Actraiser Renaissance je mixom viacerých herných štýlov. Jedná sa o budovateľskú hru, v ktorej budujete mesto a to sa strieda s 2D akčnou plošinovkou. Jedná sa o novú verziu SNES (konzola Super Nintendo Entertainment System) klasiky. Pôvodný Actraiser vyšiel v roku 1990 a neskôr v roku 1993 dostala hra aj pokračovanie. V neskorších rokoch sa hra dostala aj na mobily. Pôvodná hra predala 620 000 kópií, z čoho 400 000 sa predalo v domácom Japonsku. Hra sa dostávala pravidelne do rebríčkov najlepších hier všetkých čias, za čo môže aj perfektný soundtrack.

Základné princípy hry Actraiser, na ktoré hráči SNES radi spomínajú, sú zachované aj v modernej verzii hry. Postupne sa v hre pozriete do rôznych regiónov sveta. Úvod hry funguje ako akčná plošinovka, ovládate svoju postavu bojovníka, skáčete po plošinkách, zabíjate nepriateľov a na konci bojujete s bossom. Potom nasleduje simulácia budovania mesta z vtáčej perspektívy, v ktorej je možné ovládať mocnú mágiu pri riešení problémov. Budujete cesty, staviate budovy a zabíjate poletujúcich drakov, ktorí sa snažia vám mesto zničiť. Následne vidíte na mape nejakú bitku a je potrebné do toho vstúpiť aktívne, čo znamená, že sa hra znovu prepne do bojového 2D režimu a znovu hráte akčnú plošinovku, kde ak porazíte dobiedzajúceho bossa, znovu sa hra prepne do budovateľského režimu. Je zaujímavé, že tento netradičný mix žánrov dobre funguje a je to zábavné. Tí hráči, ktorí však s touto sériou zatiaľ do styku neprišli, budú mať zo začiatku mierny šok, predsa len podobný mix som snáď v hrách ešte ani nevidel. Človek sa to však rýchlo naučí a rýchlo si aj zvykne na herné štýly. Ste vlastne Bohom, ktorý buduje mesto a stará sa o neho a poradcu vám robí anjelske dievča. Za ktoré potom pri budovaní mesta aj hráte, poletujete okolo a ničíte dobiedzajúcich nepriateľov rôznymi kúzlami. Útočia na vás aj hordy nepriateľov a ak ich odrazíte, môžete ďalej budovať svoje mesto a starať sa o vašich uctievačov a obyvateľov. Dodám, že budujete naozaj rozľahlé mesto a nie je jednoduché ho ochrániť, keď na vás útočí nepriateľ z každej strany. Počas hry budete budovať viacero miest v rôznych prostrediach. 

V akčnom režime sa pozriete do rôznych prostredí, cez lesy, jaskyne, ruiny, hrady, prístav, púšť a rôzne iné. Všade je to doslova prepchaté nepriateľmi, tak rozhodne budete mať čo sekať. Na konci každej takejto akčnej pasáže na vás čaká súboj s bossom, väčšinou sú to rôzne známe mýtické príšery ako Manticora, Centaurus, Minotaurus, rôzni draci a iné príšery. Plošinovková akčná časť je rozhodne zábavná a napomáhajú tomu aj stále iní nepriatelia a zaujímaví bossovia. Tie prostredia sú stále iné a je to naozaj veľmi fajn, keď sa to strieda s tou budovateľskou stratégiou, ktorá je však tiež zábavnou časťou hry. Je až podivuhodné, že tieto dva štýly tak dobre fungujú a ani jedna z nich nijak extra neruší. Samozrejme záleží, aký herný štýl preferujete, ak máte radi len budovateľské stratégie a plošinovky neznášate, bude vám to vadiť a platí to aj naopak.

Audiovizuálne spracovanie je výrazne vylepšené, samozrejme sa zachoval grafický štýl, ale spracovanie je výrazne modernejšie a oveľa lepšie sa na to celé teraz pozerá, predsa len pôvodný Actraiser už výrazne po grafickej stránke zostarol. Hudba bola už veľmi dobrá v originálnej verzii a to sa nezmenilo ani tentokrát. Tiež je ale vynovená a je správne epická a tie melódie rozhodne potešia každého vyznávača epickej a kvalitnej hernej hudby. Ak ste teda hrali pôvodnú hru, novšia verzia je rozhodne pre vás povinnosťou a ak ste pôvodnú hru nehrali a máte radi budovateľské stratégie a akčné plošinovky, rozhodne tento mix vyskúšajte, jedná sa o kvalitnú hru.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: Android, Nintendo Switch, PlayStation 4 a PC.

Žáner: Budovateľská stratégia/akčná plošinovka.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

Hru nám na recenziu poskytla:

 

 

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Actraiser Renaissance je vynoveným návratom klasiky z roku 1990. Hra vypadá po grafickej stránke výrazne lepšie a vynovený je aj skvelý soundtrack plný epickej hudby. Mieša sa tu budovateľská stratégia a akčná plošinovka a čuduj sa svete, ono to celkom dobre dokopy funguje. Rozhodne kvalitný remaster starej hry, ktorá sa pravidelne umiestňovala v rebríčkoch najlepších hier všetkých čias.

Autor – Rado