Akira je kultová manga a doma v Japonsku je považovaná za národný poklad. Aj preto mali v Crew veľké problémy s vydavateľom Kodansha, ktorý im všetko kontroloval a výrazne im do ich roboty zasahoval. Hlavne prvý diel sa takto výrazne posunul a aj následne na diel druhý sa čakalo až polroka. V každom prípade je už však vydávanie Akiru zo strany Crew rýchlejšie a bezproblémovejšie. V Crew sa vyjadrili, že Akira bol zatiaľ ich najproblémovejší projekt a aj vybavenie práv bolo asi najťažšie. Je však super, že sa to vôbec Crew podarilo a tak tu máme už štvrtý diel tejto legendárnej sci-fi série, ktorá ovplyvnila tvorcov po celom svete.

Tretí diel skončil atómovým výbuchom, ktorý spôsobil Akira a tak viacero postáv z minulých dielov umrelo a celkovo sa aj výrazne zmenilo prostredie Neo-Tokia, ktoré je zdevastované. Ľudia majú nedostatok jedla, veľa z nich je ranených a vytvárajú sa spoločenstvá. Jedným z nich je spoločenstvo okolo Tecua, ktorý je spolu s Akirou a vládnu armáde fanatikov. Hovoria, že si založili svoj vlastný štát a to Veľkú Tokijskú ríšu a Akira je pre nich osvietený a Tecuo je ich veliteľ. Potom je tu Kei so svojou tetou a zoskupenie okolo pani Mijako, ktorá pomáha raneným a sama patrí k vyvolenej skupinke detí, ktoré majú špeciálne schopnosti. Tecuo si buduje armádu vylepšených ľudí, ktorí požierajú tabletky a majú potom špeciálne schopnosti a chce nájsť aj ostatné deti okrem Akiru, ktoré majú špeciálne schopnosti. O ich nájdení a získaní je vlastne takmer celý tento diel.

Kým predošlé diely boli akčným sci-fi v mestskom prostredí, tu je to vo veľkej miere postapokalyptický žáner so všetkým, čo k tomu patrí. Preživší medzi sebou bojujú, nedostatok jedla, zdevastované mesto plné zrútených mrakodrapov a podobne. Tentokrát je pomalšie aj tempo, už to nie je tak zbesilo akčné, aj keď aj tu sa akčné scény vyskytujú. Je tu viacero nových postáv, či už sa jedná o Tecuovho poskoka alebo o tajomného cudzinca, ktorý pozoruje Tecua a Akiru z bezpečnej vzdialenosti. Stále je to veľmi dobré čítanie, aj keď tentokrát je to o niečo slabšie ako doterajšie diely, za čo môže hlavne nevyrovnané tempo. Stále je to perfektne kreslené a stále pri listovaní žasnem, ako to autor Katsuhiro Otomo prepracoval do najmenších detailov. Inak sa jedná zatiaľ o v sérii najhrubší diel, ktorý má až 400 strán. Ešte nás čakajú dve knihy a teda budúci diel bude príprava na samotné finále série. Som vážne zvedavý, ako sa to celé skončí.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 400

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Katsuhiro Otomo

Kresba: Katsuhiro Otomo

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Stále ma udivuje, že aká je táto manga séria prepracovaná po všetkých stránkach. Prvotriedna kresba, ktorá vôbec nezostarla a aj príbeh, ktorý je aktuálny ešte aj dnes. Úplne chápem, že je to pre Japoncov národný poklad a že to ovplyvnilo stovky tvorcov na celom svete. Štvrtý diel sa odohráva po obrovskom výbuchu, ktorý zničil celé Neo-Tokio a celý diel je výrazne postapokalyptický. Aj tempo je tentokrát oproti predošlým dynamickým akčným dielom výrazne pomalšie a povedal by som, že je aj značne nevyrovnané. Zatiaľ síce najslabší diel, no aj napriek tomu skvelé čítanie.

Autor – Rado