S kultovou manga sériou Akira to majú v CREW ťažšie než čakali. Predsa len im Japonci robili pri vydaniach a schvaľovaniach väčšie problémy ako kedykoľvek predtým. Dá sa to však chápať, predsa len sa jedná o národný poklad, ktorý si v Japonsku veľmi vážia. Akira je jedna z máng, ktoré sa vo veľkom presadili aj na západe, titul si tam získal veľkú obľubu a stále je v hre aj Hollywoodsky veľkofilm, ktorý by mal režírovať Taika Waititi (Thor: Ragnarok). Som veľmi rád, že sa v CREW nebáli výzvy a Akiru u nás vydali, naozaj je to nadčasové dielo, ktoré je stále svieže ešte aj dnes. Zaujímavosťou je, že manga dostala aj animovaný film v roku 1988 režírovaný práve tvorcom mangy Katsuhirom Otomom. Animovaný film rozpráva takmer doslovne príbeh z mangy, ale aj keď ste ho videli, neznamená to, že poznáte celú mangu. Film bol totiž natočený skôr, ako sa celý príbeh vôbec v mange ukončil a preto vo filme nenájdete ani zďaleka všetky scény.

Manga znovu obsahuje textovú rekapituláciu predošlých udalostí, čo rozhodne pred čítaním pomôže, keďže posledný diel tu bol ešte začiatkom roka. Príbeh pokračuje presne tam, kde naposledy skončil a to útokom laserového lúča na nebezpečného Tecuu. Naši dvaja hlavní hrdinovia Kaneda a Kei odnášajú z miesta výbuchu malého Akiru. Jedná sa však momentálne o najhľadanejšiu osobu v Neo-Tokiu. Zmocniť sa ho chce plukovník so svojimi početnými vojenskými jednotkami, Nezuovi muži a aj pani Mijako so svojimi služobníkmi, ktorí majú špeciálne schopnosti podobné Akirovi. Kto teda nakoniec Akiru získa?

Nechápem, ako je možné, že je táto séria tak napchaná dynamickým dejom. Je až neuveriteľné, aké závratné tempo majú jednotlivé diely. Takmer žiadne hluché miesta, minimum zbytočného kecania, je to tu znovu poriadne zbesilé tempo plné akcie. Myslel som si, že po predošlom akčnom diely tentokrát dôjde na diel pomalší a zo začiatku to tak aj vypadá, no potom sa rozbehne pátranie po Akirovi viacerými skupinami a už sa znovu nedá vydýchnuť až do konca. Som veľmi prekvapený, že tak starý titul akým Akira je, konkrétne tretí diel je z roku 1986, je tak svieži, rýchly a dejovo zaujímavý. Neuveriteľne nadčasové dielo, ktoré si tú všetku slávu bez akejkoľvek diskusie plne zaslúži. Dokonca je pekná aj kresba, ktorá je veľkolepá a maximálne prehľadná aj v epickej a častej akcii. Myslel som si, že sa bude tentokrát jednať o trochu slabší diel, že ma to už tak baviť nebude, ale bál som sa zbytočne. Akira je jednoducho skvelá séria, v ktorej si aj tretí diel udržuje vysoko postavenú latku. Veľká spokojnosť a som veľmi zvedavý na ďalší diel.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 288

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Katsuhiro Otomo

Kresba: Katsuhiro Otomo

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Akira si aj tretím dielom udržuje vysoko nastavenú latku série. Táto kultová manga séria si právom zaslúži všetku tú celosvetovú slávu. Je až neuveriteľné, aké nadčasové je toto dielo, aké dynamické, akú má stále skvelú kresbu a prehľadnú akciu. Neprestávam nad tým žasnúť, ale zatiaľ v sérii nebolo takmer žiadneho hluchého miesta, práve naopak je to tak natrieskané akciou, že pri čítaní nemám čas ani dýchať. Skvelé a teším sa na ďalší diel.

Autor – Rado