Poznáte film Na hrane zajtrajška? V hlavných úlohách Tom Cruise a Emily Blunt. Toto vydarené akčné sci-fi vychádza práve z mangy All You Need is Kill, ktorá vznikla v roku 2014 a hneď sa tohto príbehu chopil Hollywood. Príbeh má totiž všetko, čo by mohlo diváka zaujať – bojové scény, originálnych nepriateľov, zaujímavý námet zomri – znovu oži na bojisku, trochu romantiky a aj militarizmus. Rozdiely medzi mangou a filmovým spracovaním tu samozrejme sú, ale hlavná téma je zachovaná a v nej sa tu nenachádzajú výraznejšie rozdiely. Film sa síce miesto japonského prostredia odohráva v západnom svete, hlavná mužská postava sa nevolá Keidži Kirija ale Bill Cage a aj samotný záver je úplne odlišný, ale inak sa filmové spracovanie drží svojej predlohy.

Na planétu Zem zaútočia agresívne mimozemské monštrá a hlavný hrdina Keidži je len obyčajný vojak, ktorý má bojovať a umrieť. Jemu sa to podarí, dlho na bojisku nevydrží a umiera. Znovu sa však prebúdza na tom istom mieste o deň skôr a takmer všetko sa odohráva tak isto ako predtým ako umrel. Začne sa s ním baviť kamarát, seržant za nimi príde, aby sa v 09:00 dostavili všetci vojaci na cvičisko, kde budú robiť 3 hodiny kliky a podobne. To predsa nemôže byť pravda, vraví si Keidži, ale ďalší deň na bojisku príde na to, že to pravda je. Znovu rýchlo umiera, znovu sa prebudí na tom istom mieste, tie isté udalosti a zase na bojisku umiera aby sa zase mohol prebudiť. Takto sa to opakuje a on pomaly prichádza na to, že to musí mať nejaký zmysel, aby sa lepšie naučil bojovú techniku, aby porazil nepriateľa, aby zachránil svet. Nebude to však vôbec také jednoduché a v boji bude potrebovať spojenca v podobe Rity, ktorá je jednoznačne najlepšou bojovníčkou a zabíja nepriateľov po stovkách svojou obrovskou sekerou.

Je to skvelá manga jednohubka a fanúšikovia japonských komiksov by si to určite mali prečítať. Zaujať však dokáže aj tých, ktorí sa mange vyhýbajú. Vydarená kresba, kvalitný a zrozumiteľný príbeh, tá japonská manga pojašenosť sa tu drží veľmi na uzde a takmer sa tu nevyskytuje a je tu aj dostatok akcie. Je to jeden z mála japonských titulov, ktorý naozaj dokáže zaujať fanúšikov západného komiksu. Celé je to nesmierne dynamické, veľmi rýchlym tempom to ide dopredu a človek je až prekvapený, ako rýchlo to celé ubehne. Ten námet smrti a oživenia je tu spracovaný naozaj veľmi nápadito a to, že sa hlavný hrdina musí učiť každou svojou smrťou a zlepšovať sa vyvoláva aj nemalú čitateľovu zvedavosť, ako to bude pokračovať a v čom bude ďalšia smrť hlavného hrdinu iná. Ja som veľmi spokojný a tých 428 strán ubehlo extrémne rýchlo. Rozhodne sa jedná o jeden z najkvalitnejších manga titulov, aké tu u nás vyšli a vydavateľstvu Crew patrí veľká vďaka za vydanie. Mangu nakreslil Takeši Obata, ktorý je u nás známy vďaka manga sérii Death Note – Zápisník smrti, ktorý tiež kreslil. Jeho kresba je prehľadná a dobre sa na ňu pozerá. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 428

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Rjósuke Takeuči

Kresba: Takeši Obata

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

All You Need is Kill má veľmi zaujímavý námet a síce sme to už párkrát vo filmoch videli, rozhodne to pôsobí stále sviežo. Zabi, zomri, oži a takto to ide stále dokola, hlavný hrdina je v časovej slučke a nevie ako sa z nej dostať von, každou novou smrťou sa však toho naučí viac a s každým novým životom sa vracia na bojisko silnejší. Sám však obrovskú presilu smrtiacich nepriateľov nezvládne a tak sa musí spojiť s Ritou, bojovníčkou, ktorá zabíja nepriateľov po stovkách. Vydarená kresba, skvelý námet, sympatickí hrdinovia. Perfektná manga, ktorú si treba prečítať.

Autor – Rado