Najlegendárnejšia manga séria začala pred rokom konečne vychádzať aj na našom skromnom trhu! Akiru bolo asi najťažšie získať zo všetkých možných komiksov a máng. Japonci si jednoducho potrpia na dobré vzťahy a na akési oťukanie vydavateľa. Jednoducho si to u nich musíte zaslúžiť za svoju kvalitnú predošlú robotu a prístup. Crew tu už vydalo viacero kultových máng a aj to u Akiru veľmi zavážilo, že im ho nakoniec v Japonsku schválili. Trvalo to ale pekných pár rokov a vôbec to nebolo jednoduché jednanie a k tomu ešte robia Japonci problémy aj s pokračovaním, všetko jednoducho musí byť presne podľa nich. Preto napríklad nemohli v Crew prekladať anglický text na obálke alebo museli nechať japonské znaky v komikse. Vysoké nároky, ťažké schvaľovacie postupy, ale výsledný produkt stojí naozaj za to. Akira dokazuje aj druhým dielom, že sa jedná o nadčasový komiks.

Hneď v úvode druhého dielu je podrobná textová rekapituláciu predošlých príbehových udalostí pre všetkých zábudlivcov. Také niečo sa vidí v komiksoch málokedy a je to skvelé. Príbeh pokračuje presne tam, kde naposledy skončil a tak je znovu v popredí nebezpečný Tecuo, ktorý sa vymkol z pod kontroly a má poriadne silné schopnosti. Dostane sa do konfliktu s ďalšími podobne nadanými osobami a jeho hlavným cieľom je zistiť, kde držia Akiru. Silou mocou ho chce vidieť a nič ho nezastaví.  Kolujú o ňom strašlivé legendy a zistí, že je Akira väznený v tajnej základni pod rozostavaným olympijským štadiónom. Za Tecuom sa do základne vyberú aj Kaneda a Kei a samozrejme aj generál so svojím vojskom. Pani Mijako však predpovedala, že prebudenie Akiry vyústi v obrovskú katastrofu. Podarí sa Tecua zastaviť?

Je obdivuhodné, aké šialené tempo má druhý diel. Tých 300 strán je nonstop nabitých akciou a veľmi dynamickým dejom. Nemáme čas si oddýchnuť a stále sa niečo deje. Je až neuveriteľné, že manga vznikla v roku 1985 a je stále svieža a aktuálna. Nikdy by som nepovedal, že už ubehlo 37 rokov od jej vzniku. Autor Katsuhiro Otomo dokonale zvláda príbeh, má viacero zaujímavých charakterov, dialógy sú svižné a všetko aj sám kreslí. Aj po toľkých rokoch vypadá jeho kresba stále veľmi dobre a hlavne prostredia a veľkolepé akčné scény dokážu ešte aj dnes ohúriť. Naviac akčné scény sú maximálne prehľadné, čo inak zvykne byť vo viacerých manga sériách značný problém. Nadčasová akčná pecka a som veľmi zvedavý na ďalšie pokračovania.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 304

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Katsuhiro Otomo

Kresba: Katsuhiro Otomo

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie.

Akira 2 je poriadne akčným pokračovaním. Dej je nonstop napchatý akciou a je neuveriteľne dynamický. Aj po 37 rokoch od vzniku je to stále svieže ako svojím príbehom tak aj kresbou, Nadčasové dielo a úplne chápem, že je to v Japonsku považované za národný poklad. Som veľmi zvedavý na pokračovanie.

Autor – Rado