Najlegendárnejšia manga séria konečne vychádza aj na našom skromnom trhu! Skvelá správa a v Crew s týmto dokázali, že už im u Japoncov povolia vydať asi všetko, čo si vypýtajú a práve Akiru bolo asi najťažšie získať zo všetkých možných komiksov a máng. Japonci si jednoducho potrpia na dobré vzťahy a na akési oťukanie vydavateľa. Jednoducho si to u nich musíte zaslúžiť za svoju kvalitnú predošlú robotu a prístup. Crew tu už vydalo viacero kultových máng a aj to u Akiru veľmi zavážilo, že im ho nakoniec v Japonsku schválili. Trvalo to ale pekných pár rokov a vôbec to nebolo jednoduché jednanie, aj o to je teraz finálne vydanie prvého dielu sladšie. Predsa len tu už vydali série Bojový anděl Alita, The Ghost in the Shell, Naruto, Berserk a mnohé iné. Som rád, že sa sem dostala konečne aj séria Akira, ktorá vlastne mangu ako takú vo svete preslávila a stala sa jedným zo základných pilierov žánru kyberpunk.

Akira je celosvetovo známa manga séria, ktorú preslávil aj animovaný film z roku 1988 režírovaný práve tvorcom mangy Katsuhirom Otomom. Animovaný film rozpráva takmer doslovne príbeh z mangy, ale aj keď ste ho videli, neznamená to, že poznáte celú mangu. Film bol totiž natočený skôr, ako sa celý príbeh vôbec v mange ukončil a preto vo filme nenájdete ani zďaleka všetky scény. Ak máte chuť na prepracované akčné sci-fi, na dielo, ktoré prvýkrát vyšlo v roku 1982 a vychádzala až do roku 1990 a ovplyvnila nespočet filmárov, komiksových tvorcov a iných umelcov. Toto dielo zanechalo výraznú stopu nie len v žánri kyberpunk.

V roku 1982 vybuchla vodíková bomba a o 9 hodín na to vypukla tretia svetová vojna. Príbeh sa odohráva v Neo-Tokiu v roku 2019 a zo začiatku sa zameriava na jeden motorkársky gang. Tecuo, po ktorom je pomenovaný celý prvý diel mangy, je členom tohto gangu a v osudnú noc je z celého gangu na diaľnici najrýchlejší. Zrazu sa však pred neho na ceste postaví malý chlapec a Tecuova motorka v obrovskej rýchlosti vybuchne. Tecuo je zranený, v bezvedomý a so sebou si ho zoberie armáda. Vodcom gangu je Kaneda, ktorý sa stáva aj hlavnou postavou a sledujeme jeho príbeh a následné udalosti. Zapletie sa s armádou, tajnou službou a aj s hnutím odporu. K tomu sa vráti na scénu aj Tecuo, ktorý je však úplne zmenený a dokáže ovládať nebezpečné parapsychické síly.

Nebudem klamať, chvíľu mi trvalo kým som sa chytil. Niekoľko desiatok strán ma síce príbeh zaujal a bol som zvedavý, čo bude ďalej, ale nemal som pocit, že čítam niečo výnimočné. Keď však na scénu znovu nastúpil zmenený Tecuo a začal využívať svoje nadobudnuté sily a zabíjať každého kto mu prišiel do cesty, chytil som sa poriadne a ani som nevedel ako a už bol koniec. Ubehlo to naozaj veľmi rýchlo a príbeh bol zrazu natoľko pútavý a plný vydarenej akcie, že som bol doslova až smutný, že som prvý diel už dočítal. Autor Katsuhiro Otomo stvoril naozaj výnimočné dielo, ktoré je aj po 40 rokoch stále svieže a nadčasové. Síce mi nepríde hlavný hrdina nejak extra zaujímavý, ale nájde sa tu viacero zaujímavých postáv na ktoré som v ďalších dieloch zvedavý. Prekvapila ma aj kresba, ktorá vypadá aj po toľkých rokoch stále veľmi dobre a hlavne prostredia a veľkolepé akčné scény zvláda Otomo naozaj bravúrne. Manga tu vyšla vo veľkom formáte a je zatiaľ najväčšou mangou na našom trhu a kvalitnej kresbe to len a len prospieva. Séria má 6 dielov a som veľmi zvedavý, ako to celé skončí. Prvý diel to celé odštartoval vo veľkom štýle.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 362

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Katsuhiro Otomo

Kresba: Katsuhiro Otomo

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Akira si ten legendárny status naozaj zaslúži a už z prvého dielu jasne cítiť, že sa jedná o nadčasové dielo, ktoré je svojím príbehom stále svieže aj po takmer 40 rokoch od jeho vzniku. Perfektné akčné sci-fi s peknou kresbou a síce mi pár strán trvalo kým som sa chytil, potom ma to maximálne pohltilo. Čakanie na druhý diel bude naozaj ťažké.

Autor – Rado