Aldebaran je u nás premiérovým titulom od komiksového autora s menom Luiz Eduardo De Oliveira, ktorý je však známejší pod svojím skráteným umeleckým menom Leo. Aldebaran je pre neho prelomovým dielom a vďaka nemu a pokračovaniam ho komiksový svet viac spoznal. Jedná sa o sci-fi, v ktorom sa rieši hlavne žitie na inej planéte podobnej tej našej a nejasná komunikácia s mimozemskou rasou.

Edícia MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) je tu s nami už 12 rokov! Začalo sa to všetko v roku 2010 komiksom Výprava za ptákem času, pokračovalo Večnou válkou, Incalom, Arzachom, Blacksadom či Kastou metabarónov. Za 12 rokov v tejto edícii vyšlo už spolu s Aldebaranom 29 komiksov. Všetky v dvojakej kvalite, v brožovanej a v tvrdej väzbe, ktorá je v obmedzenom množstve a po vypredaní sa už nedotiskuje. Crew tu vydala za tie roky naozaj kultové európske diela, ktoré ovplyvnili celý komiksový svet. Vyšli tu už komiksy od takých slávnych autorov ako sú Alejandro Jodorowsky, Milo Manara, Moebius, Serpieri, Pat Mills, Grzegorz Rosiński či Don Lawrence a to už je dosť slušný výber. Edícia MDEK tu postupne pomohla prebudiť opätovný záujem o európske komiksy a aj vďaka tejto úspešnej edícii tu vznikla európska Modrá Crew alebo iné európske komiksy od iných vydavateľstiev.

V roku 2079 bola založená prvá kolónia na inej planéte, tou sa stal Aldebaran-4. Netrvalo však dlho a kolonisti stratili kontakt s planétou Zem. Zastavili sa tak lety na túto planétu, keďže skončili neúspechom a dôležité pre bezpečnosť je obnoviť kontakt. Kolónia na planéte sa však utešene rozrastá aj izolovane od planéty Zem a je to už neuveriteľných 100 rokov. V jednej prímorskej dedinke sa však začnú diať nevysvetliteľné javy a prichádza sem cudzinec, ktorý všetkých varuje pred katastrofou a vraj by mali čo najrýchlejšie opustiť svoje domovy a ísť viac do vnútrozemia. Je to však pravda? Alebo si to len cudzinec všetko vymyslel? Naozaj všetkým hrozí nebezpečenstvo?

Aldebaran sa naozaj vydaril a som veľmi rád, že sa na náš trh dostáva nové veľké komiksové meno. Leo už od roku 1994 pravidelne zásobuje komiksový svet kvalitnými sci-fi príbehmi a ak bude mať Aldebaran úspech, pravdepodobne sa ich skôr či neskôr od Crew dočkáme tiež. Leo si to celé napísal a aj nakreslil sám. Musím povedať, že je to jeden z najinteligentnejších komiksových titulov, aké som kedy čítal. Postavy sa totiž správajú veľmi uveriteľne a nenájdete tu aj napriek množstvu vyhrotených udalostí nejaké nezmyselné či nelogické správanie. Dialógy sú tiež veľmi kvalitne a rozumne napísané a aj napriek pomalšiemu tempu to má dostatočne pútavý príbeh. Leova kresba rozhodne dych nevyrazí, ale aj napriek tomu má jeho čistá linka svoju kvalitu. Ľudské postavy zvláda precízne a pohyby aj mimiku má excelentne zvládnutú. Anatomické nezrovnalosti si väčšinou vždy u ľudí v kresbe všimnem, tu som však nevidel ani jednu chybu. Komiks je výrazne zameraný na ľudské postavy, ich reakcie na okolitý svet, nevysvetliteľné javy a do toho sa primieša aj politická diktatúra. Pre fanúšikov sci-fi je to jednoducho povinnosť, ale nečakajte veľa akcie, na tú komiks zameraný nie je.

29. kniha v rade Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK)

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 260

Väzba: Mäkká/Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Luiz Eduardo De Oliveira (Leo)

Kresba: Luiz Eduardo De Oliveira (Leo)

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Aldebaran je jeden z najinteligentnejšie napísaných komiksov, ktorý má aj veľmi uveriteľné reakcie ľudských postáv. Dokazuje, že dobré sci-fi môže byť napínavé aj bez laserov a celkovo takmer bez akcie. Stačí len kvalitný príbeh. Som veľmi rád, že sa na náš komiksový trh dostáva ďalší zaujímavý komiksový tvorca a verím, že tu toho od Lea vyjde viac.

Autor – Rado