Napínavé vikingské dobrodružstvo!

Asgard je najúspešnejším komiksom zo série ERB (edícia venovaná frankofónnemu komiksu) od Vybírala. Vypredal sa najrýchlejšie a všade zbieral aj veľmi dobré ohlasy. Podobne sa už vypredal aj veľmi kvalitný western Až do posledního a snáď sa tiež po čase dočká druhého vydania ako sa teraz dočkal Asgard. Vybíralova edícia ERB naozaj stojí za pozornosť a nájdete tu rôzne komiksové žánre. Kto má rád peknú komiksovú kresbu, zaujímavé príbehy a má rád krásne spracované knihy, tak ten jednoducho musí poznať túto edíciu a ak ju ešte nepozná, mal by to určite napraviť a niečo si z nej kúpiť. 

O čom vlastne Asgard je? Hlavným hrdinom je Asgard Železná noha, ktorý sa narodil ako mrzák a momentálne je najväčším lovcom Fjörlandu. Tentokrát však bude musieť zabiť obrovského vodného dravca, ktorý už pozabíjal viacero ľudí a zničil tak životy viacerým rodinám. Toto však bude najväčší boj, aký zatiaľ Asgard zažil…Jedná sa o druhé vydanie, ktoré obsahuje o 10 strán bonusov (obálky a skice) naviac, je upravené a bubliny prešli korekciou. Inak sa jedná o totožnú knihu, aká vyšla v roku 2018 a vlastne spolu s titulom Děti z Montmartru odštartovala túto obľúbenú komiksovú edíciu. 

Xavier Dorison je európska scenáristická megahviezda. Len málokto sa mu na európskej scéne vyrovná v počte úspešných komiksových titulov. Aj na našom trhu ho už pozná viacero fanúšikov a vyšlo tu už od neho viacero titulov. Od Vybírala tu od neho vyšlo historicko-dobrodružné dielo Mistr meče, ktoré tiež odporúčam. V Crew si od neho uchmatli do edície Modrá Crew série Dlouhý John Silver a Hrobař. Kým pirátsky John Silver je už dokončený, tak Hrobař stále pokračuje a obe tieto série patria medzi vôbec najúspešnejšie tituly v edícii MC. Xavier Dorison jednoducho píše veľmi dobre a veľmi ľahko si k jeho titulom nájde čitateľ cestu. Väčšinou sú veľmi pútavo napísané a spolupracuje aj s naozaj nadanými a kvalitnými umelcami, ktorí vedia naozaj dobre kresliť. V titule Asgard sa mu podarilo napísať pútavý priamočiari dobrodružný príbeh, v ktorom sa vydá posádka loviť nebezpečného prerasteného dravca. Veľmi mi to pripomenulo také klasiky ako je Moby Dick alebo film Čeľuste od Spielberga. Jednoducho tu máme pár rozdielnych charakterov, pár vražedných útokov na okolité lode či dediny pri vode a následný boj hlavných postáv s ľudožravým predátorom. Je to jednoduché, ale perfektne to funguje aj vďaka kvalitnej kresbe od Ralpha Meyera, ktorý kreslí pre Dorisona aj úspešný western Hrobař. Komiks perfektne strieda tempo a máme tu kľudnejšie pasáže, ktoré slúžia hlavne na zoznamovanie s charaktermi a predstavovanie ich motivácií a potom tu máme akčné pasáže, v ktorých sa nám naplno ukáže morský dravec. Dokopy to veľmi dobre funguje a dáva to ucelený čitateľský zážitok aj vďaka dobre vystupňovanej gradácii príbehu. 

Komiks si môžete kúpiť na stránke verneovky.cz (čo je oficiálna stránka od pána Vybírala) za peknú zľavu 35%.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke verneovky.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Xavier Dorison

Kresba: Ralph Meyer

Preklad: Jitka Musilová

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Asgard je priamočiary vikingský dobrodružný survival. Perfektný titul od scenáristickej hviezdy Xaviera Dorisona. Dynamicky a pútavo napísané, príbeh má zaujímavých hrdinov, dobre vymysleného prerasteného predátora, veľkolepé akčné scény a skvelú kresbu. Ak ste nestihli prvé vydanie komiksu, toto druhé si už určite nenechajte ujsť!

Autor – Rado