Spider-Man je v poslednej dobe v kurze. Film Spider-Man: Bez domova zarobil viac ako 1 890 000 000$ a je tak v historických tabuľkách najziskovejších filmov na 6 mieste. Čo je fenomenálny úspech a nikto to nečakal. Spider-Man je jednoducho vo svete veľmi obľúbeným superhrdinom a je dobré, že tu Crew začalo vydávať jeho vlastnú sériu. Aj keď na našom trhu vyšlo viacero komiksov s týmto pavúčím hrdinom, nikdy nedosahoval popularitu Batmana. Vydavateľstvo Crew tu so Spider-Manom ani zďaleka nevydalo toľko komiksov ako práve s Batmanom. V čom to je? Možno za to môže tá uvoľnenejšia atmosféra komiksov so Spider-Manom, predsa len sú to viac či menej uvoľnené akčné farebné komiksy, v ktorých Spidey takmer neustále vtipkuje a hláškuje. Pričom komiksy s Batmanom sú väčšinou výrazne temnejšie až hororové. Celkovo sa popularite Batmana u nás žiadny iný superhrdina nevyrovná. Crew tu vydávalo sériu The Amazing Spider-Man od známeho scenáristu s menom J. Michael Straczynski, ďalej sériu Ultimate Spider-Man a spol., vydalo tu vydarenú jednohubku Amazing Spider-Man: Rodinný podnik a k tomu potom nedávno aj krátku sériu Peter Parker Spectacular Spider-Man. Potom tu ešte máme sériu, kde je Spider-Man spolu s Deadpoolom a to už je vlastne od Crew okrem komiksov pre najmenších so Spider-Manom všetko. 

Amazing Spider-Man od Nicka Spencera je dlhšou sériou a rozhodne to nejaký čas potrvá, kým ju tu Crew vydá celú, snáď jej predaje nakopne aj úspešný film. Lebo séria ako taká sa rozbehla naozaj nádejne a druhý diel je síce o niečo slabší, no je to stále fajn zábava. Druhý diel ponúka hneď niekoľko zaujímavých nápadov a zápletiek. V prvom rade to je Petrov spolubývajúci Fred Myers, ktorý je v prezlečení záporák Boomerang. Spidey o ňom vie, ale vraj sa Boomerang polepšil a prešiel na kladnú stranu, to mu však Spidey neverí a preto je neustále v pozore. Boomerang zoberie Petra Parkera na nečakanú párty superzloduchov a je tam aj kvíz o Spider-Manovi, celé sa to však samozrejme zvrtne. Ďalej je tu Black Cat, ktorá zachráni Spider-Mana pred nepekným pádom z výšky a je to jeho bývalá a v neposlednom rade tu máme skupinku zlodejov, ktorá kradne ikonické vybavenie Avengerom a iným superhrdinom. 

Dejovo je to dostatočne bohaté, veľa postáv, veľa záporákov. To sa na scéne objaví znovu aj kultový Kingpin a ukáže sa, že nad ním má moc ešte niekto silnejší. Nechýba samozrejme humor, také to uvoľnenie, ktoré je také typické pre komiksy so Spider-Manom. V komikse sa objaví viacero známych superhrdinov a každému je niečo vtipne ukradnuté. Celkovo ma bavil aj príbeh, ktorý má viacero ako keby nesúvisiacich epizód a takmer všetky sú fajn. Rozhodne dobre rozbehnutá séria a som zvedavý, kam sa bude posúvať.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 124

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Nick Spencer

Kresba: Michele Bandini, Steve Lieber, Humberto Ramos

Preklad: Jiří Pavlovský

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Přátelé a protivníci je druhým dielom série a stále je to dobrá zábava. Príbeh ponúka viacero nápaditých zápletiek a to Spideyho spolubývajúceho, ktorý je však v skutočnosti superzločinec Boomerang a zoberie Petra Parkera do baru superzločincov, v ktorom sa odohráva kvíz o Spider-Manovi, ďalej sa na scéne objaví Spideyho ex a bude sa kradnúť ikonická výbava Avengerov a iných superhrdinov. Je to trochu guláš, ale funguje. K tomu si prirátajte viacero známych zloduchov, akčné scény, hlášky a je to uvoľnená komiksová zábava. Zatiaľ celkom fajn séria so Spider-Manom.

Autor – Rado