Domáci komiks na svetovej úrovni? Nestáva sa to často a o to viac to poteší! Vždy som rád za vydarený komiks, ktorý vznikol buď na Slovensku alebo v Česku. Je to taký iný pocit, keď sa niečo vydarí aj našim šikovným umelcom a je to konkurencieschopné aj v zahraničí. Stále mám totiž pocit, že tu nevzniká až tak veľký počet komiksov ako by mohol a je to u nás naozaj okrajová záležitosť, no o to väčšiu hrdosť pociťujem, keď sa niečo takto kvalitné urodí. Za komiksom Afterpunk stoja šikovní tvorcovia Jonáš Ledecký a Michal Suchánek, ktorí pravidelne robia všemožné zákazky aj pre zahraničný trh a som rád, že im vo vydaní ich nového komiksu pomohlo práve nakladateľstvo Crew, ktoré má po marketingovej stránke veľmi veľkú silu a komiks sa teda dostane naozaj takmer všade kam môže.

Jedná sa žánrovo o post-apokalyptický komiks, v ktorom nájdete 10 kratších príbehov na rôzne témy. Niečo vám bude pripomínať Mad Maxa, niečo zasa Walking Dead, no všetko je plné nápadov, príjemne sa to číta a dobre sa na to pozerá. Crew tu knihu vydali v pevnej väzbe s prebalom a nechýba ani poriadna dávka bonusov v podobe skíc, popisov o vzniku niektorých strán či panelov a podobne. Je to celkovo komiks, ktorý zaujme už svojím perfektne nakresleným obalom, na ktorom je žena s menom Červená, ktorá je potom následne aj hlavnou postavou najlepšieho príbehu knihy s názvom Vzteklí psi, ktorý je aj najdlhší zo všetkých. Práve tento pripomína svojím zasadením a celkovo svojím štýlom filmovú sériu Mad Max, ktorú mám ja osobne veľmi rád. Vzteklí psi sú drsní, plní akcie a majú skvelé tempo. Ostatné príbehy sú už skôr pomalšie a akcie je menej, no stále majú vydarené nápady, zaujímavé a niektoré aj vtipné pointy a nechýba im prepracovanosť. Rozhodne sa jedná o domácu komiksovú udalosť, ktorú si veľmi cenia aj v nakladateľstve Crew a komiks sa dostal aj do TV relácií a na rôzne miesta, kam sa zvyčajne iné komiksy u nás nedostanú. Jednoducho sa jedná o domáci komiksový klenot a určite by ste ho nemali minúť. Musím spomenúť kresbu, ktorá je na veľmi vysokej úrovni a hlavne príbehy ktoré kreslil Michal Suchánek vypadajú jednoducho úžasne.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 120

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Jonáš Ledecký

Kresba: Jonáš Ledecký, Michal Suchánek

Redakcia: Jonáš Ledecký, Tereza Micková, Ľudovít Plata (Turlogh)

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Domáci komiks na svetovej úrovni? Áno, presne taký je Afterpunk! Perfektne nakreslený, zaujímavo napísaný, má dobré nápady a pointy. Takto nejak si predstavujem konkurencieschopný domáci komiks, ktorý sa dokáže presadiť aj v zahraničí. Obsahuje 10 kratších alebo dlhších príbehov na štýl Mad Maxa, Walking Dead atď. a celkovo to na mňa celé pôsobilo veľmi dobre. Potešia aj vydarené bonusy a celkovo sa jedná o dielo, ktorý by nemal žiadny fanúšik kvalitných komiksov minúť.

Autor – Rado