi sa mi páčila kresba a celkovo som naozaj spokojný.

Autor – Rado