Spider-Man to na našom trhu nemal nikdy jednoduché. Aj keď na našom trhu vyšlo množstvo komiksov s týmto pavúčím hrdinom, nikdy nedosahoval popularitu Batmana. Vydavateľstvo Crew tu so Spider-Manom ani zďaleka nevydalo toľko komiksov ako práve s Batmanom. V čom to je? Veď pavúk má podobne ako Batman 7 veľkých AAA filmov a aj napriek tomu sa tu neteší až takej popularite. Možno za to môže tá uvoľnenejšia atmosféra komiksov so Spider-Manom, predsa len sú to viac či menej uvoľnené akčné farebné komiksy, v ktorých Spidey takmer neustále vtipkuje a hláškuje. Pričom komiksy s Batmanom sú väčšinou výrazne temnejšie až hororové. Celkovo sa popularite Batmana u nás žiadny iný superhrdina nevyrovná. Vydavateľstvo Crew to tu už so Spideym skúšalo viackrát, ale ani zďaleka tu s ním nevydalo toľko komiksov ako s netopierom. Crew tu vydávalo sériu The Amazing Spider-Man od známeho scenáristu s menom J. Michael Straczynski, ďalej sériu Ultimate Spider-Man a spol., vydalo tu vydarenú jednohubku Amazing Spider-Man: Rodinný podnik a k tomu potom nedávno aj krátku sériu Peter Parker Spectacular Spider-Man. Potom tu ešte máme sériu, kde je Spider-Man spolu s Deadpoolom a to už je vlastne od Crew okrem komiksov pre najmenších so Spider-Manom všetko. Samozrejme môže niekto povedať, že je tých komiksov viac než dosť a po Batmanovi je to druhý najčastejšie vydávaný superhrdina, čo je pravda. 

Tentokrát začali v Crew vydávať sériu Amazing Spider-Man od Nicka Spencera, scenáristu, od ktorého u nás vyšla napríklad séria Captain America – Steve Rogers od BB/artu. Tento Amazing Spider-Man bude s nami znovu dlhšiu dobu, keďže má vo svete 15 kníh. Tak uvidíme, či bude táto séria dostatočne populárna na to, aby tu tých Spider-Manov vychádzalo viac. Príbeh prvého dielu s názvom Návrat ke kořenům je zameraný na život Petra Parkera, ktorý je hore nohami. Jedno nemilé odhalenie z minulosti a ohrozená je nielen jeho práca, ale aj vzťahy a vôbec celý civilný život. A ako by to nestačilo, musí si Spidey poradiť aj s mimozemskou inváziou, novým spolubývajúcim (ktorým je zloduch Boomerang), novými šrámami na milostnom živote a aj s nebezpečnými protivníkmi. A to ešte nie je nič oproti tomu, že bude musieť zviesť súboj aj so sebou samotným a to ako Peter Parker vs. Spider-Man. 

Musím povedať, že mi chvíľu trvalo, kým som sa chytil, ale potom som sa bavil dostatočne dobre na to, aby som mohol komiks fanúšikom Spider-Mana s čistým svedomím odporúčiť. Rozdelil by som komiks na dve časti, ktoré sa miešajú. Tou prvou je veľký počet záporákov, ktorých je tu naozaj veľa a viacerých z nich určite dobre poznáte. Niektorých uvidíte v úplne netradičnom svetle, ako napríklad Lizarda, ktorý vyučuje na univerzite a nie je už pre verejnosť nebezpečný, v úvode sa Spidey stretne aj s dobre známym Kingpinom, ktorý je novo zvoleným starostom New Yourku. Je tu tých záporákov naozaj dosť a určite prekvapí, že akcie je tu naopak prekvapivo málo. Nijak mi to však neprekážalo, lebo zhruba od polovice nastane veľmi zaujímavý zvrat v príbehu a Peter Parker je oddelený od Spider-Mana a stávajú sa z nich zrazu dve samostatné osoby. Čo ma veľmi zaujalo a podarilo sa to aj scenáristovi Nickovi Spencerovi dostatočne pútavo napísať. Samotný koniec sľubuje do ďalšej časti poriadnu divočinu a celkom som aj zvedavý, či sa podarí udržať kvalitný scenár. O kresbu sa postarali traja umelci a to Laura DePuy Martinová, Ryan Ottley, Humberto Ramos a ja osobne som si počas čítania myslel, že to kreslí všetko ten istý človek. Kresba je fajn, je to taký typický superhrdinský mainstream, síce to nie je takej kvality, že by som si v tom kvôli kresbe len tak listoval, no k príbehu sa hodí a rozhodne je lepšia ako v sérii, ktorú kreslil John Romita Jr. Očakávajte od komiksu klasického Spider-Mana, ktorý sa snaží hláškovať a je to také uvoľnené čítanie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 156

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Nick Spencer

Kresba: Laura DePuy Martinová, Ryan Ottley, Humberto Ramos

Preklad: Jiří Pavlovský

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

 

 

4

Hodnotenie

Amazing Spider-Man 1: Návrat ke kořenům je taký ten klasický uvoľnený Spider-Man. Nájdete v ňom poriadnu kopu záporákov, ale prekvapivo málo akcie. Od polovice príbehu to má zaujímavý zvrat a pútavosť príbehu sa u mňa ešte zvýšila. Príjemný úvod do série a koniec sľubuje poriadnu divočinu v ďalšej časti.

Autor – Rado