Arthurian Legends je výtvor malého indie štúdia Scolaro Games, ktoré sa nachádza v USA. Na hre pracovali traja vývojári, ale z veľkej časti ju vytvoril len jeden. Jedná sa o fantasy FPS v retro štýle, hra pripomína FPS z 90. rokov, ktoré bežali na Build engine. Arthurian Legends pripomína hlavne už zabudnutú fantasy FPS Witchaven z roku 1995, ktorá bola mimochodom úplne prvou hrou na tomto slávnom Duke Nukem 3D engine. V dobe vydania však trpela viacerými chybami a tak sa z nej nestala až taká klasika ako z neskorších a oveľa slávnejších hier na tomto engine.

Príbeh tu nie je vôbec dôležitý, ale hneď v úvode sa dozviete o zasadení deja a čo sa vlastne stalo. Dej sa teda odohráva pred dobou Camelotu, krajina bola samozrejme nakazená silnou temnou mágiou, ktorá sa po krajine šíri a má devastujúce účinky. Vaša postava sa teda vydáva na boj proti tejto temnote, aby zastavil rozširujúce sa príšery a armádu Sasov. Toľko k príbehu, ktorý ale v samotnej hrateľnosti nehrá žiadnu úlohu. Herný štýl je jednoduchý a verný klasickým FPS titulom z 90. rokov. Je to teda rúbačka, v ktorej chodíte po fantasy prostredí, zabíjate hordy nepriateľov, zbierate kľúče na postup ďalej a na konci musíte poraziť hlavného vládcu zla. Ak ste dakedy hrali už spomenutý Witchaven alebo známejšie fantasy FPS série ako Heretic alebo Hexen, tak hrateľnosť je tu veľmi podobná. Ak ste fanúšikom podobných hier, rozhodne vás bude hra veľmi baviť. Prostredia sú totiž dobre navrhnuté, nepriatelia sú kvalitne spracovaní a zbraní je dostatok a je zábavné ich používať.

Hra prináša aj veľmi zaujímavé prvky. Prostredia tvoria lesy, zrúcaniny, hrady a tak podobne. V prostredí sa nachádza aj viacero zamknutých drevených dverí, od ktorých však nemáte kľúč. Kým v iných hrách ak nezískate kľúč, tak tieto dvere neotvoríte, tu ich viete rozsekať a dostať sa tak dnu pomocou zbraní. V žiadnej inej fantasy FPS som tento prvok nevidel a veľmi sa mi to páčilo. Podobne je to aj so samotnými zbraňami, napríklad také štíty sa vám viditeľne rozpadávajú pod ťarchou úderov nepriateľa, čo vypadá veľmi efektne. Keď sa vám štít rozpadne, musíte si nájsť nový a podobne je to aj so zbraňami, ktoré sa rozpadávajú postupne tiež, vlastne všetky okrem základnej sekery, ktorá vydrží všetko, ale nie je až taká silná. Okrem zbraní na blízko tu máte aj veľké množstvo zbraní na diaľku. Viete hádzať sekery, nože, máte tu kušu, viaceré druhy granátov, čarodejnú palicu s lebkou a aj rôzne kúzelné runy. Tých zbraní je naozaj dostatok a je veľmi hravé, ako tvorcovia vymysleli ich manipulovanie. Môžete totiž kombinovať viacero zraní navzájom. Môžete si do jednej ruky zobrať štít a do druhej sekeru, ale môžete mať miesto štítu aj kušu alebo dýku, tak isto môžete kombinovať aj iné. Zbrane sú dostatočne pekné a bavilo ma s nimi zabíjať nepriateľov. Tvorcovia pochopili, že pekné a zábavné zbrane sú jeden z najdôležitejších prvkov pri FPS hrách. Poteší aj veľký počet skrytých miestností, ktorých je v hre viac ako 100 a odmenou sú vám väčšinou ničivé magické runy.

Čaká na vás aj poriadny zástup nepriateľov všemožných druhov. Za celú hru ich bude viac ako 800, čo rozhodne nie je málo a bojovať budete takmer neustále. Čaká na vás armáda Sasov, z ktorých je v hre viacero druhov, či už sú to základné jednotky so štítom a mečom, bojovníci čo hádžu sekery, lukostrelci, rytieri s obojručným bastardom, kúzelníci a tak podobne. Okrem ľudských protivníkov na vás čaká aj viacero monštier a tak sa pripravte na vlkov, dvojhlavých vlkov, prerastené pavúky, potkany, lietajúce obludy a armádu kostlivcov. Boje s nimi sú dostatočne zábavné a okrem radových nepriateľov na vás čaká aj niekoľko špeciálnych bossov. Potešia aj kvalitné zvuky, po grafickej stránke je hra veľmi podobná už spomenutým titulom na Build engine, hra je brutálna a tak často nepriateľom odlietavajú hlavy a ešte do nich viete aj kopnúť. Ak teda máte chuť na kvalitného zástupcu fantasy FPS hier, v ktorých používate stredoveké zbrane, hor sa do toho! Určite nebudete ľutovať!

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PC.

Žáner: Retro fantasy FPS.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Arthurian Legends je kvalitné temné retro fantasy FPS. Ak máte radi tituly ako Hexen, Heretic či Witchaven, budete tu ako doma a budete nadšení. Celkovo ak máte radi FPS tituly z 90. rokov alebo len máte chuť si na tieto staršie tituly zaspomínať, Arthurian Legends je skvelou voľbou. Má množstvo zábavných zbraní, boje sú dobre spracované a prekvapivo variabilné a celkovo som sa veľmi dobre bavil.

Autor – Rado