Je to až neuveriteľné, ale séria Assassin’s Creed je tu s nami už od roku 2007, kedy vznikol prvý diel tejto populárnej série. Prvý diel bol považovaný skôr ako taký prototyp pre herné mechaniky, ktoré sa potom rozvíjali v neskorších dieloch série. Predsa len keď si porovnáme druhý diel z roku 2009, tak je výrazne viac prepracovaný, aj keď samozrejme aj prvý diel bol kvalitný a veľa hráčov ho považuje za jeden z tých lepších dielov série. Hlavná séria už má neuveriteľných 13 dielov aj spolu s aktuálnym Assassin’s Creed Mirage, ktorý sa vracia ku komornejšiemu rozprávaniu. Predsa len sme tu mali poriadne epické diely z rôznych období a kútov sveta. Či už je to Taliansko z 15. storočia z Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed 3 z 18. storočia a osídľovanie Severnej Ameriky, ďalej sme tu mali pirátov a Assassin’s Creed 4: Black Flag, Assassin’s Creed Unity z Veľkej Francúzskej revolúcie, Assassin’s Creed: Syndicate z Londýna 1868, Assassin’s Creed Origins z Egypta, Assassin’s Creed: Odyssey z Antického Grécka alebo Assassin’s Creed: Valhalla z Vikingského prostredia. Videli sme už rôzne obdobia a rôzne miesta ľudstva v naozaj veľkolepých spracovaniach.

Assassin’s Creed Mirage prináša príbeh Basima, zlodeja v meste Bagdad v 9. storočí nášho letopočtu. Jedného dňa je zachránený pred strážami klanom asasínov, z ktorých Roshan sa stáva Basimovou mentorkou. Naučí ho bojovať, naučí ho tajomstvá klanu, ukáže mu ich skrýšu a ukáže mu aj rôzne techniky ako splynúť s davom, ako rýchlo ujsť pred strážami, ako byť smrteľne nebezpečný a podobne. Skryté čepele bude potrebovať proti nebezpečnému klanu, ktorý sa snaží manipulovať chod dejín vo svoj prospech. Basima naviac trápia aj opakujúce sa nočné mory, ktorých význam chce zistiť čo najskôr…

Autori celkovo najnovší diel opisujú ako návrat ku koreňom série a teda návrat k stealth tichému postupu hrou. Kým niektoré diely série už sa zameriavali výrazne na boj aj proti presile a v podstate z vás bol superhrdinský bojovník, ktorého nepriatelia len veľmi ťažko mohli zložiť, tu je do popredia daný znovu tichý postup horu, kedy je lepšie byť neviditeľný ako sa púšťať do bojov s presilou. Vašim cieľom bude tichá likvidácia nepriateľov po jednom, postupné čistenie danej lokality alebo skrývanie sa pred nepriateľmi a nepozorovaný postup k vášmu cieľu bez vyvolania poplachu, čo automaticky znamená výrazné navýšenie strážcov. K tomu je prispôsobená aj vaša výbava tichého zabijaka, keď máte uspávajúce šípky, vrhacie nože, hlasné bomby na odlákanie pozornosti, uspávajúce výbušné pasce alebo červené dymiace bomby, ktoré dezorientujú nepriateľov. Samozrejme v hrateľnosti nechýbajú ani trademarky série a teda splynutie s davom, skákanie z výšky do kopy sena, rýchly parkour a šplhanie po budovách. Vo výbave máte aj orla, ktorý lieta nad krajinou a vďaka nemu vidíte svet naokolo a viete si pozrieť dôležité objekty či miesta. Dostávate postupne aj skúsenostné body, ktoré potom viete rozdeľovať do rôznych schopností ako napríklad skopnutie strážcov z budovy, výraznú redukciu z vysokého zoskoku na zem, hádzanie nožov počas skoku, rôzne zvyšovanie vašej kapacity na rozličné predmety, lepšie rozpoznávanie okolia vaším orlom a podobne. Je toho dosť a všetky tieto schopnosti vám určitým spôsobom pomôžu.

Po vizuálnej stránke sa znovu jedná o veľmi peknú hru a prostredie Bagdadu je naozaj pekné a plné zaujímavých oblastí, aj keď samozrejme nie je to tak veľkolepé ako napríklad Pyramídy v Origins, ale hra vypadá jednoducho dobre. Časté sú aj rôzne príbehové ukážky a rôzne rozhovory s postavami. Celkovo je hra o niečo lineárnejšia a ponúka výrazne menší svet ako tomu bolo v predošlých dieloch, čo nie je úplne na škodu a je fajn, že po rokoch sa jedná o menší, komornejší a trochu lineárnejší diel. Prostredia sú naviac dostatočne detailné a vypadajú veľmi dobre a atmosféricky. Možno to nebude voňať úplne všetkým hráčom a hlavne tí, ktorí si zvykli na veľké svety v tejto sérii budú sklamaní, ale inak je to spracovaním kvalita.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S, iOS, Microsoft Windows.

Žáner: Dobrodružný z pohľadu 3 osoby. 

Multiplayer: Nie.

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

Assassin’s Creed Mirage je komornejší a celkovo menší diel hlavnej série, ktorý sa vracia k tichému stealth postupu a zabíjaniu nepriateľov. Jednoducho je tu výrazne jednoduchšie nepriateľov zlikvidovať v tichosti, odlákať ich, obísť ich, schovať sa a podobne. Prostredie Bagdadu je spracované veľmi pekne a celková hrateľnosť je samozrejme zachovaná so všetkým, čo v tejto sérii poznáte a (ne)máte radi. Ja som sa bavil.

Autor – Rado